bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skFrancúzske dobrodružstvo Jamesa Martina

Ochutnali ste už Francúzsko? Ich úžasné syry, chrumkavé bagety, dezerty, voňavé plody mora...

Vydajte sa s kuchárom Jamesom Martinom na cestu po Francúzsku v klasickom Citroëne 2CV a prežite s ním úžasné kulinárske dobrodružstvá.

 

Práve vyšla nádherná kniha Francúzske dobrodružstvo Jamesa Martina, ktorá ukrýva 80 receptov a fotografie, pri ktorých sa vám budú zbiehať slinky.

James Martin počas svojho putovania ochutnáva tie najlepšie jedlá, nakupuje na trhoch a varí – zahrejte sa jeho poctivou cibuľačkou so syrovými krutónmi, pochutnajte si na rilletes z kačacieho mäsa s figovým a broskyňovým čatní, zaraďte do svojho repertoáru klasické hovädzie na burgundský spôsob alebo králika v horčicovej omáčke.
Naučte sa, ako urobiť zemiaky gratin dauphinois či salade nicoise s grilovaným tuniakom.
A ktorý dezert môže byť lepší ako koláč tarte tatin s hruškami a rozmarínom alebo mrazeným černicovým suflé?

Kniha Francúzske dobrodružstvo Jamesa Martina je prehľadne rozdelená na kapitoly ako Ľahké jedlá. Polievky a predkrmy. Ryby a plody mora. Mäso a divina. Zelenina a šaláty. Dezerty a pečivo. Niektoré recepty sú zložitejšie, aby ste vykúzlili chuť Francúzska, iné zasa jednoduché – iba z pár surovín.
Pri každom recepte fotografia pokrmu, ale aj fotky z cestovania, prípravy jedál.

James Martin je slávny vo svete už dlho, no na Slovensku sa jeho meno začalo skloňovať iba nedávno. Má za sebou úspešnú kariéru, počas ktorej si spravil renomé ako jeden z najlepších kuchárov, nielen v rodnej Británii. Svojich čitateľov a divákov, ktorých získal aj vďaka televíznym gastro reláciám, sprevádza okrem iného aj gastronómiou Ameriky, Stredomoria a Bretónska.
Vo svojej knihe sa vracia k svojim začiatkom a navštevuje francúzske miesta, ktoré učarovali jeho chuťovým pohárikom už ako chlapcovi. Uvarte si sami špičkovú kuchyňu a navoďte si pocit, že ste v tých najlepších reštauráciách francúzskej Riviéry. Bez toho aby ste si vyzuli papuče.

Kto je James Martin?

James Martin sa narodil v malom anglickom meste v regióne Yorkshire. Jeho vášeň pre jedlo sa zrodila keď začal pozorovať prácu svojho otca, ktorý bol vtedy catering manažérom na Castle Howard Estate.
Už ako 12-ročný varil pre kráľovnú matku, keď navštívila Castle Howard. To naštartovalo jeho kariéru.
V Londýne pracoval v špičkových reštauráciách One Ninety Queen’s Gate, iba pár metrov od Kensingtonského paláca, Alastain Little v Soho a v michelinovských The Square a Harvey’s. Potom prešiel do kritikmi uznávaného Chewton Glen a založil Hotel and Bistro du Vin vo Winchestri kde sa presadil ako šéfkuchár.

V roku 1996 debutoval na televíznych obrazovkách a dva roky na to vydal svoju prvú knihu Eating in with James Martin, jeden z jeho mnohých bestsellerov.
Slovenskí a českí diváci ho môžu poznať z TV Paprika, kde má viacero relácií vrátane sérií Létajcí kuchař, Americké dobrodružství a Francúzske dobrodružstvo Jamesa Martina. Práve na motívy tejto obľúbenej relácie vyšla rovnomenná kniha.

Milan Buno, literárny publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.