bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







SÚŤAZ – Je arabský svet naozaj iná planéta?

Ako milovníci kníh sa tešíme z každého úspechu slovenského spisovateľa – či už sú to preklady  do češtiny (Karika, Vasilková-Keleová, Urbaníková, Dán ai.), alebo dokonca do jazyka hindu (Banáš), alebo záujem o našich autorov na rôznych festivaloch, podujatiach po celom svete...jednoducho, máme radosť z úspechu slovenských spisovateľov, ktorí nám robia dobré meno za hranicami. Do tejto kategórie spadá aj Slovenka s arabskými koreňmi Emíre Khidayer, o ktorej šesť kníh s podpismi si teraz zasúťažíme.

Emíre KhidayerEmíre Khidayer napísala tri knihy, ktoré zaujali na Slovensku a teraz úspešne putujú do sveta. Jej Arabský svet – iná planéta? preložili do češtiny a nedávno knihu pokrstila významná módna návrhárka Blanka Matragi. Momentálne túto knihu upravujú pre poľské vydanie, ktoré je naplánované na tento rok.
Arabský svet – iná planéta?
približuje arabskú kultúru, vzťahy medzi mužmi a ženami, arabský jazyk. Má každý Arab štyri ženy? A sú všetci moslimovia náboženskí fanatici? Aj na tieto zaujímavé otázky odpovedá Emíre Khidayer, ktorá roky pôsobila ako diplomatka v Egypte, Kuvajte a Iraku.

Aj jej druhá kniha Život po arabsky vyjde v poľštine.  Venuje sa v nej kuriozitám, zaujímavostiam, „pikoškám“ z arabského života – gastronómii, arabskej rodine, obliekaniu, cenzúre a mnohým faux-pas, ktorých sa dopustíme, keď túto kultúru nepoznáme.
Jej tretia kniha má magický nádych. Príbehy zo Sumhuramu vás prenesú do krajiny snov a mystiky. Odohrávajú sa v tradičnom prostredí na území, kde dnes leží Omán. Rozprávajú o čarodejníckych  a magických praktikách ľudí, ktorí sa dodnes držia špeciálnych rituálov a tak pomáhajú ľuďom. V jednom z príbehov sa dokonca dozviete, ako istým rituálom dosiahnuť zázračné veci, dokonca vyliečiť rakovinu....

Život po arabsky

Zaujali vás tieto knihy od Emíre Khidayer? Vedzte, že záujem vzbudili napríklad aj v ďalekom Sudáne, kde vlani vyšiel o nej veľký článok v najznámejšom sudánskom denníku al-Raaj al-Ámm (Verejný názor). A tiež sa jej venovali v rádiu Chartúm a v televízii Shorouk. Všetky informácie o nej nájdete na www.khidayer.com  a teraz už poďme súťažiť:-)

Šiestim z vás rozdáme tieto knihy.
Máme po dva kusy z každej, dokonca aj s podpismi.

Stačí, keď nám dolu do diskusie napíšete svoju skúsenosť, vzťah, zážitok s arabským svetom. Možno ste boli na dovolenke v arabskej krajine... alebo máte známeho Araba... či milujete arabskú kuchyňu. Jednoducho – aký je váš vzťah k arabskému svetu?
Píšte do piatka rána, priebežne si budeme čítať vaše príspevky a potom vyberieme šiestich, ktorým pošleme knižky od Emíre Khidayer.

A máme tu výhercov v súťaži Arabský svet – naozaj iná planéta?

Všetkých šesť kníh prišla podpísať samotná autorka Emíre Khidyaer a zároveň vybrala aj výhercov. Pozorne si prečítala vaše zážitky a skúsenosti, bola nadšená a vybrala týchto šiestich z vás, ktorým pošleme jej knihy:

Petra Vojvodíková
Lucia Balintová
E.Krajčovičová
Andrea Nováková
Kamila Kami Hubináková
p.Turenicová


Výhercom blahoželáme a rýchlo nám pošlite svoje adresy na facebook@ikar.sk, nech sa môžete z knižiek tešiť čo najskôr:-)

