bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skMALÁ DOBA ĽADOVÁ

Príbeh hlbokej a nenaplnenej lásky od Tamary Heribanovej

Najnovší román Tamary Heribanovej sa dá interpretovať aj ako vztýčený prst. Ak nedáme priestor láske, porozumeniu, zodpovednosti za toho druhého, môže sa stať, že príde k absolútnemu kolapsu. Talentovaná autorka poskytuje v románe nemálo námetov na rozmýšľanie o tom, prečo je náš život taký, aký je, a prečo v ňom nemožno dosiahnuť všetko, po čom túžime.

V knižke Malá doba ľadová sa Tamara Heribanová  s nevšedným espritom, sviežim humorom a ľahkou bezprostrednosťou vyjadruje k pálčivým problémom mladej generácie. V centre jej rozprávania sa ocitla láska ako niečo, čo korunuje celé bytie človeka. A nechýbajú v ňom motívy, ktoré takúto lásku znemožňujú alebo jej prinajmenšom prekážajú stať sa voňavým kvetom, po akom sa všetci načahujeme, ale málokto sa ho aj dotkne. Láska Emmy a Alexa sa po všetkých nádherných i dramatických peripetiách nekončí vytúženým happyendom. Nekončí sa ani tragédiou. Podstatné však je, že sa nekončí. A nekončí sa ani príbeh jej matky emigrantky a dvoch sestier, z ktorých každá vlastným životom napĺňa svoju predstavu o emancipácii súčasnej ženy.

„Román Malá doba ľadová nie je len o výraznom ochladení citov. Je to aj príbeh o hlbokej láske, ktorá sa akoby nedokázala naplniť. Hlavná hrdinka miluje, je milovaná a predsa nejde o štandardný vzťah. Najsilnejšie príbehy lásky však boli a dodnes sú tie nenaplnené, zoberme si Romea a Júliiu Williama Shakespeara, Petra a Luciu od Romaina Rollanda či Jennifer a Oliver u Ericha Segala. Nenaplnená láska ostáva dokonalá, je to mix spomienky a túžby, naviac ostáva zakonzervovaná, nestarne,“dodáva Tamara Heribanová.

Tamara Heribanová už počas štúdia v Rakúsku sa autorsky podieľala na knihe Jugendliche schreiben gegen das Vergessen. V roku 2010 debutovala prózou Predavačky bublín. O dva roky neskôr jej vyšla novela Bola to len láska a kniha pre deti Misia Eva, prísne tajné, ktorá získala 3. miesto v čitateľskej ankete Kniha roka a cenu v Najkrajšie knihy Slovenska 2012 v kategórii literatúra pre deti a mládež. Poviedky Tamary Heribanovej boli preložené a publikované v antológiách a časopisecky v Rakúsku, Holandsku, Srbsku, Česku a na Taiwane. Je členkou Slovenského centra PEN a internou doktorandkou v Ústave svetovej literatúry SAV. V súčasnosti jej okrem románu Malá doba ľadová vychádza aj kniha pre deti Misia Eva v Thajsku.

Román Malá doba ľadová  vychádza na 240 stranách. Maloobchodná cena 9,90 €.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.