bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skVychádza druhá časť svetového bestselleru Stiega Larssona

Obálka titulu Dievča, ktoré sa hralo s ohňom Dievča, ktoré sa hralo s ohňom

Bratislava 11. februára 2009Trilógia Millenium patrí k najpredávanejším titulom vo svete. „Je skvostnou a vernou literárnou výpoveďou o súčasnom svete, najmä o jeho tienistých stránkach. Je zároveň obžalobou sveta, v ktorom žijeme. Sveta, kde nechýbajú úchylní, psychicky narušení, nepochopení jedinci, kde moc umožňuje konať v rozpore so základnými atribútmi morálky aj etiky, obchádzať zákon a šíriť zlo. Stieg Larsson prostredníctvom fiktívneho detektívneho príbehu apeluje na ľudstvo a ľudskosť, na povinnosť nezatvárať oči pred zlom, ktoré sa možno práve v tejto chvíli chystá zaútočiť aj v našej blízkosti“, povedala o trilógii jazyková redaktorka Mária Bratová.
Prvá kniha Muži, ktorí nenávidia ženy (v slovenskom preklade vyšla v Ikare roku 2008) získala cenu za najlepší severský kriminálny román. Jej pokračovanie, Dievča, ktoré sa hralo s ohňom, bolo o rok neskôr takisto vymenované za švédsky kriminálny román roka. Stieg Larsson zomrel krátko po tom, čo odovzdal rukopis trilógie švédskemu vydavateľovi.
Kým v prvej časti stáli v popredí románu neofašistické hnutia a nenávisť k ženám, druhá sa venuje najmä obchodu so ženami. Slovenské vydanie tretej časti s názvom Vzdušný zámok, ktorý vybuchol je naplánované na jún 2009.

Stieg Larsson (1954–2004) pracoval dvadsať rokov ako grafický editor vo švédskej spravodajskej agentúre. Od roku 1999 pôsobil ako novinár a šéfredaktor časopisu Expo. Patril k popredným svetovým odborníkom na antidemokratické, pravicovo-extrémistické a nacistické hnutia. Zomrel v roku 2004, krátko po tom, čo odovzdal švédskemu vydavateľovi rukopisy trilógie Millennium.

Dievča, ktoré sa hralo s ohňom vychádza na 472 stranách, maloobchodná cena 21,95 € (661,30 Sk).
Slovenský preklad Jozef Zelizňák.