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(1. februára 2012 v 18:00)
Tak ja som bola jedina na dovolenke v Egypte - boli sme aj mimo hotelových rezortov. Ale moje skúsenosti boli len pozitívne - nakoľko som vysoká a blondýna, tak sa mi dostalo pozornosti až až a všetci boli na mňa milí :)
(1. februára 2012 v 18:01)
ja mam kamaratku, ktora sa vydala velmi mlada za araba (mala 19 rokov)... uz je to par rokov a obaja spolu ziju tu na SVK s tym ze kazdorocne idu na par tyzdnov na "prazdniny" k jeho rodine... zatial to funguje, uspesne prekonali kulturne rozdiely... ako sa hovory, laska hory prenasa :)
(1. februára 2012 v 18:01)
Mám kolegyňu,ktorá má priateľa Američana a ten býva v Saudskej Arábii. Prostredníctvom nej som so dozvedela mnoho šokujúcich faktov, napríklad že v mešite sa nesmú naraz modliť muži a ženy, ale vždy len príslušníci jedného pohlavia, alebo že napríklad ani v obchode, kde je predavačkou žena, zase nemôže nakupovať žiadny muž, iba ženy. Nevidela som však ani žiadne fotky zo Saudskej, pretože kolegynka mi vravela, že aj keď by mi rada urobila radsoť a pofotila napríklad trhy, kde sa dajú kúpiť super korenia, za fotenie na verejnosti by mohla ísť aj do väzenia. Skrátka veci tam fungujú inak a mnohé sú u nás nepredstaviteľné. Inak rada čítam aj blog Sone Bullbeck, kde som sa napríklad dočítala, že v Saduskej ženy až teraz môžu voliť (doteraz nemohli) a že majú zakázané šoférovať. Viete si to predstaviť tu u nás, na malebnom Slovensku?:)
(1. februára 2012 v 18:01)
S arabským svetom príliš veľké skúsenosti nemám..poznám pomery len z počutia,z rozprávania manželových kolegov,ktorý slúžili na misii v Arabských štátoch. MŃa veľmi priťahuje poznávanie iných kultúr,preto verím,že sa dostanem aspoň do Egypta a odsledujem si to na vlastné oči..Predsa,len lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.Zatiaľ aspoň budem veľa čítať a skúšať arabsk´kuchyňu :-)
(1. februára 2012 v 18:02)
aka hrubka! prepacte... "hovori" samozrejme! ... hovorila zo mna unava :D
(1. februára 2012 v 18:02)
Opravujem preklep - Saudskej, nie Saduskej:)
(1. februára 2012 v 18:03)
Rada čítam knihy s príbehmi z arabského sveta a moslimského náboženstva.Začala som klasikou "Bez dcéry neodídem" a pokračovala všetkým možným čo sa mi dostalo pod ruku:)Knihu Arabský svet mám tiež vo svojej knižnici,je perfektná,veľa vecí vysvetľuje a popisuje,páči sa mi,že zachádza i do takých vecí,ktoré len tak niekde nenájdete.Osobnú skúsenosť bohužiaľ nemám ani s ľuďmi,ani s krajinou - na základe toho,čo mám prečítané by som pravdepodobne ani po osobnej skúsenosti netúžila.Samozrejme to nemyslím v zlom,skôr je to tým,že arabské krajiny sú úplne iná mentalita,život,pravidlá a neviem či by som sa niektorým veciam dokázala prispôsobiť.Kamarátka dovolenkovala v jednej nemenovanej arabskej destinácii a zhodnotila ako "nikdy viac." Zlú skúsenosť mala hlavne s hygienou a správaním sa arabov voči ženám.Napriek tomu ma táto téma v knihách stále zaujíma, je jednoducho iná a to ma na nej priťahuje.
(1. februára 2012 v 18:04)
Ja som mala jedným časom mániu čítať takéto knihy... Ako prvú som čítala "Upálená zaživa" ... no a vtedy som si povedala ako som rada, že som sa narodila na Slovensku :D
(1. februára 2012 v 18:05)
