bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSpievať v zbore a orať na vode vie každý

Bratislava 14. septembra 2011 – Autor viacerých úspešných humoristicko-satirických relácií a kabaretov, herec, scenárista, publicista Rasťo Piško sa v súčasnosti predstavuje ako autor v poradí už druhého románu Bohémska kolonáda, ktorý voľne nadväzuje na jeho vlaňajší debut Hačava.

Bohémska kolonádaHrdinami románu Bohémska kolonáda je generácia tridsiatnikov, ktorá sa v roku 1989 ocitla na rázcestí. Stratili mladícke ideály, založili si rodiny, začali budovať kariéru. A odrazu prišla zmena, v ktorú už nedúfali, a niektorí si neboli istí, či po nej ešte vôbec túžia... Román sa odohráva v malom slovenskom meste, v rokoch 1989 až 1990. Náhle spoločenské zmeny vtrhli do života svojráznej umeleckej komunity a rozmetali všetko, čo doteraz platilo. Prichádza nové obdobie hľadania ideálov, hodnôt, ale aj obyčajných ľudských citov a istôt, ako aj problém prežitia. Sivá masa, doteraz riadená všemocnou KSČ, sa začína vyfarbovať a meniť na konkrétnych ľudí s autentickými charakterovými črtami. Nie všetci v nových časoch obstoja a prežijú. Nie všetky ideály novej spoločnosti sa ukážu ako správne.

Piško o svojom románe hovorí: „ Napriek dobe, v ktorej sa Bohémska kolonáda odohráva, je to predovšetkým príbeh ľudí, ktorí sa boria so všednými problémami. Lebo tie sa ani po rokoch nezmenili. Dejiny fičia okolo nás, ale na ich pozadí stoja vždy obyčajní ľudia. Zdanlivo bezmenná masa, kvôli ktorej sa tie zmeny robia, a ktorá takmer vždy na ne doplatí. Ale masa sa skladá z konkrétnych ľudí a každý z nich má svoj jedinečný osud a príbeh. A napriek všetkým peripetiám, aj v mojom príbehu víťazia hodnoty, ktoré prežijú akýkoľvek politický systém: láska, priateľstvo a spolupatričnosť.

Rastislav Piško (1962). Debutoval románom Hačava (Ikar 2010), s ktorým získal na 30. ročníku Stredoeurópskeho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy Zlatého gunára v kategórii literárne diela. Úspešne sa s ním umiestnil aj v čitateľskej ankete Knižnej revue. Publikuje aj na webe.

Bohémska kolonáda vychádza na 320 stranách. Maloobchodná cena 10,90 €.