bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skRomán Majster šarkanov presiahol kultúrne, rasové a náboženské priepasti a rezonuje u čitateľov rôzneho pôvodu

Bratislava 27. marca 2008 - Dojímavý príbeh o chlapcovi, ktorý je prenasledovaný pocitom viny za zradu svojho priateľa z detstva oslovil státisíce čitateľov na celom svete. Román afgansko-amerického autora sa bezprostredne po vydaní stal medzinárodným bestsellerom, vyšiel doteraz v 38 krajinách a podľa románovej predlohy bol nakrútený film s rovnomenným názvom. V roku 2005 bol treťou najpredávanejšou knihou v USA. Majster šarkanov v slovenskom preklade vychádza práve dnes .
Dej románu Majster šarkanov sa odohráva na pozadí udalostí od pádu monarchie v Afganistane cez sovietsku inváziu a masový exodus Afgancov do Pakistanu a USA pred Talibanom.

Autor Khaled Hosseini na margo medzinárodného úspechu svojho románu povedal: „Majster šarkanov dáva čitateľom kultúrne, náboženské, politické, historické a literárne námety na diskusiu. Ale domnievam sa, že dôvodom jeho popularity je sčasti aj to, že je to veľmi ľudský príbeh. Témy priateľstva, zrady, viny, vykúpenia a nepokojnej lásky medzi otcami a synmi sú univerzálne a nie iba špecificky afganské. Myslím si, že ľudí oslovujú emócie v tejto knihe. Taktiež je tu prítomný medzinárodný záujem o Afganistan kvôli udalostiam z 11. septembra a boj proti terorizmu. Pre mnohých čitateľov je táto kniha prvým oknom do tejto kultúry“. (Khaled Hosseini v rozhovore pre Riverhead Books v máji 2007)

Hlavný hrdina románu Amir žije v exile, tisíce kilometrov vzdialený od rodného Afganistanu. Vo svojom rozprávaní spomína na Hasana, sluhu a verného priateľa, s ktorým ho spájalo takmer bratské puto. Hoci boli vychovávaní v jednom dome, delila ich neprekonateľná spoločenská priepasť vtedajšieho Kábulu. Amir bol chlapec z bohatej rodiny, Hasan zas príslušníkom nenávidenej hazarskej menšiny. Počas tradičných pretekov šarkanov sa medzi chlapcami stalo niečo, čo navždy poznamenalo ich vzťah. Vstup ruských vojenských jednotiek na územie Afganistanu prinúti Amirovu rodinu emigrovať do Kalifornie a Amirovi sa na určitý čas podarí uniknúť výčitkám svedomia. V Amerike sa po ťažkých začiatkoch napokon presadí ako úspešný spisovateľ, ale minulosť ho stále prenasleduje. V jeho vlasti však ešte stále žije ktosi, kto pozná spôsob, ako sa stať zasa dobrým…

Khaled Hosseini (1965) sa narodil v Kábule v rodine diplomata. Po dramatických udalostiach, ktoré sa odohrali v Afganistane v roku 1980, Hosseiniho rodina požiadala o politický azyl v Spojených štátoch a usadila sa v San José. Hosseini vyštudoval medicínu na kalifornskej univerzite v San Diegu, v súčasnosti žije a pracuje ako internista v severnej Kalifornii. Jeho naozajstnou láskou však bolo a je písanie. V máji 2007 vyšiel Hosseiniho druhý román A Thousand Splendid Suns.

Román Majster šarkanov vychádza na 336 stranách.
Maloobchodná cena 10,92 EUR (329 Sk).
Slovenský preklad Danica Hollá.