bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSLOVENSKÁ KLASIKA OŽÍVA

TRI GAŠTANOVÉ KONE

Tri gaštanové koneBratislava 22. júla 2013 Tri gaštanové kone, Drak sa vracia, Dáma. Trojica hodnotných diel slovenskej medzivojnovej prózy je základom edičného radu, ktorú vydá Ikar počas tohto roku. Edícia Zlatým písmom má ambíciu sprístupniť kvalitné diela slovenskej literatúry minulého storočia širšej čitateľskej verejnosti.

Prvým z románov,  ktorý vychádza v týchto dňoch,  sú TRI GAŠTANOVÉ KONE, najznámejšia próza Margity Figuli a zároveň najčítanejšie dielo slovenskej literatúry. Patrí do knižnice každého študenta, ale obľúbia si ho aj čitateľky, ktoré majú rady príbehy o láske a o tradičných ľudských hodnotách. Autorka text po ideologickej cenzúre prepracovala, prvý zväzok edície Zlatým písmom ho sprístupňuje v jeho pôvodnej podobe z roku 1940. Pôvodný román bol vyhlásený za dekadentné dielo, ktoré nemá miesto v slovenskej literatúre.

Fabulu románu TRI GAŠTANOVÉ KONE tvorí príbeh lásky dvoch mladých ľudí – Petra a Magdalény. Po dlhých potulkách sa Peter vracia do svojho rodiska. Nečaká ho však slávnostné privítanie. Keď sa dozvedel, že jeho milá sa má stať nevestou a neskôr ženou iného muža, rozhodol sa opustiť rodnú dedinu. Pred odchodom si však vyžiadal od Magdalény sľub, že sa nevydá za iného a počká na jeho návrat.  Po návrate chce Peter na spálenisku rodičovského domu postaviť nový príbytok – pre seba a Magdalénu.

Margita Figuli (1909 – 1995)slovenská spisovateľka, prekladateľka, autorka literatúry pre deti a  mládež. V jej raných prácach dominujú témy z prostredia sociálnej, zemepisnej či spoločenskej periférie, neskôr tiež láska, sociálny súcit a súčasné spoločenské problémy. V tematickej rovine využivala legendické, mýtické a rozprávkové prvky.  Z jej diela: List od otca,  Uzlík teplaPokušenie, Čierny býk, Olovený vták, Tri gaštanové kone, Tri noci a tri sny, Babylon, Rebeka, Vietor v nás.  Z diel M. Figuli pre deti a mládež: Mladosť,  Môj prvý list, Ariadnina niť, Balada o Jurovi Jánošíkovi.

TRI GAŠTANOVÉ KONE vychádzajú na 160 stranách. Maloobchodná cena 7,90 €.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.