bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránkaKVARTETO

Karty sú rozdané, hráči sú na ťahu

KvartetoBratislava 25. júla 2012–  Edícia Príbehy z kabelky má nový prírastok. Je ním Kvarteto. Príbeh o tom, že spôsob hry napokon dostihne každého hráča.

Naše predstavy o budúcnosti môžu byť akékoľvek. Najbližší okamih i tak často prekvapí. Prekvapil aj členov štyroch rodín, o ktorých je tento príbeh. Život ich spojil do symbolického kvarteta, aby ich naučil: „Nech sa deje čokoľvek, musíš cez to prejsť. Všetko je tak, ako má byť.“ Karty sú rozdané a hráči sú na ťahu. Kto si vytiahne karty mizérie a kto karty arogancie a snobizmu? Kto ide do hry férovo, bez pretvárky a kto sa snaží taktizovať?  Rovnaké symboly sa v kvartete spájajú, taká je zásada. Tak ako rovnaké túžby v živote.

V románe som sa pokúsila naznačiť, ako sa dokážu správať ľudia v extrémnych životných situáciách, kedy sa ich vlastnosti, často skrývané, prejavia naplno. Konštrukcia štyroch rodín mi umožnila stvárniť tento zámer,“ povedala o Kvartete jeho autorka.

Slávka Koleničová žije so svojou rodinou v bratislavskom Ružinove. Rada píše a stará sa o malé deti. Pri vlastnej charakteristike si pomohla brilantným výrokom Jana Wericha: „Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ Presne voči takémuto druhu intelektuálneho cvičenia má autorka rešpekt. „To, čomu rozumiem a je mi blízke, sú príbehy, vzťahy a pocity. Mám rada priamych, otvorených ľudí, ktorí ostávajú sami sebou aj napriek riziku, že ich vysmejú. Myslím, že trocha provokatérstva a rebelantstva osvieži. Aspoň cítite, že žijete. Svojim čitateľom to želám z celého srdca.“

V Ikare od Slávky Koleničovej vyšli romány: Nádej stratených duší (2009), Víťazné prehry (2010).

KVARTETO vychádza v edícii Príbehy z kabelky na 376 stranách.

Maloobchodná cena 6,90 €.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.