bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skCestovanie v čase? Vďaka tejto knihe to ide!

Vitana kedysi varila za vás. Aspoň tak to hlásala v časoch socializmu. A spomínate si na hračky Igla, žuvačky Pedro, Bajo alebo Donaldovky s minikomiksovými stripmi zo štúdia Walta Disneyho? A čo lákanie Čedoku na dovolenku do Bulharska k Čiernemu moru? „Poponáhľajte sa a kúpte si v Čedoku to vaše slnko na dovolenku,“ písalo sa v inzeráte. Bežne sa bývalo v kempingoch v pomerne zlých hygienických podmienkach...ale spomienky sú to neraz úžasné.

RetroA zaspomínať si môžete s novou knihou Retro s podtitulom Co bylo (a nebylo) za reálného socialismu.

Vitana varí za vás
Zdraví, sílu, najdeš v sýru.
K sviatočnej pohode múčnik s Inkaom.
Elida. Aj muži majú svoju kozmetiku.

Spomínate si?:-) Zasmejte sa a zacestujte si v čase do obdobia, ktoré sme mnohí prežili...no spomienky postupne pomaličky blednú.
Retro je prvá jedinečná a komplexná obrazová publikácia o československom retrosvete. Vráti vás späť do obdobia socialistického konzumu – k veciam každodennej spotreby, ktoré nás sprevádzali (či občas skôr nesprevádzaliJ) počas štyroch desaťročí pred rokom 1989.

Retro

Retro

Nevídaný archív
Autorom knihy je Michal Petrov, ktorý dlhé roky mapoval socialistický konzum v bývalom Československu. V roku 2008 vznikol televízny magazín Retro, ktorý sa venoval štyridsiatim predrevolučným rokom. 190 dielov si získalo priazeň divákov – laikov aj odborníkov. Tému retra teraz pretavil do jedinečnej obrazovej knihy, v ktorej využil bohatstvo osobného archívu. S pomocou vlastných skúseností a na základe dobovej reklamy sa pokúša aspoň čiastočne rekonštruovať regály socialistických samoobslúh.

Objednajte si unikátnu obrazovú publikáciu Retro.

Retro„Kupte si slunce na dovlenou.“
Vyzýval Čedok v časoch socializmu. Bulharsko  bolo vtedy celkom obľúbené, hoci po hrboľatých cestách a pri technických možnostiach vtedajších áut trvala cesta niekoľko desiatok hodín.  Čechoslováci  tak radšej mierili na bližší sever – do Albeny, Balčiku, na Zlaté piesky a Slnečné pobrežie. Bežne sa bývalo v kempoch v pomerne primitívnych hygienických podmienkach, ale kvalitná a pritom lacná miestna brandy Slnčev Brjag alebo Pliska, počasie, prijateľné ceny a napokon aj tradične dobré vzájomné vzťahy (i jazyková blízkosť) všeličo vyvažovali.

Dnes nám tie časy pripomínajú rodinné albumy s čiernobielymi fotografiami. A aj napriek vtedajším mnohým problémom v nás dnes tie spomienky už nevzbudzujú negatívne pocity. „Ach jaj, to sme si vtedy ale užili, čo?“ spomínajú pamätníci.

V knihe Retro nájdete množstvo fotografií toho, čo sme mali radi – či už v ústach, v detskej izbe (kde ani jedna z hračiek nepochádzala z Číny) alebo v cestovaní. Pripomína dobovú reklamu, socialistickú estetiku a na 250 stranách prebúdza spomienky.

--------------------------------------------------

Príjemné čítanie...a POZOR! Je tu SÚŤAŽ:
Pre jedného z vás máme Retro z limitovanej edície, kde je priložená nová hi-tech sieťová taška. Objem 40 l a nosnosť až 200 kíl. Darujte si spomienky.
Stačí, keď dolu pod článok napíšete, na čo vy radi spomínate z čias socializmu - či už je to konkrétny produkt, dovolenka, tuzex, zážitok...čokoľvek. Jednému z vás pošleme Retro - limitovaná edice.
Tešíme sa na čítanie vašich spomienok!

