bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skMasahikovými očami

Slovensko očami Japonca

Kniha japonského novinára žijúceho na Slovensku so slovenskou manželkou Oľgou Belešovou  prináša autentický pohľad cudzinca na kultúrne rozdiely medzi Slovenskom a Japonskom. Je nielen spoločenskou sondou, ale aj príbehom človeka, ktorý si zvyká na úplne novú životnú situáciu. Vtipné aj poučné čítanie dopĺňa autor vlastnými ilustráciami.

Z knihy sa napríklad dozviete, že čistenie uší chápu  Japonci ako príjemnú partnerskú činnosť. Je to dôverný obrad dvoch ľudí, ktorých spája láska.  Alebo tiež  fakt, že chodiť po dome v topánkach je v Japonsku hrubá neslušnosť. Robia to iba zlodeji.  A bez čoho žiadny  Japonec  na rozdiel od Slováka  nezaobíde? Je to hanko. Malá, okrúhla osobná pečiatka s priezviskom, ktorú nosia všade so sebou. Používajú ju pri uzatváraní akejkoľvek zmluvy – pracovnej alebo aj v poisťovni, či v banke. Rovnako, keď si idú prenajať byt, či kúpiť auto... Masahiko vo svojej knihe píše, že verí, že raz príde deň, keď pochopí Hviezdoslavove básne.  Až vtedy vraj bude môcť povedať, že pozná Slovensko.

Masahiko Shiraki sa narodil 5. júla 1964 v Tokiu. Vyštudoval ekonómiu a po skončení štúdia na univerzite začal písať. Ako novinár a editor pracoval vo viacerých vydavateľstvách. Písal analytické články o konzumentských trendoch a subkultúrnych fenoménoch v Japonsku. Neskôr cestoval po svete, odkiaľ prinášal reportáže do časopisov o turizme. V roku 1999 opustil Japonsko a začal žiť v Austrálii. O tri roky neskôr si vzal za manželku slovenskú herečku Oľgu Belešovú. Odvtedy žije na Slovensku. Knihu Masahikovými očami tvorí  výber článkov, ktoré viac ako desať rokov publikoval v denníku SME a neskôr v týždenníku TV OKO.  Do tejto knihy vybral 103 najzaujímavejších aj s dátumom, kedy vyšli. Aby sme mohli porovnávať, ako to bolo kedysi, a ako je to dnes.

Kniha MASAHIKOVÝMI OČAMI vychádza na 224 stranách. Maloobchodná cena 9,90 €.

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.