bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Stratený Hemingway (21.7.2011)

Iba máloktorý spisovateľ prežil toľko dobrodružstiev, osobných zvratov, tragédií a manželstiev, a zároveň ho trápili pocity viny a úzkosť, ako nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Ernesta Hemingwaya. V dnešný deň 21.júla, ale v roku 1899 sa narodil tento skvelý autor a my vám prinášame zopár zaujímavostí, o ktorých ste (možno) nevedeli.



Hemnigway
  • Už v detstve rád počúval príbehy o hrdinoch americkej histórie a rovnako rád ich aj rozprával; už na strednej škole ich písal pre školský týždenník
  • Hemingway mal dve túžby: vstúpiť do armády a naučiť sa písať. To prvé mu zakázal otec a tak v roku 1917 nastúpil Ernest do novín Kansas City Star. Po pol roku ho však písanie o krádežiach, zločinoch, nehodách a miestnych celebritkách omrzelo a tak sa prihlásil ako dobrovoľník ambulantných zborov Červeného kríža na talianskom fronte
  • S prvou manželkou Elizabeth žil v Paríži a toto mesto ho inšpirovali k napísaniu knihy Pohyblivý sviatok, ktorá však vyšla až posmrtne. Pobyt v Pamplone ho zasa viedol k napísaniu Fiesty, v ktorej zachytil pocity stratenej generácie zaraďujúcej sa do normálneho života po traumách z vojny.
  • Hemingway bol náruživý cestovateľ, podnikol rybársku výpravu na Kubu či cestu do Afriky, kde išiel loviť levy.
  • Druhá manželka Marta mu bola v odvahe, nasadení a osobnosti vyrovnanou partnerkou, vzal si ju v roku 1940 a v tom istom roku vyšla jedna z jeho najznámejších kníh Komu zvonia do hrobu. Za päť mesiacov sa predalo pol milióna výtlačkov.
  • HemnigwayV roku 1953 získal za novelu Starec a more Pulitzerovu cenu, o rok neskôr bol ako piaty Američan odmenený Nobelovou cenou za literatúru. Za „mocné štýlové majstrovstvo v umení moderného rozprávačstva.“
  • Románom Slnko aj vychádza sa stal hovorcom stratenej generácie – vojnou poznamenaných, rozčarovaných Američanov, hľadajúcich útočisko najmä v Paríži.
  • V Afrike sa zranil pri leteckej nehode pri vodopádoch v Ugande, kde bol na výlete so svojou štvrtou ženou. Pri lete na ošetrovňu pribudli ďalšie zranenia po explózii jeho letu: Hemingway utrpel popáleniny, zlomeninu lebky a poranenia pečene a ľadvín.
  • Po svojom africkom dobrodružstve odmietol liečbu v Benátkach s tým, že najlepšou terapiou mu bude talianske víno a miestne lahôdky. Benátsky hotel Grittiho palác pripravil tento rok špeciálne menu „Liečba Ernesta Hemingwaya“. Obsahuje štyri chody – rizoto s krevetami a krémovú polievku, kačka so zázvorom a medom v omáčke z portského, čokoládová cigara v omáčke z bourbonu a k tomu dva poháre vína z viníc Valpolicella a Soave. Menu stojí 88 eur.
  • Prvú voskovú figurínu v životnej veľkosti Hemingwaya vystavili v kubánskom meste Bayamo. Jeho dom, v ktorom napísal svetoznáme dielo Starec a more, prerobili na múzeum.
  • Rok 2009 bol rokom mnohých pozitívnych správ o Hemingwayovi a jednej rany, ktorá zaskočila jeho fanúšikov: najskôr ich potešili správy o chystanom nakrúcaní spisovateľovho životopisného filmu, potom že jeho memoáre vyjdú v rozšírenom vydaní, že otvoria digitálny archív prác nájdených v jeho kubánskom dome, že úspešne pokračuje filmovanie Ostrovov v prúde... až prišla jóbovka: Ernest Hemingway bol agentom sovietskej tajnej služby NKVD, neskôr známej ako KGB. Hemingway bol špiónom údajne z vlastnej vôle.
  • V roku 2006 zničil múzeum Ernesta Hemingwaya a obľúbený bar na Bahamách požiar. Plamene zhltli aj fotografie a artefakty vzťahujúce sa na Hemingwayov život. Pri požiari zahynul správca objektu.
  • Hemingway bol vášnivý rybár – z rybárskych zážitkov na Bahamách a Kube čerpal inšpiráciu pre svoju najslávnejšiu novelu Starec a more. Na ostrove Bimini pracoval na knihe Mať a nemať.
  • V roku 1960 ho v Idahu hospitalizovali s vysokým tlakom, chorobou pečene, cukrovkou a depresiami. V júli 1961 ukončil svoj život výstrelom z pušky.


  • Spracoval: Milan Buno
    Foto: hemingwayhome.com, wikipedia, nytimes.com