bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Ako skrotiť nepokojnú myseľ vo svete neustáleho prebytku? Triky na váš nenásytný mozog

Vedci zo Stanfordovej univerzity zistili, že ľudia prepínajú medzi úlohami na svojom notebooku každých devätnásť sekúnd. Viac ako polovica vysokoškolských študentov priznáva, že nedokáže študovať desať minút bez toho, aby si skontrolovala telefón alebo otvorila okno s hrami alebo sociálnymi sieťami.

Nenásytný mozog je základom kontraproduktívneho správania, ktorého sa nevieme zbaviť. Tieto návyky nám bránia zlepšiť si fyzické a duševné zdravie. Nedokážeme byť spokojní a naplno rozvinúť svoj potenciál. Nie sú závislosti, obezita, úzkosť, chronické choroby, dlhy, ničenie životného prostredia, politické spory či vojny výsledkom našej túžby mať stále viac?

Michael Easter je jeden z popredných svetových odborníkov na zmenu správania. Dokazuje, že problém nespočíva v nás samotných, ale v tom, že naša myseľ je primárne nastavená na pocit núdze, ktorý sme zdedili po pravekých predkoch. Dávnovekí ľudia museli neustále zháňať potravu, lebo inak by neprežili, no v dnešných časoch prebytku, keď môžeme uspokojiť svoje potreby okamžite, sa náš nenásytný mozog obracia proti nám.

Zmenil sa dokonca aj význam slova „potreba“. Hovorí sa, že potreba je matkou vynálezov. Pewovo výskumné centrum však zistilo, že je to naopak. Vynález je matkou potreby. Vymyslíme niečo, čo práve nepotrebujeme, ale časom sa z toho v našej kultúre stane módny trend, takže to začneme považovať za nevyhnutnosť. Napríklad GPS, bluetooth, bezdrôtové slúchadlá, diaľkové ovládače, televízia, mikrovlnné rúry a iné. My formujeme stroje a stroje zase formujú nás tak, aby sme od nich boli čoraz závislejší. Počet predmetov, ktoré Američania považujú za „nevyhnutnosť“ a nie za „luxus“ sa každým desaťročím znásobuje.

Technologické firmy a rôzne inštitúcie – zoznamovacie aplikácie, hry, reštaurácie, burzy a iné – si to uvedomili a chrlia na nás podprahové spúšťače nedostatku. Tie môžu byť priame, ako napríklad zhoršujúca sa ekonomika, ale aj sotva badateľné – ako keď si sused kúpi nové nablýskané auto.
Nenásytné nastavenie mysle však nenapravíme tak, že si budeme nasilu odopierať pôžitky. Najprv musíme pochopiť, prečo nie sme nikdy spokojní.

Michael Easter precestoval celý svet a zhováral sa s pozoruhodnými inovátormi a špičkovými vedcami:

  • stretol sa s geniálnym návrhárom hracích automatov v Las Vegas, ktorý vie, čo ľudí núti chcieť stále viac
  • strávil čas v horách Nového Mexika s benediktínskymi mníchmi, ktorí pestujú kávu a našli šťastie v samote
  • prostredníctvom online prenosu si zacestoval aj do vesmíru a pohovoril si s astronautom na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice
  • vyspovedal irackého psychiatra a špičkového odborníka na závislosti
  • vydal sa na dobrodružnú cestu do hôr za ženou, ktorá opustila miliónovú kariéru, našla pokoj v divočine a vlastní iba základné veci na prežitie.

Vďaka knihe Nenásytný mozog už vždy poľahky rozoznáte skryté spúšťače, ktoré vo vás vyvolávajú nespokojnosť. Začnete im účinne odolávať a budete viesť plnohodnotnejší život.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.