bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skPo Starčekovi prichádza Analfabetka

Ďalšia kniha plná absurdného, nečakaného a bláznivého humoru

Analfabetka, ktorá vedela počítať -  nová kniha  autora bestsellera Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol. Jonas Jonasson si v nej posvietil na rasizmus, diktátorstvo, fundamentalizmus, nekompromisnosť aj úplne obyčajnú všadeprítomnú ľudskú hlúposť. Robí to s láskavým humorom, ktorý čitatelia ocenili už v celosvetovo úspešnom  Storočnom starčekovi. Film nakrútený podľa tejto knihy bude mať slovenskú premiéru 13. mája, kedy zároveň uvedieme do života Analfabetku, ktorá vedela počítať.

Viete, na koho sa treba obrátiť, keď Južná Afrika koketuje s jadrovou výzbrojou a svetové veľmoci sú v pozore? A keď je na predaj bomba, ktorá vlastne neexistuje? Našťastie sa do veci zaangažuje Nombeko Mayeki, mladá černošská slúžka, ktorú nečakané udalosti zavedú práve tam, kde sa to všetko zomelie.

Nombeko sa narodila v chudobnom johannesburskom predmestí Soweto, najväčšom meste chatrčí a latrín v Juhoafrickej republike. Ako päťročná začala pracovať a štrnásťročná sa stala šéfkou latrínovej pobočky v sowetskom sektore B. Životaschopné dievča zatiaľ nevie čítať, zato neuveriteľne dobre rozumie matematike. Práve jej zázračné schopnosti ju predurčili na život plný dobrodružstiev, podivuhodných stretnutí a nečakaných zvratov...

 Jonas Jonasson (1961) sa narodil a vyrástol vo švédskom Växjö. Po štúdiu jazykov na univerzite v Göteborgu pracoval ako novinár, neskôr sa venoval konzultačnej činnosti v oblasti médií a nakoniec založil vlastnú mediálnu agentúru OTW. Po dvadsiatich rokoch práce sa rozhodol radikálne zmeniť život, predal všetko, čo mal, a odsťahoval sa na juhovýchod Švédska. Neskôr žil s manželkou vo švajčiarskom kantóne Ticino, kde dokončil svoj celosvetovo úspešný debut Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol (Ikar 2013). Po rozvode sa so synom usadil na švédskom ostrove Gotland v Baltickom mori.

Zo švédskeho originálu Analfabeten som kunde räkna (Pirat Förlaget, Stockholm 2013) preložila Mária Bratová.

Analfabetka, ktorá vedela počítať vychádza v edícii Svetový bestseller na 352 stranách. Maloobchodná cena 13,90 €. 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.