bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Túžba po prežití a slobode (8.6.2011)

 Dlhé putovanie Slavomir Rawicz: Dlhé putovanie

„Vaším väzením nie sú ploty ani mreže. Vaším väzením je Sibír.“

To sú prvé slová, ktoré počujete po príchode do sibírskeho gulagu. Píše sa rok 1940 a skupinka Poliakov, Rusov a Američanov sa rozhodne utiecť zo sibírskeho zajatia. Okolitá zimná krajina je však taká nebezpečná, že ich nemusia strážiť ploty, ani početné stráže so samopalmi. Stačí pohľad na okolité zasnežené lesy a hneď vás prejde chuť na útek i slobodu. Len blázon by utekal, no siedmi odsúdení to risknú...
 Dlhé putovanie Kniha vs. film.
Podľa knihy Dlhé putovanie vznikol film Útek zo Sibíri, ktorý sa práve dostal do našich kín a včera som si ho s chuťou pozrel. A porovnával. Film alebo kniha?

Kniha
Mladý Poliak Janusz sa po surových výsluchoch a následnej súdnej fraške pre údajnú špionáž dostáva do sibírskeho gulagu. Čaká ho tam dvadsať rokov nútených prác v neľudských podmienkach. Je len prirodzené, že od prvej chvíle uvažuje o úteku, no dokáže to v tejto nehostinnej krajine, ktorá bez milosti zabíja každého, kto sa o útek pokúsi? Zostať v tábore smrti sa však rovná takmer istej smrti a tak v jednu noc spolu s ďalšími šiestimi väzňami uteká: smer juh. K jazeru Bajkal, k Transibírskej magistrále, cez Čínu, Tibet až do Indie...
Dlhých deväť mesiacov kráčali pešo deň čo deň. Cez zasneženú krajinu, okolo Bajkalu, cez púšť Gobi...
Je úžasné sledovať, koľko toho človek vydrží a ako sa vie vynájsť na ceste k slobode. Nezlomili ich tisíce kilometrov, ani krutá zima či pichľavý piesok. Choroby, vlčie svorky či neustála hrozba od zradných dedinčanov, ktorí by dostali za nich odmenu...keď človek chce, má cieľ a pevnú vôľu, dokáže niekedy aj nemožné. Aj preto tento film nabíja energiou, odhodlaním a pokorou.
Pripomínam, že ide o skutočný príbeh. Spolu s tisíckami ďalších väzňov podstúpil autor Slavomir Rawicz krutý trojmesačný transport do pracovného tábora na Sibíri...

 Dlhé putovanie Film
Útek zo Sibíri je založený na pamätiach Slawomira Rawicza a jeho príbehu Dlhé putovanie. Musím priznať, že to je vynikajúci film a od prvej minúty som bol v napätí. Získali si ma aj herci Ed Harris ako Mr.Smith, Jim Stuirgess (Janusz) či Colin Farrell v úlohe kriminálnika Valku. Ale...

...Peter Weir je rozhodne skúsený režisér (Truman show, Master and Commander ai.). Scénky s Harrisom a Farrellom sú vynikajúce, no paradoxne nedotiahnuté. Akoby režisér nevyužil ich potenciál a hoci neskôr zomrú traja zo „statočných“, nedojme ma to natoľko, ako by malo. Je to predsa silný príbeh, ktorý v knihe zasiahne oveľa hlbšie ako vo filme.
Trošku sa vytráca aj napätie z knihy, postavy chvíľami splývajú a nemáte čas si ich „zažiť“ tak ako v knižnej predlohe.
Možno sa dalo vyťažiť viac aj z exteriérov – film nakrúcali v Maroku či v Indii, no príbeh, ktorý je prioritne o putovaní prírodou, ponúka pramálo nádherných a dych-berúcich záberov.

A napokon najčastejší rozdiel medzi knihou a filmom, pre ktorý si takmer vždy prečítam radšej knihu: strih. Viaceré strihy vo filme Útek zo Sibíri boli príliš skracujúce a bez pointy, akoby si režisér nevedel celkom rady s danou situáciou a radšej to riešil „všemocným“ strihom. Zviera v bahne na okraji Bajkalu, scénka s Mongolmi, ktorí pricválajú k skupinke a mnohé ďalšie. Niektoré strihy boli nezrozumiteľné, nedotiahnuté, neprirodzené, uťali situáciu v nevhodnej chvíli a človek získava pocit, že bolo treba skrátiť celkovú minutáž. A zároveň sa vytráca príjemný pocit, ktorý film naozaj dokázal navodiť.

 Dlhé putovanie


Takže kniha alebo film?
Film „Útek zo Sibíri“ je vynikajúci, žiadna povrchná komercia a ak máte dve hodinky čas, choďte si ho určite pozrieť.
Kniha „Dlhé putovanie“ vo vás však zanechá oveľa hlbšie dojmy a intenzívnejší zážitok, takže ak máte času trošku viac, rozhodne siahnite radšej po knihe.

Pozrite si trailer k filmu Útek zo Sibíri:

Milan Buno