bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Kúzelnícke triky CIA (30.11.2009)

Špionáž v akcii Špionáž v akcii

Zabudnite na hroty dáždnikov napustené jedom či vybuchujúce cigary. Tajná služba CIA sa na vrchole studenej vojny pustilo do oveľa prozaickejšej špionáže a svojich agentov sa podujala naučiť šikovné kúzelnícke triky. Na pultoch amerických kníhkupectiev sa v tomto období darí manuálu CIA s inštrukciami pre agentov, ako používať kúzelnícke triky pri svojej práci. Knihu v roku 1953 napísal kúzelník John Mulholland za honorár vo výške 3000 dolárov, čo bola v tom čase značná suma.
Špionáž v akcii „Oficiálna príručka pre podvody a triky CIA“ obsahuje návod na triky ako napríklad miešanie nápojov, ukradnutie menších predmetov či viazanie šnúrok od topánok na komunikáciu v šifrách. Kópie tohto manuálu zničili na nariadenie CIA v 70. rokoch, keď sa začali objavovať prvé náznaky „rozmrazovania“ vzťahov.

Jednému exempláru sa však podarilo uniknúť agentúrnej skartovačke a pred dvomi rokmi ho objavili dvaja chlapíci zo CIA. Historik v oblasti špionáže Keith Melton a bývalý riaditeľ CIA Bob Wallace. Kniha sa okrem iného podrobnejšie venuje aj inštrukciám pre špiónov, ako si majú zaviazať šnúrky na topánkach, aby ďalšiemu agentovi mohli signalizovať ”Mám informáciu”, ”Nasleduj ma” alebo ”Priviedol som ďalšiu osobu”.
Špionáž v akcii
„Dobrý kúzelník musí vyzerať ako šedá myš, musí byť všedný a tak musí kúzlo aj predvádzať,“ radil J.Mulholland. „Musí zároveň rozptýliť publikum. Čím viac sú tvárové svaly uvoľnené a zrak čo najďalej od predvádzaného triku, tým väčší dosiahnete účinok. Dobrý trik musí byť jednoduchý už vo svojom zárodku.“

Agenti sa tiež dozvedia, ako ukryť pilulku drogy do škatuľky od zápaliek a potom ju tajne dať do nápoja ďalšej osoby počas zapaľovania cigariet. V predslove knihy námestník riaditeľa CIA John McLaughlin napísal, že ”kúzla a špionáž sú spriaznené duše”. Ako však dodal, technika dávania omamných látok do nápojov sa podľa jeho ”nikdy v skutočnosti nepoužila”. Manuál bol súčasťou širšieho programu CIA pod názvom MK-Ultra, ktorým chcela tajná služba v časoch studenej vojny čeliť sovietskym technikám ovládnutia mysle.

Zdroj a foto: Los Angeles Times, BBC, The Independent