bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Agatha Christie a jej skvelá Záhada Modrého vlaku

Vo skvelej detektívke Agathy Christie s názvom Záhada Modrého vlaku, ktorá práve vyšla v novom vydaní, sa opäť zaskvie jedinečný Hercule Poirot – pomocou svojich vynikajúcich dedukčných schopností a tentoraz i znalostí z psychológie objasní vraždu mladej ženy.

Keď sa prepychový Modrý vlak blíži do stanice v Nice, sprievodca v lôžkovom vozni sa pokúša zobudiť cestujúcu Ruth Ketteringovú. Tá je však mŕtva, tvár má úderom znetvorenú na nepoznanie. Páchateľ unikol a z kupé zmizli aj vzácne rubíny.

Vyšetrovania sa ujíma Hercule Poirot, ktorý zhodou okolností cestuje tým istým vlakom na Azúrové pobrežie. Hlavným podozrivým sa stáva manžel obete Derek Kettering, chudobnejúci šľachtic so širokým záberom mimomanželských záujmov, v ktorých prvé husle hrajú atraktívne dámy. Nebol by to však Poirot, keby sa uspokojil s jednoduchými riešeniami, čo sa mu ponúkajú.

Tak ako Modrý vlak uháňajúci k cieľu, aj slávny detektív neúnavne sleduje svoju cestu. Je na nej zopár ostrých zákrut a prekvapivých zvratov, no svojrázny Belgičan neostane nič dlžný svojej povesti génia...

Je zaujímavé, že aj keď Záhada Modrého vlaku mala v čase svojho vzniku veľký čitateľský úspech a ocenila ju aj súdobá kritika, sama autorka ju nemala veľmi v obľube - vo vlastnom životopise sa dokonca vyjadrila, že túto svoju knihu „neznáša“.

„Nepochybne to súvisí s obdobím, v ktorom Záhada  Modrého vlaku vznikala,“ vysvetľuje šéfredaktorka vydavateľstva Slovenský spisovateľ Anna Pokorná. „Agatha Christie ju začala písať začiatkom roka 1927, keď sa po dlhšej pauze vrátila k tvorbe. Mala za sebou azda najhoršie obdobie svojho života: v roku 1926 jej zomrela milovaná matka, potom sa prevalila nevera jej prvého manžela Archieho, a koncom roka bola Agatha pre psychické problémy celých desať dní nezvestná.“

Záhada Modrého vlaku vyšla v roku 1928 a napriek ťažkostiam, ktoré autorka pociťovala pri jej písaní, stala sa jednou z jej najobľúbenejších a u nás aj najpredávanejších detektívok.

Ďalšie „naj“, ktoré sa k tejto knihe viaže, je fakt, že bola prvým románom s Herculom Poirotom, ktorý bol adaptovaný do rozhlasovej podoby - britská BBC ju odvysielala v 6 častiach v roku 1986.

Pre fanúšikov Agathy Christie môže byť zaujímavé aj to, že práve v tomto románe nájdeme prvú zmienku o fiktívnej dedinke St Mary Mead, ktorá sa neskôr stala domovom slávnej postavy slečny Jane Marplovej (tu sa spomína ako rodisko jednej z hlavých postáv). A takisto Anna Pokorná upozorňuje, že tu prvýkrát vystupujú Poirotov komorník George a jedna z menších postáv informátor pán Goby, známy z detektívok Tretie dievča a Po pohrebe.

Z anglického originálu Agatha Christie: The Mystery of the Blue Train preložila Alexandra Ruppeldtová.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.