Retro

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(20. novembra 2013 v 11:21)
Ja sama som sa narodila až po socializme, takže nemôžem povedať čo sa mi páčilo alebo nie. Ale z rozprávania rodičov viem, že zo socilizmu si nesú nádherné spomienky na školské výlety a brigády.
(20. novembra 2013 v 11:22)
Veľmi rada spomínam na lampiónové sprievody. Určite by sa toho našlo viac, ale toto ma napadlo ako prvé :)
(20. novembra 2013 v 11:23)
presne si spominam na take dovolenky v kempoch,jedli sme sackove polievky,nasi nas fotili historickym fotakom,ziadny luxus v hoteloch ale mam na to krajsie spomienky ako na terajsie hekticky prezite dovolenky....
(20. novembra 2013 v 11:23)
žuvačky Pedro, BB puding s "legendarnym chlapcekom" na obale..."pichajúce" pancuchy ktore som musela nosit...
(20. novembra 2013 v 11:24)
Najradšej spomínam na produkt, ktorý môžme ešte aj teraz zohnať v obchode. Sú to kukuričné - arašidové chrumky v bielo modrom červenom obale. :)
(20. novembra 2013 v 11:26)
sladkosti ako vesna, deva a podobne :)
(20. novembra 2013 v 11:27)
rada spomínam napríklad na Vianoce - na to množstvo pestrofarebných ozdôb zo skla, cinkajúci kovový stromček na sviečky, na prskavky a staré rozprávky...
(20. novembra 2013 v 11:28)
No áno - N1 naše podnikové ROH zájazdy a dovolenky - hlavne pre ten humor, čo sme spolu zažívali... a tým aj upevňovali priateľstvá... A tie ešte stále pretrvávajú...!!! :)
(20. novembra 2013 v 11:30)
ako dieťa som milovala zemiakový cukor, pionier (smotanový krém), a samozrejme žuvačky Pedro.
(20. novembra 2013 v 11:31)
mne sa najviac páčia spomienky na dlhé rady v obchodoch pred Vianocami, keď bol dopyt po ovocí, "podpultový" predaj elektroniky a iných, finančne náročnejších vecí, jednotné oblečenie detí v jasliach alebo škôlkach, kde si bol každý rovný a nik sa s nikým neporovnával, lebo všetci sa mali rovnako...
(20. novembra 2013 v 11:31)
:) nikdy nezabudnem na Tuzex a na to ako naši zháňali farebný televízor :) neviete si predstaviť, ako som sa tešila, keď som došla domov zo školy - to som bola tretiačka na ZŠ - a na dvore stála naša krásna červená Škoda 120 GLX a v nej na zadnom sedadle obrovská škatuľa s novou farebnou telkou ... :) na druhý deň som sa v škole chválila a aj na tie závistlivé pohľady si spomínam :)
(20. novembra 2013 v 11:31)
poucna kniha,krasne prevedenie
(20. novembra 2013 v 11:33)
Ja si na socializmus až tak nepamätám, ale veľa výrobkov z tej doby fungovalo dlho aj po nej, vtedy spotrebiče vyrábali na dlhu dobu, nie ako teraz, že pokazí sa po záručnej dobe. Biely fén na vlasy ETA a žltý vysávač ešte dlho slúžili :) Najkrajšie na tom bolo, keď sme išli niekde na návštevu všade sme sa stretli s tým istým nábytkom, tovarom, šatstvom. Alebo vo filme Diskopríbeh mali takú istú kuchynskú linku ako my, a Martinka z Turca mala takú istú obývačkovú stenu :D paráda, aké je to Československo malé :)
(20. novembra 2013 v 11:33)
najradšej spomínam na pionierske tábory, ktoré nestáli veľa a tri týždne sme si užívali...
(20. novembra 2013 v 11:33)
Rady na mandarínky, lebo to boli ozaj Vianoce :-)
(20. novembra 2013 v 11:38)
V pamäti mám veľa spomienok, ale najviac si pamätám ako sme sa starali o zvieratká na Tamagoči, zbierali sme Céčka,hrali sme Pogy alebo Tetris... vymieňali si obrázky a lepili si plagáty Lunetic, skákali sme cez gumu a hrali sa na schovávačky... nemali sme žiadne mobili, a preto sme si chodili zvoniť, a keď mal niekto domáce väzenie, tak sme ho od rodičov pýtali... Cez prázdniny sme chodili vonka o 10 ráno a domov sme chodili za tmy o 8 večer.... V televízore chodili Šmolkovia, Gumkáči a cez víkendy nesmelo chýbať Kakao s Igorom a Martinom :).... A samozrejme je toho ešte veľa čo by som mohla spomenúť :)
(20. novembra 2013 v 11:41)
narodila som sa v 92-om, takze v case, ked som uz vnimala veci, toho vela zo socilaizmu nezostalo. Ale nikdy nezabudnem na ten den ked sme cela rodina cakali, ake auticko tatino dovezie. Netrvalo dlho a na dvore zabrmbotala nadherna tyrkisova skoda 105, nasa Zuzi. Myslim, ze take auto uz nikdy nebude. Moja mamina s babkou tiez velmi rady spominaju zuvacky PEDRO, velmi by som chcela vediet ako chutili :-(
(20. novembra 2013 v 11:44)
na tú dobu je veľa spomienok....na sladkosti z tuzexu, na vôňu mandarínok, lebo len to bol symbol Vianoc....na céčka (bublinkové a fosforujúce), spartakiáda,pionieske tábory, na vegetu, ktorá bola podpultový tovar....a na moje prvé otrasné rifle....ale čo keď iné sa zohnať nedali.....:-)
(20. novembra 2013 v 11:44)
