bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Klasická alebo elektronická kniha? (26.2.2010)

Klasická alebo elektronická kniha? Súmrak Gutenbergovho vynálezu

Elektronické čítačky kníh vzbudzujú stále veľmi rozporuplné reakcie. Blíži sa koniec klasických knižníc a charakteristickej vône papieru? Alebo knihy ako ich poznáme dnes neohrozia žiadne e-knihy ani najkvalitnejšie čítačky? História čítačiek elektronických kníh sa začala v období, keď písanie a spracovanie kníh začali namiesto písacích strojov preberať počítače. Veď aj dnes je klasická kniha pred tlačou v elektronickej podobe, či už v .pdf alebo v .doc. Je teda blízko k tomu, aby vydavateľ ponúkol za minimálny poplatok knihu prostredníctvom internetu, z ktorého si ju stiahnete do čítačky kníh...
Prirodzene, čítačka sa musí čo najviac približovať bežnej knihe, aby ste mohli o výmene uvažovať. Pokrok však napreduje neuveriteľnými krokmi – veď aj prvé mobily boli mohutné, veľké, ťažké, nedali sa dať do vrecka a nemotorne sa s nimi narábalo. Dnes vyzerajú úplne inak a nevieme si bez nich predstaviť náš každodenný život. Preto neobstojí argument, že čítačka nenahradí klasickú knihu, lebo sa z nej zle číta, kazí oči, musíte ju nabíjať ap. Dnešné čítačky sú už oveľa ďalej.

Klasická alebo elektronická kniha?


Otázkou teda je, či aj o pár rokov bude chcieť čitateľ všetky knihy v klasickej verzii za vyššiu cenu...alebo sa uspokojí s výrazne lacnejšou elektronickou verziou. Píšem „všetky knihy“, pretože encyklopédie, rôzne obrazové publikácie, hodnotné výtlačky budú naďalej v papierovej podobe, ale čo bráni tomu, aby ste si najnovšie bestsellery, romance, dobrodružné romány, detektívky... prečítali na kvalitnej čítačke? Áno, čítanie knihy nie je len vstrebávaním slov, ale je to relaxácia v pohodlnom kresle, pár minút pred spánkom v posteli...

Už súčasné čítačky však poskytujú neuveriteľný komfort. Sú ľahké, ergonomicky prijateľné, ani niekoľkohodinové čítanie vám neunaví oči viac ako bežná kniha, čomu napomáha čoraz lepší kontrast a čitateľnosť z rôznych uhlov ako pri klasickej knihe. O výdrži netreba hovoriť – tisíce prečítaných stránok na jedno nabitie hovorí za seba. Energia sa totiž spotrebováva iba pri prehŕňaní stránok, čiže keď aj zaspíte s čitačkou, stále vám svieti posledná stránka, tak energia sa vôbec nespotrebuje. Na štýl ovládania a funkcionality si rýchlo a ľahko zvyknete, čítať môžete na výšku aj na šírku, knihu môžete držať v ľavej alebo v pravej ruke, pretože ovládače otáčania stránok sú na viacerých miestach. Čítačky majú aj množstvo ďalších výhod vrátane tisícok kníh, ktoré môžete nosiť v jednej 170 gramovej čítačke.

Samozrejme, problémom je nelegálne kopírovanie. Klasickú knihu si sotva niekto okopíruje, pretože sa to jednoducho nevyplatí, pri elektronických knihách je pirátstvo oveľa pravdepodobnejšie...a autori, vydavateľ, editor, korektor...tí všetci chcú svoje honoráre. Napriek tomu trh s elektronickými čítačkami neuveriteľne rastie – možnosť osloviť státisíce čitateľov (nielen v jednej krajine, ale na celom svete) s minimálnymi nákladmi je pre vydavateľa veľmi lákavé.

Mib