bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







HUGH LAURIE - OBCHODNÍK SO SMRŤOU (The GUN SELLER)

Obálka titlu Recept na popkultúrny guláš Obchodník so smrťou podľa Hugha Laurieho

1 kg šarmu a nehoráznosti doktora House
0,3 kg nadhľadu a humoru od Montyho Pythona
0,3 kg irónie a neúcty od Douglasa Adamsa
1 ks neohrozeného agenta od Iana Fleminga
1 stredne veľká spletitá zápletka od Roberta Ludluma
poriadna dávka napätia od Fredericka Forsytha
štipka drsnej školy Raymonda Chandlera
2 čajové lyžičky romantiky pre zjemnenie chuti


Všetky ingrediencie dáme do stredne veľkého hrnca a pomaly dusíme.
Výsledok: dokonale harmonická chuť, ktorú ešte dlho cítite na jazyku.
Servírujeme v pohodlnom kresle, zapíjame kvalitným vínom alebo dvanásťročnou whisky s ľadom.
Thomas Lang je skutočne perfektný chlapík, momentálne bodyguard na voľnej nohe. Proti svojej vôli sa ocitá vo víre dramatických udalostí. Nechá sa najať na vraždu amerického priemysleníka, lenže sa rozhodne svoju obeť varovať... Udalosti naberú rýchly spád. Kto je Alexander Woolf? Kto riadi celosvetový obchod so zbraňami? Ktorá žena bude osudová, Sára alebo Ronnie? Čo je Javelin? Akú rolu v obchode so zbraňami zohráva CIA? Kto riadi teroristické organizácie? Čo robí Thomas Lang v Prahe?
Laurie tento román napísal pred viac ako desiatimi rokmi. Je neuveriteľné, ako doktor House zapadá do radu postáv, ktoré kedy Laurie hral a napísal. Keď tvoril tento svoj zatiaľ posledný román, zďaleka nemohol ani len tušiť, že bude hrať doktora Housa a napriek tomu hlavný hrdina Thomas Lang veľmi často dr. Housa pripomína – svojou iróniu, zmyslom pre čierny humor, drsnými a trochu neohrabanými spôsobmi.

V PREDAJI OD NOVEMBERA 2008
Viaz., 407 str., 10,92 EUR (329 Sk)
Výhradná distribúcia: IKAR, a. s.
Fenomén Laurie