Občas mám pocit, že tráva bola zelenšia, obloha modrejšia.. Ako štyridsiatnička mám spomienok viac ako dosť /plechovky coca-cola a fanta z Tuzexu, vôňa mandarínkových vianoc a prskavky na stromčeku - dnes by som ich veru na stromček radšej nezavesila :)/ Detské tábory, oberačky hrozna, školské "voľno" výlety, zemiakové brigády... Kto to zažil, určite sa usmieva :) Celé svoje detstvo som prežila v "sociku" a spomienok mám moc a sú krásne.
(20. novembra 2013 v 11:50)
Keď som sa hlásila na strednú školu, bola vybavená protekcia, doniesli sa domáce vajíčka a hus a napriek tomu ma nevzali. Tak som sa hlásila o rok, bez protekcie, otvarali viac tried, tak som bola prijata. A potom som celé 4 roky škaredo zazerala na profku , ktora zhrabla vajička a hus, ale moje prijatie nevybavila, mrcha jedna.
(20. novembra 2013 v 11:51)
Na socializmus si vôbec nepamätám nakoľko som bola maličká, no starká mi o tom veľa rozprávala. Zvláštne ako nikto nebol spokojný s vtedajším systémom no ona nikdy nespomínala na veci ináč než s láskou! Občas sa mi cnie za chvíľami ktoré som nemohla zažiť sama! Ako napríklad dostať mončičáka, či tešiť sa z banánov či mandariniek! Žijeme v dobe kde je všetko samozrejmosťou a nedostatok sa chápe ako zlyhanie. Každopádne retro je super a nepriamo nám umožňuje cestovať v čase!...
(20. novembra 2013 v 11:52)
Ja mam na tu dobu tiez vela peknych spomienok - pionerske tabory, zemiakove brigady, diskoteka len do 20,00 ;), ked nasi doviezli prvu farebnu telku a potom sme sa s nou chvalili pred vsetkymi znamymi aj neznamymi, ale aj dopisovanie s priatelmi zo ZSSR, este dodnes mam odlozenu babiku, ktoru mi poslala jedna takato priatelka. A pamatam si ako som napisala list do fabriky kde vyrabali cecka...a oni mi poslali ako darcek dva obrovske balicky roznych cecok a ja som bola tazka frajerka ;))))
(20. novembra 2013 v 11:52)
Brigáda v NDR - oberanie višní v ovocných sadoch, mali sme tých višní už plné zuby. V nedeľu, za odmenu, výlet na lodi po rieke v Brandenburgu, horúčava, smäd a jediný nápoj, ktorý na lodi predávali bola višňová limonáda!!!!
(20. novembra 2013 v 11:53)
Ja na tie časy rada spomínam, bola som dieťa a v pamäti mi utkvelo to, ako sme sa hrávali na dvore, stavali stany z diek na sušiakoch na prádlo, pamätám sa na to čaro, ke´d som v poštovej schránke objavila pohľadnicu alebo list, na vôňu Vianoc, na prázdniny s babkou v kravíne... Pamätám si na guličky 8x4, po ktorých zostávali biele stopy na koži, na prvý červenú rúž na detskej tvári... Na smradľavé trvalé, ktoré sa robili doma v kuchyni na drevené nátačky... Nemali sme toho veľa, ale boli sme asi šťastnejší, menej uponáhľaní... A bola som hrdou pionierkou! :-)
(20. novembra 2013 v 11:53)
No ja si spomínam na žuvačky Pedro, malé tuhé cukríkové guličky v zelených okrúhlych krabičkách (fakt neviem ako sa volali), na céčka a hlinené guličky, ktoré sme hrávali za domom. Tiež na časy, keď deti trávili všetok čas vonku v stanoch, ktoré sme si postavili z dek za domom medzi stromami. Tiež na Deda mráza, stretnuti s ktorým organizovalo ešte vtedajšie ZDA a my sme si poctivo a radi išli pre svoj balíček. Je toho veľa, ale čo si najviac spomínam bolo, že rodičia trávili oveľa viac času so svojimi deťmi, keďže robili väčšinou do 2 hodiny. Doba bola oveľa menej uponáhľaná, ako je teraz. Chýba mi to... :(
(20. novembra 2013 v 11:57)
Krásne Vianoce s rôzne tvarovanými veľkými elektrickými sviečkami, darčeky s baliacim papierom zo socializmu, starý retro nábytok...
(20. novembra 2013 v 11:58)
rada si spomínam na zážitky z pionierskych táborov,na zemiakové brigády,na TV programy :Lastovička a Matelko a na veľa iných vecí.dobrých aj zlých..
(20. novembra 2013 v 11:59)
Najradsej spominam na kamaratstva, nezavideli sme si oblecenie, ci obuv, vela veci bolo rovnakych ci podobnych, na telesnej sme sa podobali ako vajce vajcu :) teraz sa deti predbiehaju, kto ma znackovejsie a drahsie tenisky atd. Najhorsie, ze kto na to nema, je vacsinou vyluceny z "top" kolektivu. Rada spominam na preplnene detske ihriska plne smiechu a zabavy, nikomu to nevadilo. Dnes mi ten smiech medzi panelakmi chyba...:( PS: este aj dnes si spominam na uzasnu sladku vonu a chut Pedra.
(20. novembra 2013 v 11:59)
rifle z tuzexu....a favoritka v limitovanej farbe na poradovník :D kde sú tie časy...a Pedroooo plus taká malinovka v sklenej fľaši...a mončičáci boli the best!
(20. novembra 2013 v 12:00)
