bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skFITjazz – bez stresu a s radosťou

Tak tomuto sa hovorí radosť z pohybu. A keby len radosť – tento pohyb vám pomôže v mnohých smeroch, zbaví vás bolestí, stresu...ale pekne po poriadku. Už ste počuli o FITjazze? Je to tanec pre všetky generácie – študentky, mamy aj seniorky. Tanec, ktorý prináša radosť a odbúrava stres.

http://data.bux.sk/book/020/257/0202577/medium-fitjazz_tancovat_moze_kazdy.jpgFitjazz je moderný tanečný smer, v ktorom pomocou techniky džezového tanca ovládnete svoje telo. Vďaka cvikom kompenzačného bloku si spevníte svaly a vyformujete postavu. V tanečných variáciách sa naučíte koordinovať pohyb. počas relaxácie odbúrate stres. A to všetko za tónov príjemnej soulovej, popovej a džezovej hudby.

sssJeho prínos je v prevratnom prístupe k držaniu tela a spôsobu precvičovania tanečných a posilňovacích prvkov. Skrátka, budete chodiť vzpriamene, získate perfektnú postavu a pružnú chrbticu, nebude vás bolieť chrbát a bude z vás vyžarovať energia!

V knihe Fitjazz nájdete všetko o tejto tanečnej technike – vznik, ako správne stáť, praktické rady, základné pozície a polohy.

Toto je základ FITjazzu.
– Lekcia fitjazzu: zahriatie, tanečná technika, kompenzačný blok, tanečné variácie, relaxácia
– Hudba: inšpiruje k tancu, ovplyvňuje charakter pohybu, určuje rytmus a tempo
– Pohyb: dosahujete až 70 % maximálnej pulzovej frekvencie, čo je najefektívnejšia zóna na spaľovanie tukov
– Prínos: správne držanie tela, skvelá postava, pružná chrbtica, fyzická aj psychická rovnováha, zoštíhlenie

Fitjazz je teda aj vynikajúcou prevenciou bolestí chrbta a kĺbov, spôsobených nesprávnymi návykmi, a neraz poskytuje aj veľkú úľavu pri miernych bolestiach chrbta a kĺbov.

Objednajte si skvelú novinku FITjazz.
Kupit bux.sk

Fitjazz prináša:
● radosť z tanca a pohybu,
● ovládnutie a správne držanie tela,
● posilnenie a formovanie postavy,
● zoštíhlenie,
● úľavu od bolestí chrbta a kĺbov,
● lepšiu pružnosť chrbtice a väčšiu pohyblivosť,
● rozvoj koordinácie a predstavivosti,
● harmonizáciu svalového napätia v tele,
● fyzickú a psychickú rovnováhu,
● sebapoznanie,
● radosť, radosť, radosť...

 sss

Fitjazz a chudnutie
V roku 2013 sa uskutočnil výskum súvisiaci so stanovením záťažovej zóny počas hodiny fitjazzu. Z meraní vyplynulo, že hodina fitjazzu sa zväčša pohybuje v záťažovej zóne 60 až 70 percent maximálnej pulzovej frekvencie, čo je najefektívnejšia zóna na spaľovanie tukov.
Fitjazz
je teda ideálnou formou tanca na spaľovanie tukov a formovanie postavy. Len čo si osvojíte základné pohybové prvky fitjazzu, bude sa vaša pulzová frekvencia pohybovať v ideálnej zóne na zoštíhlenie.

Praktické rady
Na hodinu fitjazzu si vezmite pohodlné oblečenie, ktoré vás nebude obmedzovať v pohybe. Môžete si zvoliť športový alebo tanečný úbor. Tancuje sa zväčša naboso, v chladnejších dňoch v ponožkách. Existuje však aj vhodná obuv.
Užitočnou pomôckou je protišmyková podložka, ktorá chráni pred chladom od zeme a zabraňuje, aby sa nám pri harmonickej polohe pokĺzli nohy. Pri cvičení si na podložku položte uterák, ktorý vsiakne prípadnú vlhkosť tela.
Určite nezabudnite na fľašu s vodou, aby ste si počas tanca mohli doplniť tekutiny.

Stavba hodiny
Fitjazz
predstavuje veľmi komplexný a vyvážený systém. Každá jeho časť má svoj nezameniteľný význam.
Hodina sa začína zahriatím, predýchaním a pretiahnutím tela, pokračuje tanečnou technikou a kompenzačným blokom na zemi. Vrcholí tanečnou variáciou, po ktorej nasleduje posledné predýchanie a upokojenie.

