bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skGeorge R. R. Martin: „Mojím Harry Potterom je Barbar Conan!“

Z jeho série sa stal fenomén. Sfilmovanú verziu si takmer všetci sťahujú cez pirátske stránky, torrenty a to už pár minút po ich oficiálnom odvysielaní. Nevedia sa dočkať. Jeho knihy spájajú to najlepšie, čo fantasy ponúka: tajomstvo, intrigy, romantiku i dobrodružstvo. Hra o tróny od Georga R.R. Martina vychádza konečne aj v slovenčine. Na čom práve Martin pracuje, prečo rád zabíja svoje postavy a čo si myslí o Harry Potterovi? Prečítajte si viac vďaka Buxcafe.sk

HraPrvý diel Hra o tróny – Pieseň ľadu a ohňa vyšiel ešte v roku 1996, preložili ho do 26 jazykov a predalo sa 15 miliónov výtlačkov.
Fantastický fantasy-mega-úspech.

Martin si tak omotal fanúšikov okolo prsta, že tí sa nevedeli dočkať každej ďalšej časti.
Dokonca mu vyčítali, keď strácal čas sledovaním futbalových zápasov, cestoval do Fínska, zbieral miniatúrnych rytierov alebo si len tak išiel na ochutnávku švajčiarskych syrov gruyères d’alpage. Namiesto toho, aby sa niekde zatvoril a pracoval na závere svojej jedinečnej ságe.

hra 

O čom je sága Hra o tróny – Pieseň ľadu a ohňa?

V dávno zabudnutých časoch rozvrátila podivná udalosť kolobeh ročných období. V krajine, kde leto trvá desaťročia a zima celý ľudský život, to pod povrchom vrie. Mráz sa vracia a na ľadových planinách na sever od Zimovresu sa za obranným Múrom kráľovstva začali zhromažďovať temné sily. Na juhu kráľova moc ochabuje – jeho najdôvernejší radca zomrel za záhadných okolností a jeho nepriatelia začínajú vystupovať z tieňa. V centre konfliktu stojí rod Starkovcov zo Zimovresu, je rázny a neústupný ako zamrznutá krajina, z ktorej pochádza. Kráľ povolá lorda Eddarda Starka, aby sa stal jeho pobočníkom, čo je úloha, ktorá neohrozuje len jeho rod, ale celé kráľovstvo.

Objednajte si 1.diel ságy Hra o tróny – Pieseň ľadu a ohňa
Kupit bux.sk

----Minirozhovor----

► Už vyšlo 5 dielov, máte rozpísaný 6.diel The Winds of Winter – ako to ide?
George R. R. Martin: Takpovediac žonglujem. V prvej časti bol príbeh vyrozprávaný zo siedmich rôznych perspektív, pohľadov. V 6.časti je ich až 13, mám pocit. Teda na začiatku knihy, ku koncu sa tie pohľady zredukujú.

► Znamená to, že ste si zasa užili to svoje obľúbené – zničiť svojich hrdinov?
George R. R. Martin: Rád zabíjam svoje postavy, aby som oklamal očakávania čitateľov.

► Zacitujme kráľovnú fantsy J.K.Rowlingovú: „Fantasy má svoje vlastné zákony, ale sú veci, ktoré sú zakázané. Nemôžete mať vedľa seba sex a jednorožce.“
George R. R. Martin: V ďalšej knihe budem mať jednorožce a v blízkosti nich pravdepodobne aj sex. V Hre o tróny je veľa sexu. Viete, nie som príliš veľký fanúšik Harryho Pottera. Povedzme, že som trošku pristarý. Mám 65 rokov. Keď som mal 12, čítal som Roberta A. Heinleina (Vládci bábok, Siroty oblohy ai.), H.P. Lovecrafta (hororové poviedky o mýte Cthulhu), či Roberta E. Howarda (jeden zo zakladateľov subžánru sword and sorcery, meč a mágia). Mojím Harry Potterom je Barbar Conan. Vo fantasy príbehoch je nevyhnutná mágia, bez tejto ingrediencie by to nešlo. Ale mágia je ako soľ – príliš veľa soli zničí každé jedlo. Priveľa mágie nemá žiadny zmysel. Pre mňa je Harry Potter príliš presolený guláš...

Hra o tróny

 Martinova sága Pieseň ľadu a ohňa má 5 dielov, šiesty rozpísaný. Prvý sfilmovali v roku 2011, dvojku v roku 2012, tretí diel tiež ako seriál v roku 2013 a 2014. Hlavné Martinove témy sú osamelosť, spojenie, láska vopred odsúdená na zánik, idealizmus, romantizmus a tvrdá pravda versus milosrdná lož. Mnohé z týchto tém sa objavujú aj v jeho magnum opus Pieseň ľadu a ohňa.
Jeho postavy mávajú mnoho tvárí a komplikovanú minulosť, motiváciu i ambície. Zranenia, smola či smrť môže stretnúť každú z jeho postáv – bez ohľadu na to, či postava patrí medzi hlavné alebo vedľajšie. A napriek tomu, ako veľmi si ju čitatelia obľúbia. Martin však považuje svoj sklon zabíjať dôležité postavy za nevyhnutnosť pre hĺbku príbehu – „keď je postava v nebezpečenstve, chcem, aby ste sa báli obrátiť ďalšiu stránku“.

hra

Kto je George R. R. Martin?

 Martin predal svoj prvý príbeh v roku 1971 a odvtedy sa venuje len písaniu. Píše knihy žánru fantasy, horory a science fiction a svoje hriechy si odpykal v Hollywoode, kde desať rokov strávil ako scenárista a producent seriálov The Twilight Zone, Kráska a zviera a mnohých ďalších filmov a televíznych seriálov, ktoré sa nikdy nedokončili.
V polovici deväťdesiatych rokov sa vrátil k písaniu prózy a začal písať sériu fantasy románov Pieseň ľadu a ohňa.
Získal prestížne ocenenia Hugo a Nebula, cenu Brama Stokera či World Fantasy Award.
Kedykoľvek sa mu podarí odísť, vracia sa do Santa Fe v Novom Mexiku.

Spracoval Milan Buno, 28.7.2014
Zdroje: Nouvel Obs, Wikipedia, The Guardian, Times

hra

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.