bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSVETLO, KTORÉ NEVIDÍME. Víťaz Pulitzerovej ceny 2015

Kniha, ktorú prečítate všetkými zmyslami. Nádherný, strhujúci a hlboko dojímavý príbeh mladučkej slepej Francúzky a mladého Nemca, ktorí sa snažia uniknúť pred hrôzami druhej svetovej vojny. Román Antonyho Doerra je mnohými považovaný za majstrovské dielo.  Práca na knižke, ktorá dobyla literárny svet,  trvala autorovi desať rokov.

svetlo,ktore nevidimeMarie-Laure žije s otcom neďaleko Národného prírodovedného múzea, kde otec pracuje ako kľučiar a zámočník. Šesťročná Marie-Laure prichádza o zrak, a tak otec postaví dokonalú repliku štvrte, kde bývajú, aby sa dcéra naučila orientovať hmatom a trafila domov. Keď má Marie-Laure dvanásť, do Paríža vtrhnú nacisti, a tak aj s otcom nachádzajú útočisko u samotárskeho prastrýka vo vysokánskom dome na pobreží. Z Paríža si nesú klenot, ktorý je azda najvzácnejším a zároveň najnebezpečnejším artiklom v celom múzeu.

Sirota Werner vyrastá s mladšou sestrou v nemeckom banskom mestečku. Jedného dňa naďabia na jednoduchý rádioprijímač a chlapec jeho čaru okamžite podľahne. Z Wernera sa stáva opravár a s týmito dôležitými technickými výdobytkami si rozumie ako málokto. Vďaka jedinečnej zručnosti sa dostane na prestížnu internátnu školu pre Hitlerovu mládež, kde vládne disciplína a drezúra, a neskôr do špeciálnej jednotky, ktorá má za úlohu vyhľadávať a likvidovať akékoľvek známky odboja. Werner si postupne uvedomuje, že jeho talent má na svedomí mnohé životy, vydáva sa na púť do hlbín vojnovej mašinérie a napokon sa ocitá v Saint-Malo, kde stretáva Marie-Laure.

Anthony Doerr je autorom piatich kníh, menovite: Zberateľ mušlí (The Shell Collector)O Grace (About Grace),  Múr spomienok (Memory Wall), Štyri ročné obdobia v Ríme (Four Seasons in Rome) Svetlo, ktoré nevidíme (All the Light We Cannot See). Jeho diela si vyslúžili už štyri O’Henryho ceny, ako aj pevné miesto v nejednej antológii (The Best American Short Stories, The Anchor Book of New American Short StoriesThe Scribner Anthology of Contemporary Fiction).  

Z anglického originálu All the Light We Cannot See (Scribner, New York 2014) preložil Martin Kubuš.

Román SVETLO, KTORÉ NEVIDÍME vychádza na 576 stranách.  Maloobchodná cena 16,90  €.

www.bux.sk, www.ibux.skwww.ikar.sk

xxxxx

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.