bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skDIVOČINA

Premena životom bitého dievčaťa na silnú, zrelú a nezávislú ženu

DivočinaBratislava 12. augusta  2013Každý z nás má dni, keď sa cíti nanič, keď má všetkého dosť,  keď nič nevychádza tak, ako chceme. Hlavná hrdinka autobiografického príbehu -  dvadsaťdvaročná Cheryl -  sa takto cíti veľmi dlhý čas. Najskôr ju opustí otec, potom jej zomrie vo veku iba 45 rokov mama. Po matkinej smrti, ktorú Cheryl znáša veľmi ťažko, sa  rodina rozpŕchne.  Do jej života sa dostanú drogy a sex s náhodnými mužmi. Časté nevery vedú aj k rozpadu jej manželstva. V tomto okamihu sa uvedomí, že musí niečo urobiť, že jej život nemôže takto pokračovať ďalej.

V čase, keď už nemá čo stratiť, urobí to najimpulzívnejšie rozhodnutie svojho života: odhodlá sa prejsť vysokohorský chodník Pacific Crest Trail od Mohavskej púšte cez celú Kaliforniu a Oregon až do štátu Washington, a to úplne sama. S diaľkovými túrami nemá nijakú skúsenosť a chodník je iba „nejasnou exotickou myšlienkou plnou prísľubov“.  No znamená najmä nádej, že znovu poskladá svoj rozsypaný život. Netuší však, aká ťažká skúška ju čaká. Životom skúšané dievča sa vydá  cestu bez náležitej prípravy.  Putuje pešo s batohom takým ťažkým, že jej do krvi oškrie chrbát, príde takmer o všetky  nechty na nohách, časť cesty prejde iba v jednej topánke…  Cheryl sa nevyhne stretnutiu so štrkáčmi či s medveďmi, prekonáva úmorné horúčavy, rekordný sneh, no vníma krásu i osamelosť svojej túry. Počas cesty zažíva najrôznejšie emócie: odhodlanie, hnev, beznádej, ale napokon  katarziu a naplnenie.

DIVOČINA  je napínavé rozprávanie okorenené humorom, ktoré živo zachytáva strach i radosť mladej ženy tvrdohlavo si raziacej cestu k cieľu napriek mizivej šanci na úspech. Púť dlhá  1 770 kilometrov ju takmer doženie do šialenstva, ale napokon posilní a zocelí. Nie nadarmo zvykneme hovoriť - čo nás nezabije, to nás posilní.  Príbeh Cheryl to potvrdil v plnej miere.   Náročné putovanie naprieč divočinou  ju zachránilo pred katastrofou a postavilo ju na nohy. Ukázala odvahu, ktorú jej môžeme mnohí iba závidieť. Príbeh Cheryl  nás presviedča, že aj po mnohých pádoch a životných traumách sa môže každý z nás opäť postaviť na vlastné nohy a viesť spokojný a šťastný život.

DIVOČINA Cheryl Strayedovej  je pozoruhodne úprimný skutočný príbeh o premene zúfalého, životom bitého dievčaťa, ktoré si postupne ničí svoj vlastný život, na silnú, zrelú a nezávislú ženu, ktorá si dokáže poradiť za každých okolností. 

Produkčná spoločnosť Reese Witherspoonovej pripravuje filmovú adpatáciu knihy.

Cheryl Strayedová je autorkou kritikmi uznávaného románu Torch. Jej poviedky a eseje boli publikované v rôznych časopisoch a žurnáloch vrátane The New York Times Magazine, The Washington Post Magazine, Vogue. Napísala aj knihu Tiny Beautiful Things: Advice on Love and Life from Dear Sugar. Žije v Portlande v štáte Oregon.

Z anglického originálu Wild (Alfred A. Knope, New York 2012) preložila Saskia Hudecová.
Titul DIVOČINA  vychádza v edícii Svetový bestseller na 384 stranách. Maloobchodná cena 12,90 €.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.