bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skA hory odpovedali ozvenou

Objavte nový rozmer lásky

A hory odpovedali ozvenouBratislava 20. septembra  2013 -  Autor medzinárodných bestsellerov Majster šarkanov a Tisíc žiarivých sĺnk Khaled Hosseini poteší svojich čitateľov novým emocionálnym a nevšedným románom o tom, ako milujeme, ako sa staráme jeden o druhého a  ako naše životné rozhodnutia rezonujú naprieč generáciami.  Predchádzajúce dve knihy vyšli v sedemdesiatich krajinách a predalo sa z nich 38 miliónov výtlačkov.

Román A hory odpovedali ozvenou je nádherná intímna sága vyrozprávaná v príbehoch rôznymi rozprávačmi. Dýcha z nej autorovo hlboké a súcitné porozumenie toho, čo nás definuje ako ľudské bytosti a formuje náš život. Je to kniha do kresla, v ktorom sa spomalí čas – o šťastí v pokore, o ktorom možno ani len netušíme. Hoci je v nej  veľa smútku, je najmä o radosti a nádeji. Deväť príbehov, deväť osudov jednej viacgeneračnej rodiny v závere autor bravúrne spája do jedného úžasného celku.  

Dve malé polosiroty z afganskej dediny – trojročná Pari a jej veľký brat Abdulláh, majú nádherný a jedinečný vzťah. Pre desaťročného Abdulláha je jeho malá sestra to najdrahšie, čo má, a obetavo jej nahrádza mamu. Jediná životná situácia však ovplyvní nielen ich životy, ale zasiahne aj množstvo ľudí okolo nich a stane sa svedectvom morálnej zložitosti života. V multigeneračnom románe Hosseini podrobne analyzuje spôsoby, akými sa v rodinách vychováva, ale aj zraňuje, zrádza i  rešpektuje, ako sa obetujeme jeden pre druhého a neraz  nás zarazí konanie našich najbližších v osudných okamihoch.Khaled Hosseini
Hosseinov príbeh pripomína vlak počas jazdy. Nazáleží na tom, v ktorom vozni sedíme, skôr či neskôr nás spoľahlivo dovezie do cieľa. Nezáleží na tom, z ktorej krajiny sme, akej sme národnosti, lebo rodina a vzťahy v nej, láska, ktorú nám rodina dáva, je najlepším učiteľom ľudskosti. Hosseini dúfa, že jeho nová kniha pomôže vybudovať most medzi Afganistanom a západným svetom. Podľa jeho názoru na západe stále prevládajú mýty o Aganistane ako krajine, ktorá uviazla v 12. storočí. 

Khaled Hosseini (1965) sa narodil v Kábule v rodine diplomata. Po dramatických udalostiach, ktoré sa odohrali v Afganistane v roku 1980, Hosseiniho rodina požiadala o politický azyl v Spojených štátoch a usadila sa v San Jose. Hosseini vyštudoval medicínu na Kalifornskej univerzite v San Diegu. Literárne debutoval v roku 2003 medzinárodne úspešným románom Majster šarkanov (Ikar 2008) a po ňom nasledoval ďalší svetový bestseller Tisíc žiarivých sĺnk. V roku 2006 bol vymenovaný za vyslanca USA pri  UNHCR (Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov) a je zakladateľom nadácie poskytujúcej humanitárnu pomoc ľuďom v Afganistane.

Z anglického originálu And The Mountains Echoed (Riverhead Books, New York 2013) preložila Mária Galádová.

Román A hory odpovedali ozvenou  vychádza na 408 stranách. Maloobchodná cena 13,90 €.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.