bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skČo sa už môže stať na maturitnom stretnutí? V podaní Sebastiana Fitzeka čokoľvek...

Majster nemeckých psychotrilerov Sebastian Fitzek nás tentoraz posiela do zasnežených Álp, kde na vás čaká skutočná nočná mora. Psychologický triler Pozvánka dokáže prekvapiť nejedným nečakaným zvratom, má plno hororových momentov a zaručene vám spôsobí husiu kožu.

Maturitné stretnutie. Vlastne celkom fajn vec.

No beda tomu, kto dostane pozvánku!

Marla Lindbergová si nikdy veľmi nerozumela s bývalými spolužiakmi. Prezývali ju „šialená Marla“. Vždy stála bokom, vylúčená z triedneho kolektívu a presvedčená, že je lepšie držať si od ostatných odstup. Mala aj iné problémy, trápili ju spomienky na strašný útok a na zabijaka, ktorého sa nikdy nepodarilo identifikovať. A terapeuti ju navyše presviedčali, že všetka tá hrôza sa odohrala len v jej hlave.

Marla je inteligentná mladá žena a má pozoruhodné vlastnosti. Všetko si pamätá a všíma si podrobnosti, ktoré ostatným väčšinou uniknú. Keď sa ako-tak dá do poriadku, začne pracovať ako externistka pre Spolkový kriminálny úrad. Je to však pre ňu veľká psychická záťaž – analyzuje filmy a fotografie na pornoplatformách v najhlbších stokách internetu, aby pomohla nájsť zneužívané a týrané deti a zachrániť ich.

Teraz ju čaká nové prekvapenie. Dostala pozvánku na triedny zraz v romantickej „Chate v hmle“ v Alpách. Spomienky na bývalých spolužiakov by mohli byť pre ňu varovaním. Čo by však mohlo byť zlé na triednom stretnutí? Samozrejme, stať sa môže všeličo. Možno príde nečakaná snehová búrka alebo spolužiaci budú rovnako nepríjemní ako kedysi... Ktovie.

Marla sa napriek pochybnostiam vyberie na predĺžený víkend do Álp. Keď s oneskorením dorazí do zasneženého horského hotela, všetky izby sú už obsadené. Na jedálenskom stole leží použitý riad, v kozube plápolá oheň, ale nikde niet ani živej duše. Marla začne hľadať ostatných, no čoskoro pochopí, že len jedna vec je nebezpečnejšia ako opustiť odľahlý horský hotel v noci a vydať sa do neznáma po zľadovatenom snehu. Zostať tam.
Kto zorganizoval stretnutie, kto rozoslal pozvánky?
Do poslednej chvíle nie je jasné, kto zahynie a kto prežije.

Chvíľu trvalo, kým si jej oči privykli na tú strašidelnú scénu.
Už pri vstupe do opustenej kliniky mala dojem, že tam niečo nesedí, no teraz si tým bola istá. Vyzeralo to tam, akoby akýsi morbídny duch vyzdobil pre čerstvo zosobášený pár spálňu na svadobnú noc. Okná boli zatemnené nepriehľadnými čiernymi plstenými závesmi, na podlahe horeli najmenej dva tucty čajových sviečok, lupene ruží vyznačovali cestu od dverí k niečomu medzi nemocničnou posteľou, operačným stolom a zubárskym kreslom...

Sebastian Fitzek je majster mrazivých psychotrilerov, ktoré vám vojdú pod nechty a spôsobujú nepríjemné zimomriavky. Aj v Pozvánke nás mätie, ponúka falošné stopy a indície, zahráva sa s nami. Vie ako vás vtiahnuť do svojich osídiel, ktoré pospletal ako šikovný pavúk... Klame telom, podsúva napohľad jasné závery a prekvapuje nečakanými zvratmi. Vyše 80 krátkych kapitol, ktoré odsýpajú, je to svižné, dynamické a napínavé.

Sebastian Fitzek je nemecký spisovateľ a novinár. Náklad jeho detektívok presiahol 9 miliónov výtlačkov a bol preložený do 25 jazykov. V súčasnosti je najúspešnejším a najžiadanejším nemeckým autorom, ktorý sa presadil aj v USA a v Anglicku. Hneď jeho prvý psychotriler Terapia sa stal bestsellerom a filmová spoločnosť Odeon vzápätí zakúpila filmové práva. Bola to dobrá voľba, lebo aj film získal mnohé ocenenia. Jeho druhá kniha Šialená hra bola taktiež nezvyčajným úspechom a rovnako sfilmovaná. Desať rokov a desať strhujúcich bestsellerov urobila z autora priam detektívneho guru. V Nemecku sa jeho romány tešia takej obľube, že boli uvedené ako rozhlasové či divadelné hry, dokonca zhudobnené. Sebastian Fitzek rád komunikuje online a vymýšľa si veľmi zvláštne miesta pre svoje čítačky ako napr. pohrebnú sieň, hospic alebo železničný vagón. Tento rok získal Európsku cenu pre kriminálnu literatúru.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.