bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skJA, PÚTNIK

„Jediný triler, ktorý si tohto roku musíte prečítať.“ The Guardian

sssJa, Pútnik z  pera bývalého novinára, scenáristu a producenta Terryho Hayesa, je podľa svetových kritikov najlepším trilerom minulého roka. Hayes v ňom  kombinuje prvky špionážneho a kriminálneho trileru a rozpráva sugestívny príbeh dvoch mužov, ktorí stoja na opačnom konci dobra a zla. Kniha zaujala vydavateľov vo viac než 20 krajinách a pripravuje sa aj filmová adaptácia. Terry Hayes v románe detailne opisuje zákulisie špionážnych služieb a vysokej politiky. Využíva pri tom svoje skúsenosti investigatívneho novinára a zahraničného dopisovateľa.

Pútnik je krycie meno muža, ktorý neexistuje. V detstve si ho adoptovali bohatí manželia, vyštudoval a potom obetavo pracoval pre najtajnejšiu špionážnu jednotku americkej tajnej služby. Po septembri 2001 sa však Amerika zmenila a zmenili sa aj jej tajné služby. Pútnik odchádza do dôchodku, dostáva novú identitu a túži po pokojnom, obyčajnom živote. Pod cudzím menom napíše vynikajúcu knihu o kriminalistických metódach vyšetrovania zločinov, aby svojim nástupcom pomohol bohatými skúsenosťami z vlastnej praxe. Kniha sa mu však vráti ako bumerang. Pomocou nej ho vypátra newyorský detektív Ben Bradley, a tak sa Pútnik chtiac-nechtiac ocitne v izbe pokútneho newyorského hotela, kde sa vo vani s kyselinou našlo zohavené ženské telo zbavené tváre aj zubov, ale ani jediný odtlačok prstov. Kniha je učebnicou, návodom na spáchanie dokonalej vraždy – a jej autorom je Pútnik.

To, čo spočiatku vyzerá ako nezvyčajne náročné vyšetrovanie vraždy, čoskoro nadobudne závratné rozmery a začnú sa preteky s časom na záchranu Ameriky pred jej zničením. Pútnik je opäť v hre, musí absolvovať dlhú púť cez Mekku, opustené zrúcaniny na tureckom pobreží, nacistický tábor smrti v Alsasku až po divoký Hindúkuš, aby našiel záhadného muža, ktorý si v mene svojho Boha zaumienil spáchať desivú masovú vraždu.

Terry Hayes je bývalý novinár a scenárista. Ako producent sa podieľal na vzniku významného rozhlasového programu o súčasných udalostiach a neskôr napísal s Georgeom Millerom scenár k filmu Šialený Max 2: Bojovník ciest. Okrem toho bol spoluproducentom a scenáristom filmu Úplné bezvetrie, ktorý odštartoval celosvetovú filmovú kariéru Nicole Kidmanovej, či minisérie Bangkok Hilton, za ktorý bol nominovaný na cenu Emmy. V Los Angeles písal scenáre k veľkofilmom ako Odplata s Melom Gibsonom alebo Z pekla s Johnnym Deppom v hlavnej úlohe. Celkovo získal viac ako dvadsať filmových a televíznych ocenení. Jeho prvý román Ja, Pútnik sa doteraz preložil do viac ako dvadsiatich jazykov vrátane nórčiny či hebrejčiny. Práva na filmovú adaptáciu zakúpila spoločnosť MGM a scenár k filmu by mal napísať sám Terry Hayes.

Z anglického originálu I Am Pilgrim (Emily Bestler Books, New York 2014) preložil Otto Havrila.

Triler JA, PÚTNIK vychádza na 616 stranách. Maloobchodná cena 19,90 €.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.