Vyšla vojnová dráma Deti vojny-povojny: Vierka o udalostiach na severe Slovenska
Vojnové obdobie patrí medzi najtragickejšie úseky našich dejín. Zasiahlo celú Európu a rôznymi spôsobmi všetky generácie, vrátane detí. Výnimočný knižný príbeh z obdobia rokov 1938 až 1945 vyšiel koncom roka 2025 vo vydavateľstve DAJAMA pod názvom Deti vojny-povojny: Vierka.
Autor Tomáš Galierik do neho vniesol množstvo pohľadov na dobový život, zmýšľanie aj nevedomosť. Okrem samotného príbehu a špecifického priblíženia dobových starostí sa čitatelia môžu tešiť aj na špeciálne vyhotovenie knihy, ktoré je zatiaľ prekvapením.
Z literárneho a odborného hľadiska ide o nevyčerpateľnú tému vzhľadom na svoj rozsah a dopady, ktoré ovplyvnili milióny životov. Výnimkou neboli ani jednotlivé regióny na Slovensku. Kniha Deti vojny-povojny: Vierka je príbehom zameraným na Kysuce a Čadcu. Počas vojny bola dejiskom udalostí s regionálnym, ale aj s celoslovenským významom. Na hraniciach s Protektorátom Čechy a Morava, a neskôr s Nemeckou ríšou, sa odohrávalo množstvo malých i veľkých príbehov. Knižná novinka prinesie pohľad na detstvo, a najmä na osudy hlavnej hrdinky Vierky v prostredí propagandy, nenávisti a rozdelenej spoločnosti.
Život dieťaťa pred vojnou a počas nej
Hlavná hrdinka Vierka prežíva začiatok vojny podobne ako iné deti na Slovensku. Krajina bola priamym spojencom nacistického Nemecka a až do vypuknutia Slovenského národného povstania sa bežní ľudia priamo nestretávali s bojujúcou armádou a vojnovými hrozbami. Vierka si však všíma nepokojné obdobie prostredníctvom nenávistných prejavov ukričaných jednotlivcov či článkov v novinách. Svet, ktorý sa mení okolo nej, mylne považuje za prirodzenú súčasť dospievania.
Narastajúce protižidovské nálady a obmedzenia prežíva o to intenzívnejšie, že žije v susedstve niekoľkých židovských rodín. Najbližšie má k rovesníčke – židovskému dievčaťu Kitty. Priateľstvo s ňou jej nedovolí nechať sa uniesť vlnou nenávisti, ktorá zachvacuje spoločnosť.
V prostredí jednoduchosti a nevzdelanosti, medzi ľuďmi, ktorí majú pre mnohé javy a udalosti prosté vysvetlenia, Vierka prežíva detstvo a čaká na splnenie sľubov, ktoré dostala. Tie sa však počas vojny stávajú nesplniteľné – v čase, keď si už nikto nemôže byť istý vlastným životom, najmä ak je židom.
Mozaika osudov a skutočných udalostí
Kniha Deti vojny-povojny: Vierka je mozaikou skutočných ľudí, osudov a udalostí. Autor siahol po bohatej histórii Čadce, ktorá sa počas vojny zásadne zmenila. Centrum pôvodnej obce, množstvo židovských rodín, obchodov a služieb postupne zaniklo alebo prechádzalo do rúk arizátorov.
Kniha však nie je len „kronikou“, ale najmä pohľadom na každodenný život a starosti, aké bežne v knihách zachytené nie sú. Autor sa zameriava na detaily, bežné dni, myšlienky a ťažkosti, s akými sa stretávali deti i dospelí.
Význam Čadce čitateľ pochopí aj prostredníctvom kľúčových, ba až neuveriteľných udalostí. Práve tu bola posledná zastávka deportačných vlakov so Židmi, ktoré smerovali do Poľska. Čadca bola tým posledným miestom, ktoré deportovaní mohli vidieť z malých okienok dobytčích vagónov pri nočnom zastavení vlaku. Práve tu sa odohrala aj časť slávneho úteku dvoch väzňov z Osvienčimu. Miestne cesty, kopce, ale aj nebo na hraniciach s Ríšou boli svedkami veľkých udalostí, ktoré dnes už patria medzi zabudnuté.
Knihu podporil Fond na podporu umenia a Literárny fond.
Pridať komentár
Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.
Súvisiace knihy
Kniha dňa
Súťaže
- S knihou okolo sveta – Hraj každý deň o knihu !!!SÚŤAŽ!!!
- HRAJTE o knihy s podcastom Knižný kompas, ktorý oslavuje!
- Blesková súťaž o 2x Škola noci - Vykúpená
- HRAJTE o poukazy do Školy varenia a kulinárske balíčky
- Preplnený mechúr. Nové dobrodružstvo smoliara Grega z obľúbenej série
- KNIHA za KOMENT počas apríla 2022 bola opäť úspešná
- Knižné hádanky na BUX.SK, nájdite si svoju zľavu a vyhrajte
- Veľká súťaž s novou sériou Cestovná agentúra Tajné svety
- PSIA DUŠA 2 pre všetkých milovníkov psov + SÚŤAŽ
- HRAJTE s filmom podľa knihy Nebezpečná láskavosť
Pikošky zo sveta kníh
- Keď priateľstvo dostane prvé trhliny. Najlepšie kamošky naveky vás vrátia do školských čias
- Lady Sherlock prichádza na scénu. Inteligencia, vzdor a tajomstvá Londýna
- Jedinečné mrazivé krimi zo Slovenska
- Vyšla vojnová dráma Deti vojny-povojny: Vierka o udalostiach na severe Slovenska
- Keď sa spoja dvaja géniovia: odvekí nepriatelia Holmes a Moriarty v nečakanom spojenectve