Pamatam si na "detsku postu" velmi som sa jej tesila...dalej cvicky a modre trenky na telocvik tie som neznasala:) a tiez si pamatam na mlieko v sacikoch kt.predavali v skole na desiatu,odznak iskricky, maly zlty plastovy televizor ale aj nalepku sandokana, nasi stale spominaju na to ako moji bratia volali na jedno cislo kde vam zahrali pesnicku sandokana a potom nasim prisiel velky ucet za telefon...je toho vela ale spominam rada:)
(20. novembra 2013 v 12:05)
Ja som vyznavačka retro veci, toto obdobie ma fascinuje. Premieňam ho hlavne do môjho šatníka alebo do prvkov v mojom byte, veľa hračiek z detstva mám zachované, zbierky známok, odznakov, vrchnákov od malinoviek, najpyšnejšia som asi na fungujú hru Vlk a zajac :)
(20. novembra 2013 v 12:09)
Bola som dieťa, ale spomínam si na Pedro žuvačky, keksíky Kukuruku, Škoda Lada, malé platové televízory žlté alebo oranžové, mlieko v sáčku, ktoré bolo fantastické a Mončičáky, ktoré sme milovali :)
(20. novembra 2013 v 12:09)
Užasné bolo skákanie gumy cez školské prestávky! Moja obľúbená hra :):)
(20. novembra 2013 v 12:10)
ZMRZLINU ZA 2 KORUNY, AKO DETI SME CHODILI VON A KEĎ SME Niečo CHCELI KRIčALI SME POD BLOKOM "MAMI ....priezvisko" SKÁKALI GUMU, SAMI SME SI šILI VECI PRE BARBIE, BEZ OHYBNýCH KLBOV, VONKU HRALI CHYTKY PO PIESKOVISKU.... ASI TAK
(20. novembra 2013 v 12:13)
Ja som v tom case bola este dieta, takze si moc nepamatam, skor veci, kratko po, ako walkman a podobne. Ale moji rodicia radi spominaju na prihodu so starkym, ktoreho poslali do obchodu, aby mi kupil Kukuruku. A on sa vratil z obchodu a povedal, ze Kukuruku nemali, mali len KouKou RouKou, a ze nevedel, ci mi to bude chutit, tak to radsej nezobral :)
(20. novembra 2013 v 12:14)
na socializmus spomínam v dobrom mali sme všetko čo sme potrebovali nebol nejaky rozdiel bohaty a chudobnejší. pamätam dlhe rady pred vianocami na banany, pomaranče a mandarínky. na pohladnice,ktore sa už dnes ani neposielaju na typicky bb pudik, žuvačku pedro, čb televízor a ako deti sme boli viacej vonku nevedeli sme čo je to počítač, mobil.ked sme si niečo vyviedli tak sme sa to snažili utajit.nestastne pracovné soboty museli sme íst do školy,ale neboli bezdomovci a ani sa tolko nerobilo zle.skor sme si jeden druhému pomohli.
(20. novembra 2013 v 12:15)
jako dieta som mal rad žuvacky a velke bubliny no vcil uz to není ono vcil nejde ani poradna bublina spravit
(20. novembra 2013 v 12:17)
Jako maly som mal rad komixe a omalovánky to bolo moje
(20. novembra 2013 v 12:18)
V 89-tom som mala len 4 roky tak moje spomienky sú z ranného detstva. Spomínam si na vôňu škôlky, krásne kamarátstva, odpor k bielej káve, spomínam si aj na to ako sme sa hrávali vonku v takmer každom počasí, ako krásne voňali pomaranče a banány a vedela som, že ak sú doma v kuchyni, už sa blížia Vianoce. Bolo to prekrásne detstvo bez mobilov a PC, jednoducho máme na čo spomínať.
(20. novembra 2013 v 12:19)
Moje deti a aj ja sme mali radi klasický BB puding .... predvianočné čakanie na banány a mandarinky, ktorých bolo málo .... čierno-biely televízor a moje prvé rifle z tuzexu za prvú výplatu ....
(20. novembra 2013 v 12:19)
nesmrteľné kukuričné chrumky..kukuruku a nekonečné zbieranie nálepiek do albumov.pionieri a iskričky..a čo som neznášala najviac tak to povinný úbor na telesnú, tie modré trenky zaryté kade tade :(
(20. novembra 2013 v 12:25)
Na mnoho vecí spomínam s nostalgiou :-( Nepotrebovali sme hračky od výmyslu sveta.Stačila nám guma na skákanie,lopta na vybíjanú a bolo vystarané.Vela sme sa nahánali,alebo sa tešili ked dofrčali kolotočiari a do nemoty sa vozili na retiazkovom kolotoťi za pár drobných,ale za háčiky do gumipušky ktoré sme menili za jazdy.Zuvali žuvačky Pedro,alebo Bajo a bolo fajn :-) Síce sme mali všetci podobné tepláky,alebo len to čo uštrikovala mama,ale svet gombička.Pozerali Podte deti podte s nami,jedli zmrzku za 2 koruny,hrali človeče,púšťali padáčiky,strielali lukom,jedli v lete langoše s cenakom za pár korún,posielali listy kamošom,prali so starkou na Romo pračke,alebo v rukách ideálne prázky :-)
(20. novembra 2013 v 12:29)
deti, čo sa hrajú vonku, neboli zaťažené na materiálne veci, ako je tomu dnes... a škôlka, chlieb s pomazánkou a biela káva v jedálni :)
(20. novembra 2013 v 12:31)
pedro žuvačkya škôlka, chlieb s pomazánkou a biela káva v jedálni :)
(20. novembra 2013 v 12:33)
bola som vtedy ešte malá, ale pamätám si doteraz na žuvačky Pedro, na mončičákov, na to, ako sme celý deň strávili vonku s kamarátmi bez toho aby sa o nás rodičia museli báť, skákali sme gumu, bicyklovali sa, hrali sa s gulôčkami a pod.. boli to krásne časy..
