bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skEmília V a tí druhí

Profesia herečka by sa dala skloňovať podľa vzoru Emília Vášáryová

Bratislava 3. mája 2012Portrét prvej dámy slovenského herectva Emílie Vášáryovej, ktorá v máji tohto roku oslávi životné jubileum. Na tému legendárna Emília V či populárna Milka sa vyslovujú „tí druhí“, herečkini priatelia a spolupracovníci, divadelní režiséri či  javiskoví partneri, ale aj  herečke ľudsky blízki členovia technického personálu Slovenského národného divadla.

Emília VJedným z nich je aj dlhoročný herecký kolega Emil Horváth, ktorý o Emílii Vášáryovej  s uznaním povedal: „Tak ako podstatné mená skloňujeme v slovenčine podľa vzorov žena, ulica atď., profesia herečka by sa dala skloňovať podľa vzoru Emília Vášáryová!“         

Prínos Emílie Vášáryovej do nášho divadelného umenia odkrývajú teatrologičky Soňa Šimková, Zuzana Bakošová-Hlavenková, Jana Bžochová-Wild a iní. Hlavné slovo má však protagonistka a jej portrétistka. Ich rozhovory bez konca vo voľnom asociatívnom slede približujú herečku v dôverných chvíľach i ťažiskových okamihoch, keď cez krehké pletivo zážitkov a spomienok presvitá tajomstvo jej charizmatickej inakosti a azda aj podstata fenoménu Emília Vášáryová.     

Autorka knihy Maya Rothenbühler-Korcová, publicistka a prekladateľka divadelných hier v roku 2006 vydala knihu spomienok Július Satinský – Fantasia con amore, ktorú kritik Jozef Bžoch nazval netradičným „bláznením aj blúznením“ s obľúbeným komikom a humoristom.

Kniha Emília V a tí druhí vychádza na 140 stranách. Súčasťou knihy je aj 24 - stranová foto príloha. Maloobchodná cena 9,90 €.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.