bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skFifty Shades: „To je všetko...zatiaľ!“

Kruh sa uzavrel: slovenský čitateľ sa dočkal aj záverečnej časti trilógie erotického bestselleru s názvom Päťdesiat odtieňov... (XYZ v Albatros Media) sivej (v prvej časti), temnoty (v druhej) a slobody (v tretej). Zdá sa však, že sa od tejto témy celkom neoslobodíme, pretože na budúci rok v lete je už avizované filmové spracovanie, píše sa v najnovšej Knižnej revue.

Päťdesiat odtieňov šedejTretia časť rozprávania (prel. M. Sedláčková) o pôvabnej redaktorke vydavateľstva Anastasii Steelovej a jej láske, multimilionárovi Christianovi Greyovi, svadbou nevrcholí (akoby sme očakávali), ale sa ňou (presnejšie spomienkami na ňu) začína.

Autorka sa navyše rozhodla „červenoknižnicový“ príbeh oživiť popri podrobnom popisovaní sexuálnych aktov a praktík aj psychologickými a detektívnymi vsuvkami o prenasledovaní a ohrození života hrdinov a ich blízkych, aby vzápätí všetko umocnila situáciou, v ktorej sa čitateľ dozvie, že Anastasia čaká dieťa a Christian sa musí vyrovnať s úlohou otca.
Päťdesiat odtieňov šedejA keď už hovoríme o uzavretí kruhu – epilóg datovala autorka do budúcnosti: máj 2014 – ale medziiným sa vrátila i k úplnému začiatku trilógie – popisuje interview v máji 2011, pri ktorom sa po prvý raz dvojica stretla, tentoraz však z pohľadu Christiana.

Mimochodom, ako som už pri hodnotení prvých dvoch častí v Knižnej revue 2 a 7/2013 napísala, celkom dobre sa to číta a ak nie ste vyslovene puritán, pobavíte sa. Pretože z istého nadhľadu to vlastne ani nemôžete brať celkom vážne, ale skôr ako istú hru s prelínaním žánrov a s tým, čo čitateľ ešte znesie. Nepredpokladám, že vás budú šokovať sexuálne fantázie s masochisticko-sadistickými prvkami. Skôr zarazí samozrejmosť, s akou môže niekto Erotikamanipulovať druhou ľudskou bytosťou, a nielen v sexuálnom živote, bez ohľadu na to, či ide o ženu alebo muža. Viac zaujme psychologická rovina príbehu, ponáranie sa do minulosti a hľadanie príčin konania jednotlivých postáv či sledovanie ich dozrievania.

Autorka Erika Mitchellová Leonardová, britská televízna producentka, matka dvoch synov, ktorá sa rozhodla pre pseudonym E L James, sa vďaka tejto dnes kultovej knihe najnovšej vlny erotickej literatúry umiestnila v rebríčku umelcov, ktorí najviac zarobili za vlaňajší rok, hneď za speváčkou Madonnou a režisérom Spielbergom. Asi sa jej to zapáčilo, pretože v závere trilógie si necháva otvorené zadné dvierka k pokračovaniu slovami: „to je všetko... zatiaľ“.

Elena Ťapajová

 Ďalšie recenzie a novinky z knižného sveta si môžete prečítať v Knižnej revue 21, ktorá vyšla v stredu 16. októbra. Dočítate sa o melónoch, ktoré sa vždy smejú, o prelete sťahovavých vtákov, ale aj o fialovej hudbe, či strašidlopise. Nechýba kalendár podujatí, možnosti získať nové knihy a prečítať si úryvky.

Knižná revue

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(18. októbra 2013 v 17:18)
Načo čítať knihu, keď ste tu dali takmer dokonalý spoiler? ;)