bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skHAVRANIE DIEVČA

Najdrsnejšie severské krimi. Chcete dôkaz?

Akému veľkému utrpeniu môže človek vystaviť druhého človeka, skôr než sám prestane byť človekom a stane sa monštrom?Originálny, brutálny a temný príbeh, recenzentmi označovaný  za prelomový titul v žánri krimi,  podľa niektorých predurčený dokonca na to, aby sa stal literárnou senzáciou.  Román  o brutalite, ktorá nás desí. Práva na jeho vydanie kúpili doteraz vydavateľstvá v  35 krajinách vrátane Brazílie, Tchaj-wanu a Japonska. Slovenské vydanie vychádza práve dnes.

Havranie dievča spôsobilo veľký rozruch aj v samotnom Švédsku, odkiaľ pochádzajú obaja autori. Na jednej strane o ňom napísali ako o „hypnoticky fascinujúcej psychoanalýze spracovanej formou kriminálneho románu,“ na strane druhej si  vyslúžilo dávku kritiky za to, že je to až príliš drsný a násilný príbeh. Podľa viacerých názorov je Havranie dievča také kruté, ako doteraz žiadny krimi román nebol. V Čechách vyšla kniha s emblémom na obálke Len pre silné povahy.

Pozoruhodne sa o trileri vyjadrujú  zahraničné média. Internetový portál Helsingør Dagblad  napríklad napísal, že: „Havranie dievča je psychologický kriminálny román, ktorý vyniká medzi  detektívkami. Sme svedkami príbehu o tom, ako zneužívanie v detstve môže zničiť ľudskú bytosť." Podľa  francúzskeho La Page des libraires „Havranie dievča je pravdepodobne prvý generačný triler  svojho druhu,“alebo Sydsvenskan konštatuje: „Je to veľmi temný príbeh. Dvojica autorov  známa ako Erik Axl Sund vo svojom debute neponúka žiadne oslobodzujúce riešenie.  Havranie dievča je neuveriteľne silný príbeh dvoch autorov, ktorí nepochybne vedia, ako písať pútavo a s patričnou dávkou napätia...“Dievca

Anotácia: Hrdinkami sú dve ženy, policajtka Jeanette Kihlbergová a psychoterapeutka Sofia Zetterlundová. Prvá vyšetruje brutálnu vraždu mladého chlapca, ktorý nikomu nechýba, druhá už  mala vo svojej starostlivosti veľa detí, ktoré sa obeti podobali. Lieči dvoch klientov: Samuela Baia, detského vojaka zo Sierry Leone, a Victoriu Bergmanovú, ženu v strednom veku, ktorú v detstve týrali a zneužívali. Dvaja rôzni ľudia s rovnakým problémom – u oboch badať znaky závažnej poruchy osobnosti. Obe ženy sa zblížia, možno až priveľmi. Dokonca sa jedného dňa vyberú s Jeanettiným synom Johnom do lunaparku a zlo sa opäť priblíži, je celkom blízko...

Výnimočný titul je spojený s originálnym a netradične poňatým promo. Po prvý raz na Slovensku je použitý na reklamu knihy v kníhkupectvách 3D plagát  s plastickými prvkami.

Autori Jerker Eriksson a Håkan Axlander Sundquist  viac ako desať rokov experimentujú s hudbou, filmom a umením. Absolvovali viacero turné po Ukrajine, Rusku, Bielorusku a Poľsku s elektropunkovou kapelou i love you baby! Temný psychologický trilerHavranie dievča napísali pod psedonymom Erik Axl Sund.

Zo švédskeho originálu Krakflickan (Viktoria Bergmans Svaghet) preložila Jana Melichárková.

HAVRANIE DIEVČA vychádza na 408 stranách. Maloobchodná cena 14,90 €.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.