(20. novembra 2013 v 12:35)
Veľmi rada spomínam na lampionové májove sprievody ... a na sviatky, ktoré sa slávili úplne inak ako teraz ... vtedy to boli zážitky ...
(20. novembra 2013 v 12:39)
Najradsej spominam na uzasny pocit pri stahovani sa do druzstevneho bytu. Bolo samozrejmostou, ze kazdy, kto pracoval, dostal byt. Aj tapetovanie malo svoje caro!
(20. novembra 2013 v 12:40)
Prve co ma napadlo po precitani Vasej otazky boli zuvacky Pedro :-) Strasne ma vzdy bolela sanka, ked som ich zula, ale napriek tomu som ich milovala :-) A tiez si spominam na oblecenie a ucesy /trvala/ a take silonove zastery. A na malinovku Perla v sklenenej flaske. Hrali sme sa s moncicakmi a zbierali sme cecka. A najlepsi vylepsovak, takzvany rapkac na koleso bicykla vyrobeny z umeleho kelimka :-)
(20. novembra 2013 v 12:43)
modré komunistické chrumky sú top, pedro žuvačky kvôli obrázkom, nu pagadi :)
(20. novembra 2013 v 12:47)
Bola som ešte úplne maličká, ale aj ja si pamätám neuveriteľné Pedro žuvačky, hranie sa s kamarátmi až do tmy na "schovku" a "naháňačku", poprípade skákanie cez gumu a švihadlo :) Vtedy sme sa nemuseli dohadovať na Facebooku alebo SMSkami. Vždy sme vedeli, že kamarátov nájdeme na ihrisku :) Vianoce vtedy boli čarovnejšie, voňavé :) Každú nedeľu sme čakávali na ranné rozprávky v čierno-bielej telke :) Filmárik a Filmuška, Raťafák Plachta, víla Slabejka :) A všade v izbe mončičáky a staré bábiky s ručne šitými šatami od maminy. To bolo detstvo aké by som si želala aj pre svoje deti :)
(20. novembra 2013 v 12:55)
na cas s traveny s rodicmi, ktori domov chodili v normalnom case a este sa s nami stihli pohrat a porozpravat
(20. novembra 2013 v 13:02)
Spomínam na svoje detstvo, kedy sme sa hrávali až do tmy vonku - v zime aj v lete, na to že rodičia mali na nás čas a my sme nemuseli tvrdnúť v družine. Na žuvačky Pedro a Sevak, na malinovku v sáčiku so slamkou, na určitý druh slobody čo dnešné deti nepoznajú, lebo sú vozené rodičmi do školy, zo školy.
(20. novembra 2013 v 13:02)
Rada spomínam na staré časy, keď neboli mobily a človek nebol všade zastihnuteľný. Na časy keď sme celé dni trávili vonku hraním sa pred panelákom a rodičia sa o nás nemuseli báť. Nemali sme počítače, bili sme vonku. Všetko bolo akési jednoduchšie a menej stresové.
(20. novembra 2013 v 13:08)
Ja si občas spomeniem na také malinovky v sáčku (so slamkou), biele zemiakové lupienky - tie sú späté s prvomájovými sprievodmi, a najlepšie zážitky boli zemiakové brigády
(20. novembra 2013 v 13:10)
Spomínam na predajne s gramoplatnami. vzdy, ked sme z nejakých dovodov pricestovali do Bratislavy, obehal som všetky predajne Opusu a nasaval tu vonu. Pre ten moment b som sa chcel na chvilu vratit spat...
(20. novembra 2013 v 13:12)
Pedro, lampionove sprievody a kakavko v skolke :-)
(20. novembra 2013 v 13:23)
Mojej známej sestra kúpila z Tuzexu nový svetrík, nakoľko v jej meste takýto obchod nebol. Všetci okolo nej vedeli, že je na neho pyšná, lebo je z Tuzexu a raz na oslave sa je vyhrážali, že je ho zničia ak nebude s nimi piť. Tak sa s nimi radšej opila, ako by mala prísť o cenný sveter :) Doteraz som milovníčkou rozprávky vlk a zajac. Kedysi sme viac času trávili s rodinou a vonku, teraz na to nie je čas a ak nejaký zvýši, strávime ho pri pc :( a žuvačky Pedro sú ešte stále dostupné v niektorých obchodoch, čiže si môžeme občas zaspomínať na to obdobie :)
(20. novembra 2013 v 13:35)
BB puding.Aj keď sa dá stále kúpiť už to neni ono.
(20. novembra 2013 v 13:45)
Spomínam si na dlhé rady ked som musel každú sobotu čakať na chlebík a mliečko v sáčkoch. Na super bublinkovu malinovku /zltu/ v sklenených flaškach a k tomu, vždy jednu žuvačku Pedro.
(20. novembra 2013 v 13:46)
Koukou roukou .....a mlanovka v sacku :) top :)
(20. novembra 2013 v 13:47)
Ako "ťažkí 14 r. frajeri" sme tajne fajčili otcove Sparty, alebo Detvy a potom išli do Jednoty kúpiť Hašlerky, aby sme nesmrdeli..malinovka stala 1 KČS,púšťali sme si LP platne, neskôr kazety a aj bez mobilov, PC a iných technických vymožeností sme mali super zábavu a nesedeli doma na zadku.
(20. novembra 2013 v 13:50)
rozhodne Pedro žuvačky a Horalky, ktoré raz do mesiaca dostávala pani v obchodíku u nás úplne čerstvé a mamina ma s 20korunáčkou stále poslala kúpiť. A samozrejme krásne detstvo bez počítačov, telefónov a ani telka nás moc neťahala, radšej sme boli vonku. Teraz ledva vidno deti behať po vonku, žiaľ :(
(20. novembra 2013 v 13:55)
