Kniha o tajnej službe MI5 (6.10.2009)
Československá ŠtB mala v 60. rokoch dvoch agentov medzi labouristickými poslancami a jeden z nich bol dokonca námestníkom ministra. Aj posledným špiónom zo sovietskeho bloku odhaleným v Británii bol Čechoslovák Václav Jelínek alias Erwin van Haarlem. Píše sa o tom v práve vydanej „autorizovanej histórii“ britskej kontrarozviedky MI5.
Knihu napísal historik Christopher Andrew, ktorý je renomovaným britským historikom a autorom napríklad knihy Mitrochinov archív o sovietskych tajných službách. MI5 mu dala podľa jeho slov prakticky neobmedzený prístup do svojich archívov. Knihu dopĺňajú unikátne fotografie.

Prípad poslanca Willa Owena, o ktorom tiež informoval Frolík, bol jednoznačnejší. Poslanec, ktorého československé tajné služby získali už v roku 1954, bol zlákaný predovšetkým hmotných ziskom. Podľa Frolíka ho zaujímalo iba 500 libier mesačne a žiadal – napriek zjavnému riziku – pravidelné bezplatné dovolenky v Československu. Owena napokon vypočúvali v januári 1970 a priznal sa, že dostával zaplatené od Československa za informácie. Robil to údajne pod tlakom a tvrdil, že nepredal nič dôležité. Neskôr rezignoval na poslanecké miesto. Podľa Frolíka však posunul ŠtB závažné informácie o britskej armáde na starom kontinente.

Britská tajná služba bola dlho menej podozrievavá voči Čechoslovákom ako Rusom, a preto sa agentom ŠtB darilo. Pre Sovietov bola veľkou ranou v roku 1971 operácia FOOT, počas ktorej vypovedali z ostrovov desiatky sovietskych špiónov. Ďalšie komunistické krajiny na naliehanie Moskvy zintenzívnili spravodajskú činnosť v Británii.
Posledným veľkým špionážnym prípadom 80. rokov v Británii bol Holanďan Erwin Van Haarlem, ktorého Briti zatkli v roku 1988. Vo chvíli zatýkania mal Van Haarlem v ušiach slúchadlá a prijímal v kuchyni kódované inštrukcie z Prahy. Šokovaný priznal, že je Čech a požiadal Britov, aby informovali české veľvyslanectvo. Ukázal aj mydlo, v ktorom boli ukryté komunikačné šifry. Van Haarlem bol totiž československý špión Václav Jelínek, ktorý vystupoval pod prevzatou identitou skutočného Erwina van Haarlema. Odsúdili ho na desať rokov väzenia a pri vypočúvaní vo väzení vraj prejavoval príznaky stihomamu.
Zdroj a foto: Bloomberg, Guardian, ČTK, BBC News
Kniha dňa
Súťaže
- S knihou okolo sveta – Hraj každý deň o knihu !!!SÚŤAŽ!!!
- HRAJTE o knihy s podcastom Knižný kompas, ktorý oslavuje!
- Blesková súťaž o 2x Škola noci - Vykúpená
- HRAJTE o poukazy do Školy varenia a kulinárske balíčky
- Preplnený mechúr. Nové dobrodružstvo smoliara Grega z obľúbenej série
- KNIHA za KOMENT počas apríla 2022 bola opäť úspešná
- Knižné hádanky na BUX.SK, nájdite si svoju zľavu a vyhrajte
- Veľká súťaž s novou sériou Cestovná agentúra Tajné svety
- PSIA DUŠA 2 pre všetkých milovníkov psov + SÚŤAŽ
- HRAJTE s filmom podľa knihy Nebezpečná láskavosť
Pikošky zo sveta kníh
- Modelová železnica a desivá vražda. Severský triler Zmenárik, z ktorého mrazí
- Nechcem, aby odhalil moje tajomstvá!
- Po hite Moja vina od Mrecedes Ron je tu druhá kniha Tvoja vina
- Objavte zdravie ukryté v prírode. Toto je Atlas liečivých rastlín
- 80% diét zlyháva, no tieto nové lieky fungujú... Sú to naozaj Zázračné lieky?