bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skHAVRANIE DIEVČA

Švédsky triler predurčený na to, aby sa stal literárnou senzáciou

Román je označovaný za prelomový v žánri krimi. Reakcie kritikov i čitateľov všade, kde triler doposiaľ vyšiel sú ohromujúce. Väčšina sa zhoduje v názore, že Havranie dievča presahuje hranice obyčajného detektívneho  románu. Práva na jeho vydanie kúpili doteraz vydavateľstvá v 35 krajinách vrátane Brazílie, Tchaj-wanu a Japonska. Slovenský preklad vychádza už o dva týždne.

Vo Švédsku spôsobila kniha veľký rozruch, získala niekoľko žánrových cien, ale vyslúžila si aj dávku kritiky za to, že je to až príliš drsný a násilný príbeh. Podľa niektorých recenzentov je Havranie dievča také kruté, ako doteraz žiadny krimi román nebol. V Čechách vychádza kniha s emblémom na obálke Len pre silné povahy.

Švédska akadémia spisovateľov krimi  knihu ocenila ako „hypnoticky fascinujúcu psychoanalýzu spracovanú formou kriminálneho románu.“  Talianske média o románe napísali, že je síce temný a hrôzostrašný, ale nechýba mu elegancia a na jeho pozadí cítiť tradíciu ponurých severských príbehov.

Hrdinkami sú dve ženy, policajtka a psychoterapeutka. Prvá vyšetruje brutálnu vraždu mladého chlapca, krorý nikomu nechýba, druhá už  mala vo svojej starostlivosti veľa detí, ktoré sa obeti podobali.

Havranie dievča je hlboko desivý román, temný  príbeh, ktorý vyniká aj v rámci tradičnej škandinávskej detektívky ...  Psychologický triler, ktorý analyzuje ľudskú dušu a zabára sa hlboko do ľudských nerestí a  podvedomých zvráteností.“   Sololibri.net ( Taliansko )

Havranie dievča je triler, ktorý sa podobá studenému a temnému domu  plnému zlovestného tajomstva.“ Ezzulia.nl ( Holandsko )

„Autori Havranieho dievčaťa dokonale ovládajú psychologické modely správania a tiež vedia, ako vytvoriť úžasné finále.“  Nu.nl ( Holandsko)

Axl

Autori Jerker Eriksson a Håkan Axlander Sundquist  viac ako desať rokov experimentujú s hudbou, filmom a umením. Absolvovali viacero turné po Ukrajine, Rusku, Bielorusku a Poľsku s elektropunkovou kapelou i love you baby! Temný psychologický trilerHavranie dievča napísali pod psedonymom Erik Axl Sund.

Zo švédskeho originálu Krakflickan (Viktoria Bergmans Svaghet) preložila Jana Melichárková.

HAVRANIE DIEVČA vychádza 20. marca 2014.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.