Keďže som ročník 1985 socializmus som si až tak neužil. Každopádne mám ale fajn spomienky. Pamätám si na 7 dcl sklenené fľaše na malinovky - žltá, červená, čierna. :) Ako sme ich kvantá kupovali a potom prázdne fľaše vracali späť. (Aspoň nebolo toľko odpadu z plastov), na LP platne, ktoré sme si púšťali v gramofóne, perfektné žuvačky, ktorých chuť cítim na jazyku dodnes. Aj napriek krátkemu času, ktorý som v socializme zažil, je na čo spomínať a je super, že takáto knižka nám tieto časy môže pripomenúť. :)
(20. novembra 2013 v 14:11)
Som 1988 rocnik, takze som narodeny este takisto v CSSR :) Na co ja rad spominam je klasika u chalanov / deciek tej doby (uz postsocialistickej, 90. roky) -> tamagoci, zbieranie a hranie pogov (dokonca aj o ne), Cecka. Tiez si spominam na Resanku, ako som si kupoval denne aj 3 na chodbe v skole, kde som zbieral nalepky do albumu. Dokonca v niektorych resankach ani neboli, co som bol velmi nastvany :D Dalej to boli skoly v prirode v Detskej prazdninovej republike Tralaland, kde bolo vzdy uzasne (aj s Patkou Jariabkovou a Petou Jurinovou) :) Spominam si aj na KukuRuku keksik, klasicke polomacane v priesvitnocervenom obale, keksik Romanca v priesvitnomodrom, Pedra som tiez zazil, na bublifuky a serialy ako Strazci vermiru, Franklin korytnaciak, TV Luna s ich poobednym programom, na Maxihru s Dadou a Bicanom, na telefonaty na detske linky zachrany, ktore boli zdarma a ... no proste vo volnom case sme tam volali (hanbim sa za to) s nasimi prvymi mobilmi. Na JAVA hry v mobiloch (uz neskor)... a Veeela vela ineho :) To som skoro ani doma nebol jak bol den dlhy :)
(20. novembra 2013 v 14:13)
Najradšej spomínam na mlieko DOLINKA, ktoré som mávala na desiatu :)
(20. novembra 2013 v 14:21)
Najlepšie boli pletené pančuchy, ktoré mali vyťahanú gumu, šlapy mali asi 5x už pozašívané, keď sa oprali tak škrábali a naopak keď boli vynosené ťahali sa za dieťaťom jak sopel .. :D krásne spomienky :D
(20. novembra 2013 v 14:26)
Ja som dieta totality, nar.1973 a spominam si na to, ze som nosila kamase lebo nic ine nebolo, ziadne velke rozdiely neboli, nie ako teraz, byty zariadene rovnako, dovolenka v Soci, letecky, otec na nu nasetril
(20. novembra 2013 v 14:27)
Kukuruku! To mi chyba! Prave pre tyzdnom som nasla este zošiť so samolepkami. Bola to fantasticka "doboška"!
(20. novembra 2013 v 14:42)
jednoznacne oranzova tatrovka este dnes sluzi mojim detom :)
(20. novembra 2013 v 15:00)
spomienok strašne veľa no najviac bola žuvačka v tvare cigarety :) vždy keď sme si ich kúpili sme si najprv "pofajčili" a až potom začali žuť :D väčšej frajeky vtedy nebolo :D alebo keď sme pred bytovkou hrali pogy, céčka menili obrázky :)
(20. novembra 2013 v 15:01)
tak toto je super kniha a spomienky na "staré, dobré časy" je z času načas dobré si pospomínať!!! Pedro,mončiči, iskričky ,pionieri, modre a cervené trenírky na telesnej,samolepky spevákov,mickey mouseov,písmienok. Céčka,kazety.... Knoha pre staršiu generáciu-pekný darček na Vianoce!
(20. novembra 2013 v 15:30)
na 1. maj a na poctive parky s horcicou a pivo vtedy sme vedeli ze je 1. maj
(20. novembra 2013 v 15:56)
Spomínam si na plagáty rozvešané po celej izbe, na môj prvý koncert elánu a na gramofónové platne, ktoré som dostala vždy na narodeniny.
(20. novembra 2013 v 17:39)
malinovka v sáčku, žuvačky Pedro, pionierske schôdzky, zemiakové brigády, prvomájové sprievody...
(20. novembra 2013 v 17:44)
Ja spomínam na pravý Miláčik, ktorý bol tak lahodný a musel sa hneď spotrebovať - žiadne konzervanty :)
(20. novembra 2013 v 18:26)
Spomínam na znelku reklamy,bolo tam také vajíčko.Páčili sa mi prvomájové oslavy,ktoré sa neobišli bez mäsových párkov a malinovky za darmo.Potom si spomínam na termix a miláčik úžasnej chuti.Dnes také nezoženiete,škoda :(
(20. novembra 2013 v 18:46)
Celé detstvo, dospievanie i pár prvých rokov dospelého života ťažko zhrnúť do niekoľkých spomienok, keď ich je tak veľmi veľa. Predsa len vypichnem čosi - bola som malá, keď ma do náručia vzal vtedajší prezident Ludvík Svoboda, aby mi dal bozk na čelo. A na čo najradšej spomínam? Na tajomné chvíle v kine pri Winnetouovi a Old Shatterhadovi, a zbieranie každej fotografie z týchto úžasných filmov.
(20. novembra 2013 v 19:17)
Mlieko v sklenených fľašiach,džús v konzervách,turecký med,vyrážkový chlieb,salám turista,pionierska šatka a moja MLADOSŤ :)))
(20. novembra 2013 v 19:33)
Voňa pečených gaštanov a varenej kukurice v meste,parketový obchod na obchodnej ulici v Bratislave,Lido,Propeler a kolotoče pri Dunaji...
(20. novembra 2013 v 19:35)
