bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKrv na snehu zanecháva stopy za polárnym kruhom

Kráľ severských krimi románov a najžiadanejší autor tohto žánru v súčasnosti k Polnočnému slnku napísal:  „Opisy Finnmarku, čo je pomerne neznáme územie aj pre Nórov, som čerpal čiastočne z mojich vlastných skúseností počas cestovania a pobytu v danej provincii v sedemdesiatych a začiatkom osemdesiatych rokoch 20. stor., ale sčasti aj zo zdrojov od iných ľudí zaoberajúcich sa kultúrou Sámov, vrátane Øyvinda Eggena, ktorý láskavo súhlasil s použitím niektorých častí z jeho dizertačnej práce o laestadiánstve.“

 

nesbo polnocne slnko

Sedemdesiate roky, ďaleký sever Nórska, opustená dedina Kåsund. Jej obyvatelia sú laestadiáni, členovia náboženskej sekty, ktorá zväzuje ich životy prísnymi pravidlami. Jedného dňa ich pokoj naruší cudzinec Ulf. Tvrdí, že prišiel loviť vtáky. Na lovca však nevyzerá, dokonca nemá ani pušku. Nikomu nechce prezradiť, že jedinou korisťou, ktorú  tu chcú uloviť, je on sám. Zradil totiž Rybára,  najväčšieho zločinca v Osle. Netuší, na ktorej strane budú stáť miestni a či mu pomôžu zbaviť sa skutočného lovca. Medzi ním a jeho osudom stojí len ovdovená matka Lea a jej syn Kurt.

Polnočné slnko nikdy nezapadá a Rybárovi muži sa blížia...

Jo Nesbø (1960) – súčasný nórsky spisovateľ, pôvodným povolaním ekonóm a finančný analytik. Za svoje kriminálne romány získal celý rad literárnych ocenení. Patrí medzi najprekladanejších autorov súčasnosti. Jeho knihy vyšli  vo vyše 40 jazykoch v 140 krajinách. Vo svete aj u nás si získal čitateľov sériou desiatich krimi príbehov so svojráznym inšpektorom Harrym Holem, ktorý sa už zaradil medzi kultové postavy tohto žánru. Vo vydavateľstve Ikar od autora vyšlo: Séria s Harrym Holem: Netopierí muž (2014), Šváby (2015), Zrada (2008), Bohyňa pomsty (2010), Diablova hviezda (2010), Spasiteľ (2012), Snehuliak (2012), Pancierové srdce (2013), Prízraky (2013), Polícia (2014).

Samostatné krimiromány: Headhunters – Lovci mozgov (2012), Syn (2014),  Krv na snehu (2015).

 Z nórskeho originálu Mere blod (H. Aschehoug & Co.,W. Nygaard, Oslo, 2015) preložil Jozef Zelizňák.

POLNOČNÉ SLNKO  vychádza na 240 stranách. Maloobchodná cena 10,90  €.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.