Na Slovensku ho určite pozná najmenej pol milióna televíznych divákov a ďalších päťstotisíc o ňom určite prinajmenšom počuli. Teda pätina obyvateľov Slovenskej republiky. Vzhľadom na to, že televízny seriál Dr. House vysielajú televízie po celom svete, zrejme o ňom počula skoro miliarda obyvateľov našej planéty. HUGH LAURIE. Vynikajúci komediálny a charakterový herec, autor skvelých skečov, spoluautor scenára ku kultovému seriálu Čierna zmija, muzikant, spisovateľ. Hneď na prvýkrát sa mu podaril BESTSELLER! Po celom svete sa predali stotisíce výtlačkov!
Hviezdu svetového formátu z neho urobil Gregory House. Ale Laurie nie je typ hviezdy, ktorá sa objaví v jedinom slávnom seriáli a zhasne. Jeho kariéra herca a autora začala už na vysokej škole. Otec, olympijský víťaz vo veslovaní a vynikajúci lekár, ho viedol skôr ku športovaniu a akademickej kariére. „Našťastie“ na vysokej škole Laurie ochorel na infekčnú mononukleózu a musel so športom prestať. Svoju obrovskú energiu teda nasmeroval inam, zaujal ho klub Cambridge Footlights, kde začínali mnohí britskí komici. Tu stretol aj Emmu Thompsonovou a táto známosť odštartovala jeho hereckú kariéru. V Cambridge Footlights sa zoznámil s budúcim hereckým partnerom a svetoznámym komikom Stephanom Fryom. Spoločne napísali hru The Cellar Tapes, ktorú uviedli na festivale v Edinburghu. Hra sa stretla s obrovským ohlasom a vyhrala prvú cenu Perrier Comedy Award. Toto ocenenie odštartovalo Laurieho profesionálnu kariéru. Akademická dráha šla bokom.
Vďaka Cene Perrier Comedy Award sa The Cellar Tapes dostala na londýnske javisko a neskôr aj do televízneho štúdia (1982). A zapríčinila aj to, že Lauria, Frya, Thomsonovú spolu s Benom Eltonom, Robbiem Coltranom a Siobhanom Redmondom vybrali, aby napísali a zároveň aj herecky obsadili novú komediálnu šou pre Granada Television, Alfresco, ktorá sa vysielala v dvoch sériách. Laurie, Fry aj Thomsonová v nej zároveň aj hrali.
V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch spolupracovali Laurie a Fry na rôznych projektoch. Medzi nimi bol aj seriál Čierna zmija (v origináli Blackadder), ktorú napísal Ben Elton a Robert Curtis a kde hral Laurie trochu nahlúpleho kumpána Čiernej zmije. (Knižne vyjde v NAKLADATELSTÍ XYZ v novembri 2008). Laurie a Fry sú aj spoluautormi vynikajúceho seriálu Javes and Wooster, adaptácie príbehu P. G. Wodehousa, v ktorej hral Laurie Jeevesovho zamestnávateľa, roztomilého blbca Bertieho Woostera. To bola rola, kde sa Laurie predstavil aj ako pianista a spevák.
Laurieho a Frya spája celoživotné priateľstvo a v podstate všetko, čo vytvorili, robili spolu. No existujú aj výnimky – a síce niekoľko Fryových humoristických kníh (vydá NAKLADATELSTVÍ XYZ v rokoch 2009, 2010) a humoristický thriller Hugha Laurieho Obchodník so smrťou. Skutočne majstrovsky napísaný román, kde humor, irónia, terorizmus, medzinárodné spiknutie, špionáž a romantika sú v tom správnom pomere.
Skvelá správa je, že Laurie neprerušil svoju prácu na scenári pre filmovú verziu a ani na druhom románe, The Paper Soldier. Pôvodne ju však sľuboval už tento rok. Žiaľbohu pre čitateľov a vďakabohu pre fanúšikov je dr. House natoľko zaneprázdnený natáčaním seriálu, že ho ani tento rok nestihne dopísať.

Ukážka
Jedna
Dnes ráno videl som muža,
ktorý zomrieť netúžil.

Patrick Shaw-Stewart

Predstavte si, že máte niekomu zlomiť ruku.
Pravú alebo ľavú, na tom nezáleží. Ide o to, že mu ju zlomiť musíte, pretože keď to neurobíte... no, vlastne ani na to nezáleží. Povedzme, že vás nečaká nič dobré, keď to neurobíte.
Takže sa pýtam: zlomíte ju rýchlo – prask, ó, pardon, počkajte, urobíme improvizovanú dlahu – alebo to budete celé naťahovať dobrých osem minút, občas pritlačíte na najslabšom mieste, pokiaľ dotyčný bolesťou celý nezačervenie a nezozelenie a nezahorí a neochladne a vôbec stane sa celkom neznesiteľným? No áno. Jasné. Správne je – jedine správne je vybaviť to čo najrýchlejšie, ako sa len dá. Zlomíte tú ruku, nalejete mu vodku a budete vzorným občanom. Nič iné neprichádza do úvahy.
Lenže.
Lenže, lenže, lenže.
Čo keď toho človeka na druhom konci tej ruky neznášate? Myslím, naozaj z duše neznášate.
Presne k tomu som sa totiž teraz musel nejako postaviť. Hovorím teraz, ale myslím vtedy, v tú chvíľu, o ktorej píšem. V tú chvíľu, v ten mizerný zlomok sekundy, kým mi zápästie zozadu natiahne až ku krku a moja ramenná kosť sa rozletí na dva alebo skôr na ešte viac kúskov, ktoré budú držať pohromade akurát tak silou vôle.
Tá ruka, o ktorej sme hovorili, je totiž moja, viete. To nie je ruka nejakého abstraktného filozofa. Tá kosť, koža, chĺpky, malá biela jazva na špičke lakťa od hrany akumulačiek v gatehillskej základnej škole – to všetko je moje. A v tejto chvíli musím zobrať do úvahy skutočnosť, že človek, ktorý stojí za mnou, ma drží za zápästie a tlačí mi ho s takmer slastným zaujatím hore po chrbtici, ma neznáša. Myslím naozaj z duše neznáša. Z princípu...