Cesty bez áut,613-ky,1-májové a lampiónové sprievody a Spartakiáda
(20. novembra 2013 v 19:41)
Čaj o piatej v PKO,Bratislavská lýra,programy Spieva celá rodine,Vtipnejší vyhráva,Film pte pamatníkov,Matelko,Vivat Beńovský
(20. novembra 2013 v 19:58)
žuvačky pedro! :D jednoznačne
(20. novembra 2013 v 20:00)
slivkove cukriky, jahodova a marhulova dren, Expreso tea...
(20. novembra 2013 v 20:04)
spomíman na prvé rifle kúpené v tuzexe v Źiline,ako sme potajomky kupovali od tetiek pred tuzákom bony, no to sa nedá zabudnúť
(20. novembra 2013 v 20:10)
Cestou do roboty som si zvykla kupovať liter mlieka za 2 koruny, k tomu jogurt za 1,20 a dva rohlíky - a to bolo ozajstné mlieko , jogurt s dobou spotreby dva dni... a tie rady na banány - kilo za osem, alebo za sedemnásťkorún... síce tu nejde o ceny, ale ten pocit... a ešte mi chýbajú lékořicové konfity, tie české ... :-)
(20. novembra 2013 v 20:11)
Rozprávkové nedeĺné dopoludnie za korunu v kine Dukla a Polárka
(20. novembra 2013 v 21:42)
Krásna kniha, krásna otázka, krásne spomienky. Nie všetko bolo zlé, ako sa nám to poniektorí snažia nahovoriť. Nie všetko sa dalo, nie všetko mali, no napriek tomu sme mnohí prežili šťastné detstvo. Bez mobilov. Bez počítačov, notebookov a tabletov. Bez facebooku. Ale zato s kopou kamarátov vonku, s kopou kníh doma či z knižnice, s darčekmi zo zahraničia, ktoré priniesli rodičia poschovávané kade-tade pred colníkmi :) Pamätám si na prvé rifle, v tom čase ich nemal nikto v našej ulici :D Pamätám si na rady v obchodoch na ovocie, na dva druhy jogurtov a malinovky, na to, že niekedy šiel otec niekoľko kilometrov do iného mesta, aby doniesol to, čo bolo treba a v našom meste bol vtedy nedostatok :) Pamätám si na rady pred novinovým stánkom - starká kupovala týždenníky pre seba i pre moju maminu, ktorá nestíhala a po práci už neboli. Pamätám si na prvý walkman z Nemecka, dnes už deti ani nevedia, čo to je. Pamätám sa, že so susedkou sme síce vtedy nemali mobily, ale plastové detské telefóny, ktorými sme si volali (zo 4. poschodia na 5. a naopak - šnúra šla cez okno) :D Pamätám si, ako sme sa do večera rozprávali na lavičke o "vážnych" veciach a každú chvíľu niektorá mama kričala z okna "..... (meno) domov" a my sme každú chvíľu prosili "mami, ešte chvíľu" :-) Brigády som nezažila, nestihla som ich, teraz mám 35 rokov, ale z rozprávania viem, že tam bolo viac srandy ako práce. Výmeny Céčok (a ich variácií esíčok, áčok...), zber papiera v škole ... je toho veľmi veľa a som rada, že som mala také detstvo, aké som mala a v tej dobe, v akej bolo. Dnes je všetko akési vážnejšie. Aj deti a to je škoda.
(20. novembra 2013 v 21:49)
Oslavy MDŽ
(20. novembra 2013 v 21:51)
Zasnežené vianoce a uhoľné prázdniny :)))
(20. novembra 2013 v 23:01)
Spomínam si na moje milované žuvačky Pedro,ktorých chut vydržala na pár minút ale boli jedinečné,a milovala som aj malinovku v sáčku Limo
(20. novembra 2013 v 23:37)
Pískacie tričko z Maďarska, to bola ťažká frajerina! Smotanový jogurt v skle zasa poctivá dobrota. A raa spomínam na čakanie pred zelovocom, keď sa po našom malom meste rozchýrilo, že vraj prišli mandarínky. Stávali sme s tatkom v dlhom rade, čakali a vonku voňal dym z komínov.
(21. novembra 2013 v 0:18)
Vitacit a antiperle :)))
(21. novembra 2013 v 0:24)
Zmrzlina v Jame,nanuky do ruky a polárkový sneh
(21. novembra 2013 v 0:37)
Voňavky s kvietkom vo fľaštičke,voňavé gumy,čínske pero,cvičky,modré trenky a Sokolovňa kam som chodievala cvičiť.Keď bolo zlé počasie chodili sme do kina za 3,4,5 Kčs na nezaujímavé filmy...
(21. novembra 2013 v 0:41)
Vtedy vianočný stromček so salónkami rozvoniaval po celom byte,vianoce mali vačsie čaro a vonku padal sneh vtedy kedy mal
(21. novembra 2013 v 0:52)
Pracovné soboty-musel sa odpracovať a odućiť každý sviatok ktorý padol na deń v týždni...
(21. novembra 2013 v 0:56)
Rifle z Tuzexu mi roztrhal moj milovaný pes... vtedy som ho skoro prihlušila...a nepamatám sa ,že by som bola dostala ďalšie...
(21. novembra 2013 v 1:11)
Najradšej spomínam na narodenie mojich detí. Prala som v práčke Romo, veľa vecí som šila na Singerke, nejaký čas nosila škaredú trvalú, deťom zháňala pionierske šatky a úbory na spartakiádu. Ale napriek všetkému, keď sa mi vracali neskoro večer z ihriska, ktoré sme mali blízko špinavé, hladné a vysmiate, nič mi viac k šťastiu nechýbalo.
(21. novembra 2013 v 7:30)
žuvačky Pedro, céčka, sneh na vianoce...
(21. novembra 2013 v 8:52)
Mliečny bar pri SND-chlebíčky,haluśky a jahodový koktail s kúskom zmrzliny :)))
