bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skChlapec v kufri

Z krimi románu sú čitatelia doslova nadšení

Chlapec v kufriBratislava 15. januára  2013 –  Severské krimi romány dobýjajú svet. Po takých menách ako sú Stieg  Larsson, Jo Nesbø, ponúkame teraz nášmu čitateľovi pre zmenu  autorskú dvojicu a  ich skvelú detektívku Chlapec v kufri.  Román bol doteraz  preložený do 27 jazykov,   New York Time ho zaradil medzi bestsellery. Chlapca v kufri  vychvaľujú nielen nadšení čitatelia, ale  vysoko ho hodnotí aj  literárna  kritika. Zaoberá sa veľmi aktuálnou témou obchodovania s ľudským tovarom.

Nestáva sa každý deň, aby niekto na hlavnej železničnej stanici v Kodani vybral z úschovne ťažký kufor a našiel v ňom asi trojročné dieťa, chlapčeka v bezvedomí, ale inak krásneho, zdravého, po akom túži vari každý bezdetný manželský pár. Práve toto sa prihodilo Nine Borgovej, matke dvoch detí a zanietenej dobrovoľníčke Červeného kríža. Chlapček pochádza z Litvy. Jeho osud nie je Nine ľahostajný, a tak sa pustí do pátrania na vlastnú päsť. Do prípadu sú zapletení majetní dánski rodičia, ktorí potrebujú nové obličky pre svoje choré dieťa, dvojica Jučas a Barbora, ktorá sa živí pokútnym obchodom s bezpečnostnými systémami, všemocná hlava kodanskej mafie Bukowski, kamarátka Karin, ktorá príde o život... Nina a napokon aj polícia stoja pred neľahkou úlohou. Podarí sa vrátiť dieťa jeho matke Sigite a prekaziť obchodovanie s ľudským tovarom?

„Pri čítaní severských detektívnych románov, vrátane Chlapca v kufri, človek mimovoľne uvažuje, čo je na nich také zvláštne, prečo sú také populárne? Presnú odpoveď nepoznám, ale vidím v nich jedno spoločné. Nie sú to iba priamočiare príbehy s fešáckym detektívom, prípadne jeho ženským náprotivkom, ale čoraz viac sa dotýkajú obrazu spoločnosti. V prípade románu Chlapec v kufri je to neprípustný, odporný a zavrhnutiahodný obchod s ľuďmi.  Príbeh ostáva výkričníkom, ktorý v čitateľovi ostane ešte dlho po tom, keď knihu dočítal a zavrel,“ povedal nám o Chlapcovi v kufri prekladateľ  Peter Kerlik.

O autorkách: Lene Kaaberbølová (1960) sa venuje písaniu najmä fantastických románov pre deti od svojich pätnástich rokov a na konte má už viac ako dva milióny výtlačkov predaných po celom svete. Agnete Friisová (1960) je pôvodným povolaním novinárka. Ako autorská dvojica sa  predstavili prvým románom zo série o Nine Borgovej Chlapec v kufri.

Z dánskeho originálu (Drengen in kufferten, People’s Press/Phabel, Kobenhavn 2008)

preložil Peter Kerlik.

Titul Chlapec v kufri   vychádza  na 248 stranách. Maloobchodná cena 9,90  €.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.