1. Warm up (zahriatie) – 5 minút
2. Tanečná technika – 15 až 20 minút
3. Kompenzačný blok – 15 minút
4. Variácia – 15 až 20 minút
5. Upokojenie – 5 minút

Warm up pomáha pripraviť telo na celú hodinu, odreagovať sa od všedných starostí a naladiť sa na tanec. Je to čas, keď sa vedome postavíte na oporné body a odtlačíte sa od nich. Tancujete pomaly, zameriavate sa na dýchanie a uvedomujete si energiu prúdiacu vo vašom tele.

Tanečná technika cielene smeruje na ovládnutie jednotlivých svalov. Okrem posilnenia dolných končatín, brucha a horných končatín zlepšuje pružnosť chrbtice a rozvíja zmysel pre rovnováhu. Keďže k pohybu dolných končatín pridáva kontrastný pohyb horných končatín, intenzívne zamestnáva mozog, rozvíja predstavivosť a vytvára nové nervové okruhy.

Kompenzačný blok sa zameriava na intenzívne formovanie a posilňovanie tela. Výsledkom pravidelného cvičenia môže byť zoštíhlenie o niekoľko centimetrov aj zmena tvaru dolných a horných končatín, brucha a zadnej časti tela. Zároveň kompenzuje tanečnú časť hodiny a uvoľňuje prepätie vo svaloch.

Tanečná variácia rozvíja predovšetkým koordináciu a kondíciu. Uplatníte tu všetko, čo ste sa naučili v prvej časti hodiny. Intenzívne a rýchle opakovanie tanečných krokov vedie k posilneniu kardiovaskulárnej sústavy. Najväčším prínosom je však radosť z tanca a stotožnenie s hudbou.

Upokojenie je malá rekapitulácia v závere hodiny. Naposledy sa odtlačíte od chodidiel, nadýchnete a uvoľníte. V tele pocítite zmeny. Pohyb bude jednoduchší, lebo telo je už pretiahnuté a zahriate. Energia už pravdepodobne prúdi bez vášho pričinenia. Cítite sa dobre.

Objednajte si skvelú novinku FITjazz.
Kupit bux.sk

sss

Filozofia a spôsob pohybu

Uvoľnenie
Hlavným cieľom hodiny fitjazzu je uvoľniť sa. Zabudnúť na všedné starosti a najmä na sebaposudzovanie. Byť tu a teraz a venovať sa len sebe.

Odtlačenie chodidla
Základným prvkom celého systému je špecifické postavenie chodidiel a ich odtlačenie od zeme. Snažte sa čo najviac aktivovať oporné body. Čím silnejšie počas hodiny tlačíte do zeme, tým viac svalov zapojíte a tréning bude o to intenzívnejší.
Prostredníctvom odtláčania môžete zažiť aj stav hlbšieho uvedomenia si samých seba, absolútneho pokoja a prítomnosti, pocítite tok energie cez svoje telo, ale aj hlbokú radosť.

Sústredenie
Pri tanci sa treba sústrediť na spôsob stvárnenia jednotlivých prvkov. Nejde ani tak o to, koľko ráz prvok zopakujete, ale skôr o to ako. Základnou podmienkou úspechu je vaša vedomá zaangažovanosť. Kvalitu pohybu môžete stále zdokonaľovať, vždy je kam smerovať. S vedomou prácou bude účinok na zdravý postoj a formovanie postavy oveľa výraznejší.
Je trocha paradoxné, že čím dlhšie a častejšie sa budete venovať fitjazzu, tým bude tréning náročnejší. Je to dané rozvojom schopnosti odtlačenia sa od troch bodov, zapojením a ovládnutím väčšej skupiny svalov i skvalitnením pohybu.

Predstavivosť
Čím presnejšie vidíte vo svojej mysli priebeh pohybu a jeho výsledok, tým lepšie budete tancovať. Venujte pozornosť svalom, ktoré pracujú. Predstavujte si samých seba tam, kam sa chcete dostať. Môžete sa vidieť, ako robíte dokonalú piruetu alebo perfektne zvládate tanečnú variáciu.

Hudba
Dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou fitjazzu je hudba. Podnecuje do tanca, ovplyvňuje charakter pohybu, dodáva rytmus a tempo. Ale predovšetkým odlišuje tanec od cvičenia.

Milan Buno, 25.3.2015
Foto: Ikar, fitklub-brady.cz, tancitmuzekazdy.cz a ona.idnes.cz

ssss

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.