bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skMuži, ktorí nenávidia ženy - Prvá časť trilógie Millennium

Obálka titlu Muži, ktorí nenávidia ženy Bratislava 22. októbra 2008 - Prvý diel trilógie Millennium švédskeho autora Stiega Larssona Muži, ktorí nenávidia ženy získal hneď po svojom vydaní cenu za najlepší severský kriminálny román roka. Kniha bola krátko po vydaní preložená do tridsiatich jazykov. Séria kníh Stiega Larssona sa okamžite stala bestsellerom. Autor zomrel krátko po tom, čo odovzdal rukopis trilógie švédskemu vydavateľovi.
Trilógia Millenium je skvostnou a vernou literárnou výpoveďou o súčasnom svete, najmä o jeho tienistých stránkach. Je zároveň obžalobou sveta, v ktorom žijeme. Sveta, kde nechýbajú úchylní, psychicky narušení, nepochopení jedinci, kde moc umožňuje konať v rozpore so základnými atribútmi morálky aj etiky, obchádzať zákon a šíriť zlo. Stieg Larsson prostredníctvom fiktívneho detektívneho príbehu apeluje na ľudstvo a ľudskosť, na povinnosť nezatvárať oči pred zlom, ktoré sa možno práve v tejto chvíli chystá zaútočiť aj v našej blízkosti...

Krátko o obsahu knihy: Novinár Mikael Blomkvist je odsúdený za ohováranie významného švédskeho podnikateľa a snaží sa uniknúť pozornosti médií hlavného mesta. Priemyselný magnát Henrik Vanger, žijúci v severnom Švédsku, ho poverí úlohou napísať kroniku svojej rodiny, ktorou v skutočnosti sleduje cieľ objasnenia záhadného zmiznutia svojej netere. Blomkvist pri písaní kroniky, aj s pomocou geniálnej hackerky Lisbeth Salanderovej, čoraz hlbšie preniká do záhad rodiny a odhaľuje pravdu o mužoch, ktorí nenávidia ženy.

Stieg Larsson (1954 – 2004) pracoval dvadsať rokov ako grafický editor vo švédskej spravodajskej agentúre. Od roku 1999 pôsobil ako novinár a šéfredaktor časopisu Expo. Patril k popredným svetovým odborníkom na antidemokratické, pravicovo-extrémistické a nacistické hnutia. Zomrel v roku 2004, krátko po tom, čo odovzdal švédskemu vydavateľovi rukopisy trilógie Millennium (Muži, ktorí nenávidia ženy, Män som hatar kvinnor, Dievča, ktoré sa hralo s ohňom, Flickan som lekte med elden, Vzdušné zámky, ktoré vybuchli, Luftslottet som sprängdes).

Muži, ktorí nenávidia ženy vychádza na 424 stranách.
Maloobchodná cena 16,56 EUR (499 Sk).
Slovenský preklad: Jozef Zelizňák.