(21. novembra 2013 v 12:13)
super publikacia,rada by som ju mala....ja raa spominam na detsku premietacku....to bola super zabava,zuvacky pedro.....a ist so starkou na nakup do tuzexu....nezabudnutelne spomienky...
(21. novembra 2013 v 12:17)
este musim pridat,ze super komentare.....uzasne...clovek sa hned pri citani prenesie do tych cias....dakujem vsetkym za krasne prispevky...pre mna nadherne citanie a spomienky....
(21. novembra 2013 v 14:51)
Spomeniem si na krásne detstvo, kvalitné potraviny, sirupy, od ktorých sme boli celí dolepení, žuvačky Pedro, malinovke v sklenených fľašiach, skákanie gumy pred domom, nulová kriminalita, nezamknuté domy, bez mobilov, bez počítačov, nádherné detstvo :)
(21. novembra 2013 v 18:00)
čas detstva - bezstarostnosť,voľné chvíle trávené vonku -bedminton,vybíjaná,švihadlo...,prázdniny v stane v Bulharsku, šaláty v Rybe, nedeľné rozprávkové predpoludnia, balenie nugatu do saloniek, mašle vo vlasoch a biele podkolienky...
(21. novembra 2013 v 20:50)
Dobrý večer.O pár rokov oslávim 50-ku.Na časy môjho detstva a mladosti,prežité v socializme sa nedá zabudnúť.Boli pre mňa šťastné a krásne.Na hry so spolužiakmi na sídlisku,ako boli skákanie cez šnúru,vybíjanú ,Hatar,to bolo skákanie na kresbe nakreslenej kriedou na ceste pred domom,či hry s hlinenými guľkami,ktoré sme hádzali do jamky.Hrávali sme sa aj na vojakov,dievčatá spolu s chlapcami.Avšak bolo to aj bezstarostné detstvo,bez mobilov a internetu,na ktorom sú dnes mnohé deti závislé.Nadväzovali sme priateľstvá prostredníctvom dopisov,tešili sme sa z pohľadníc,ktoré nám prichádzali.Ja osobne som sa priatelila s Dimitrijom zo Sovietskeho zväzu,ktorého každý dopis začínal Drahá Danočka,a končil Tvoj Dimočka.Som však hrdá na to,že keď sme boli pioniermi,založili sme so spolužiakmi krúžok podľa vzoru sovietskej mládeže Timurovcov.Dva roky pred vyučovaním som chodila do Domova socialnych služieb a starkým som nosila mliečko a chlebík a odmenou mi boli ich pohladenia či milé slová.Chodili sme na brigády a krásne spomienky mám na letné pionierske tábory,milých vedúcich a nových kamarátov.Dodnes si pamätám piesne,ktoré sme spievali pri táborákoch.Nemôžem zabudnúť na spartakiadu.Namiesto mamičky som ju cvičila ako prváčka na strednej škole spolu s malým bratčekom a na záver pre nás urobili krásny karneval.V tej dobe sme sa toľko nestresovali,rodičia sa o nás nebáli,chodievali na zájazdy za odmenu z práce do zahraničia.Nebolo toľko znečisteného prostredia,bolo menej áut a namiesto igelitiek sme používali spomínané sieťové tašky.Vyrastala som na krásnych rozprávkach,či filmoch a aj keď ich bolo veľa s vojnovou tématikou,nevnímala som ich ako násilie ,práveže sme si uvedomovali,aké krásne je žiť v mieri a aké hrôzy prináša vojna.Potraviny boli oveľa kvalitnejšie,aj keď sa na niektoré muselo čakať v radoch.Ďakujem Vám za možnosť spomínať na detstvo a mladosť.
(21. novembra 2013 v 20:55)
- Detstvo bez internetu a mobilu. - Veľa rodinných návštev. - Kakao v klasickej dóze (doteraz ju mám:-) - Všetci mali doma to isté,lebo iné nebolo- rovnaký riad, nábytok, potraviny. - Žuvačka Pedro (ktorá po 30 sekundách strácala chuť, no aj tak sme ju chceli). - Hry vonku na ceste a parkoviskách, lebo áut bolo máličko a všade bolo bezpečne. - Odporne smradľavé trvalé (sestra, mama aj babka). - Chodilo sa peši, autá mali len vyvolení. - Výlety autobusom. - Sneh v zime. - Telka ako obrovský vynález, rovnako neskôr aj telefón, ktorý som sa prvých pár mesiacov bála dvíhať:-). - Varenie doma - bolo to bežné, rodičia varili, mamka piekla, zavárali sme... - Pigi čaj, KukuRuku, Horalka. - Čiernobiele fotky - také sú takmer všetky z môjho detstva. - Zúfalo nemoderné oblečenie, v zime povinne pančuchy a na sánkovačky museli byť otepľovačky. - Rodina. Opekačky, ktoré sa volali opekačky a nie barbecue. Už spomenuté sánkovačky v zime. - Pre tých, ktorí nemali doma babku ako ja, veľmi často kľúče na krku. - Gramofón. Pozor, zákruta. Manuela:) - Časopis Bravo,ktorý ma sprevádzal celým detstvom. - A mnoho iného, na čo sa už ani nepamätám...chute, vône, nálady, pocity..nie všetky sú z čias socializmu, lebo nie som až taká stará:), ale každopádne veci, ktoré som uviedla, určite pociťujem ako retro:)
(28. marca 2015 v 20:00)
dobry vecer,len jedna otazocka prosim :) kde najdem spartakiadu 1985 ucnovska mladez? cvicili sme zo svihadlami okolo pasa s chlapcami,nikde som toto video nenasla,ostatneano ale tocohladam nie,prosim pomozte mi:) su to moje najkrajsie roky a urcite aj inych .moc dakujem