bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Majster novej neprívetivosti (25.8.2009)

AMIS Martin Amis oslavuje 60-tku

Britský prozaik Martin Amis dnes oslavuje 60 rokov. Pre mnohých Slovákov ešte celkom neznámy autor, no vo svete je uznávaný a obľúbený. V tomto roku mu v slovenčine vyšla kniha „Dom návštev“, v ktorej vynikajúco zobrazuje krutú realitu sovietskeho gulagu. Hierarchiu, boj o holé prežitie. Všade samá krv, špina a smrť. Triezvy príbeh o láske i cynizme v období stalinovského Ruska.
Syn slávneho spisovateľa Kingsleyho Amisa je predstaviteľom postmodernizmu. Noviny New York Times ho označili za neoddiskutovateľného majstra novej neprívetivosti. Martin Amis má originálny štýl a jazyk. Nezaprie vysoký stupeň spoločenskej angažovanosti, pričom sa často vyrovnáva s problematikou holokaustu, totality i terorizmu. Rád zasadzuje dej svojich kníh aj do obdobia, ktoré Rusko prežívalo počas stalinovských čistiek, chruščovovského odmäku i ďalších fáz zložitej histórie.

AMIS Amisov debut Akty Ráchel z roku 1973 získali prestížnu Cenu Somerseta Maughama. Najväčšie uznanie si však získali jeho romány Peniaze, Londýnske polia, Šíp času a Informácie. Zatiaľ jeho posledná kniha Dom návštev rozpráva o dvoch bratoch, ktorých posielajú nezávisle do gulagu Norlag. Tam sledujeme ich osudy a rozdielne vyrovnávanie sa s hrôzami pracovných táborov. Mladší brat prišiel do tábora v roku 1948, keď vrcholila vojna medzi hovädami a prašivcami...“ Útechou je pre mnohých väzňov Dom návštev, zvláštna súčasť tábora, v ktorom sa vybraní väzni môžu na jednu noc stretnúť so svojimi manželkami. Obaja bratia - pred uväznením, počas pobytu v tábore i po prepustení na slobodu – bojujú o jednu ženu. Zoyu, ruskú židovskú krásku.

AMIS Tento zvláštny ľúbostný príbeh je vyrozprávaný formou listu nevlastnej dcére staršieho z bratov. Autor takto mohol využiť množstvo reminiscencií a návratov do tragických osudov hlavných postáv románu, ale aj na rozsiahle reflexie, v ktorých sa pokúša diagnostikovať minulosť i súčasnosť Ruska. „Život v roku 1956 bol jednoduchý. Všade bola špina, chlad, hlad a nenávisť. No život bol jednoduchý. Josif Visarionovič Stalin umrel.“

Pred tromi rokmi sa Martin Amis vrátil aj s rodinou z Uruguaja do Británie, prednáša na Manchesterskej univerzite a budúci rok chce vydať knihu Tehotná vdova.

Mib
Foto: The Independent, nnfestival.org.uk. Manchester Evening News