bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skFrantišek Švantner / DÁMA

Edícia Zlatým písmom

DámaFrantišek Švantner je autor, ktorého prózy patria  k tomu najlepšiemu, čo slovenská literatúra ponúka, navyše v prípade Dámy ide o texty, ktoré sú schopné osloviť i súčasného čitateľa. Zbierka obsahuje poviedky z poslednej fázy autorovej tvorby, v ktorých autor nastoľuje existenciálne situácie moderného človeka. Ide už o trpkú podobu modernej doby, zaťaženú skúsenosťou druhej svetovej vojny. Prozaikov výraz už adekvátne nie je „lyrický“, všetko sa sústreďuje na presné vykreslenie situácie a zachytenie myšlienok.

Zbierku autor už zostaviť nestihol – ide o dodatočný edičný projekt autorovho monografistu Jána Števčeka z roku 1966, ktorý sa medzičasom oprávnene vžil ako posledná Švantnerova zbierka. Je preto príhodné, že kniha je vybavená komplexným a zasväteným doslovom práve tohto dôverného znalca Švantnerovho diela. Edične kvalitne pripravená kniha je preto poctou nielen Františkovi Švantnerovi, ale aj Jánovi Števčekovi – no predovšetkým ponukou kvalitného a myšlienkovo hlbokého čítania.

Edícia Zlatým písmom má ambíciu sprístupniť kvalitné diela slovenskej literatúry minulého storočia širšej čitateľskej verejnosti. V edícii v tomto roku vydal Ikar aj Tri gaštanové kone Margity Figuli a Drak sa vracia Dobroslava Chrobáka.

DÁMA má 184 strán. Maloobchodná cena 7,90 €.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.