bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skDojímavý príbeh Umenie pretekať v daždi

Toto je kniha, ktorá vás absolútne dostane. Budete dojatí, slzy na krajíčku, budete sa šťastne usmievať, hoci v niektorých pasážach je smutná. No vychutnáte si ju od prvej po poslednú stranu.

Vyšla kniha Umenie pretekať v daždi od amerického autora Gartha Steina. Nesmierne citlivý príbeh verného psa Enza, ktorý cez svojho pána, automobilového pretekára Dennyho rozpráva o živote, komentuje svet ľudí a najmä nám približuje Dennyho rodinu. To všetko na pozadí automobilových pretekov.

„Je to príbeh automobilového pretekára Dennyho, o veľkých prekážkach v jeho živote a ako ich napokon prekoná uplatnením rovnakých pravidiel, ktoré mu prinášajú úspech na pretekoch. Dúfam, že si túto knihu užijete podobne ako milióny čitateľov na celom svete,“ odkazuje americký autor Garth Stein slovenským čitateľom.

Pozrite si celé jeho video:

Kniha Umenie pretekať v daždi vyšla už pred 13-timi rokmi, ale rýchlo sa vypredala a konečne opäť vychádza v novom slovenskom preklade. Jej úspech bol obrovský, preložili ju do 38 jazykov, predalo sa vyše 6 miliónov kusov a kniha sa držala v rebríčku bestsellerov The New York Times rekordných 156 týždňov. Pred pár rokmi knihu aj sfilmovali, ale rozhodne si ju radšej prečítajte.

„Predstavte si, raz som sledoval dokumentárny film o Mongolsku,“ rozpráva pes Enzo. „Bol to najlepší program, aký som kedy videl v televízii, pochopiteľne, okrem Veľkej ceny Európy z roku 1993, najslávnejších automobilových pretekov všetkých čias, v ktorých Ayrton Senna dokázal, že je génius pretekania v daždi. Po Veľkej cene z roku 1993 bol druhým najlepším programom v televízii dokumentárny film, kde mi všetko dobre vysvetlili a objasnili; dozvedel som sa z neho celú pravdu: keď pes dožije svoj psí život, prevtelí sa do človeka.“

Umenie pretekať v daždi poteší každú čitateľskú dušu: všetkých, čo majú psíka, lebo Enzo je úžasný a verný kamarát. A vlastne aj tých, čo psa nemajú a možno budú chcieť takého ako je Enzo J Príbeh si užijú všetci fanúšikovia automobilových pretekov, pretože v nej nájdu množstvo pikošiek a zaujímavostí. Napokon, Garth Stein sám pretekal, kým nemal nehodu práve v daždi a kvôli zraneniam musel skončiť.
A napokon kniha sa zapáči aj všetkým ženám, ktoré možno konečne pochopia, čo tí chlapi vidia na jazdení F1 a ako sa na preteky v telke dokážu dívať dve či tri hodiny.

O knihe sa rozprávali aj v najnovšom knižnom podcaste. Moderátor Milan Buno vyspovedal športového komentátora Števa Eiseleho, ktorý žije Fjednotkou a kniha sa mu nesmierne páčila. „Z knihy je krásne cítiť, že Garth Stein má svoje skúsenosti z motošportu a podáva tie zážitky naozaj ľudskou rečou. No a to spojenie s verným psom Enzom, do toho rodinný príbeh...to je vlastne komplexná emócia, ktorú vám táto kniha prinesie,“ tvrdí v podcaste Števo Eisele.
Počúvajte podcast Knižný kompas, v ktorom nájdete aj množstvo ďalších knižných tipov, exkluzívne pozdravy od zahraničných autorov, či úryvky načítané známymi hercami.

Skutočný hrdina má chyby. Skutočnou skúškou šampióna nie je to, či dokáže zvíťaziť, ale či vie na ceste k víťazstvu prekonať prekážky – podľa možnosti stanovené osobne. Hrdina bez chyby nie je zaujímavý pre diváka ani pre svet, veď ten je napokon celý založený na konfliktoch a protikladoch, neovládateľnom nutkaní potýkať sa s nepoddajnými objektmi. To je jeden z dôvodov, prečo Michael Schumacher, bezpochyby jeden z najtalentovanejších pretekárov Formuly jeden všetkých čias, víťaz viacerých pretekov, víťaz viacerých šampionátov, držiteľ viacerých vedúcich štartovných pozícií než ktorýkoľvek iný pretekár Formuly jeden v dejinách, sa zriedka objavuje na zoznamoch najobľúbenejších pretekárov medzi fanúšikmi...

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Daniel Fischer:

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.