Veľké skúsenosti s ľuďmi z týchto krajín nemám, snáď len jeden, keď som bola na dovolenke v Egypte. Bohužiaľ, bolo to negatívne, v hoteli pracovali samí chlapi, keď som bola požiadať o výmenu uteráku, tak mi ho chlapík chcel vymeniť za pusu. V obchode na letisku ma zas jeden predavač začal obchytkávať. Tento rok by sme chceli ísť na dovolenku do Turecka, ale tam už pôjdem s manželom, tak si toľko nedovolia. Okolo hotela a v areáli to bol luxus, no mimo neho to bola špina a chudoba. Dovolenkári si dopriali, na taniere naberali aj jedlo čo nezjedli a potom sa to vyhodilo a pritom tam domáci hladujú.
(1. februára 2012 v 18:14)
S arabským svetom zatiaľ skúsenosti ani zážitky nemám, práve preto si vždy rada prečítam príbeh z tohoto pre mňa neznámeho prostredia. Podľa toho, čo som čítala a videla v televíznych dokumentoch, arabský svet nie je horší ako ten náš, len je iný, najmä mentalita je úplne odlišná od tej našej, ženy to tam nemajú ľahké, mnohé utekajú za lepším životom, ďalšie sú však spokojné a zostávajú, dokonca poznám slovenky, ktoré sú vydaté za Araba a sú šťastné, otázne je , či naozaj navždy. Ak mám hovoriť za seba, cudzinca by som si nevzala, hoci nemám žiadne predsudky voči iným kultúram, ale strach je tu vždy. Knihu z arabského prostredia si vždy rada prečítam.
(1. februára 2012 v 18:22)
Ešte som nemala skúsenosti s arabským svetom, jedlom a ani ľuďmi,ale vždy si rada prečítam a dozviem sa niečo nové.
(1. februára 2012 v 18:27)
Arabsku mentalitu nechapem. Irituje ma spravanie voci zenam, ktore nemozu skoro nic. Chodia zahalene od hlavy po paty, nesmu sa ani len ockom mrknut na ineho muza, chodia min.3 kroky za muzom,jednym slovom, musia sluzit a byt podriadene muzom... To je jedina vec, ktora ma ozaj irituje... Ale, co sa im neda odopriet, je skvela kuchyna... Dakujem, ze zijem v krajine, v ktorej zijem aj ked sa stale stazujeme :)))
(1. februára 2012 v 18:28)
Moja skusenost prameni priamo z Tuniska. Tunisania su mili ludia ale samotna zena by sa medzi nimi nemala prechadzat. Casto nerespektovali ani pritomnost mojho priatela a veselo pokrikovali a pokukovali. Co sa mi vsak pacilo boli vsadepritomne vodne fajky a pohoda, ziaden stres. O to horsie na tom boli male deti, ktore boli nesmierne vtierave. Snazili sa predat cokolvek a boli neodbytne. Smutny nasledok revolucie, ako mi vysvetlil jeden z domacich...
(1. februára 2012 v 18:30)
nemám žiadne skúsenostiz arabského sveta, ale verím, že mi ho priblížia knihy od Vás. :-DDD S pozdravom Alena
(1. februára 2012 v 18:49)
Arabský svet je naozaj iný svet,nie taký,na aký sme zvyknutý. Napr.pri nákupoch v Tunisku sa stále zjednáva cena,aj keď je tam cenovka,robí sa to aj vtedy. Je dôležité dodržiavať tam pravidlá, pretože je to moslimská krajina a na dodržiavanie istých zvykov sú jednoducho zvyknutí. Je dôležité chodiť slušne oblečení,je bežné obliekať sa európsky,ale nie príliš vyzývavo, nedávať prejavy náklonnosti najavo na verejnosti. Je dobré si pred cestou do Tuniska naštudovať niečo o Moslimoch a o ich náboženstve,o isláme, aby ste sa vyhli nepríjemným situáciám. Niektorí Arabi sú veľmi milí, ale naopak niektorí vedia byť agresívni,majú sklony k násiliu. A ak je žena blondína,určite sa mužskej pozornosti z arabského sveta nevyhne:)
(1. februára 2012 v 18:50)
zvyknutí :P
(1. februára 2012 v 18:55)
Zatiaľ som v arabských krajinách nebola, ale dúfam, že sa to podarí. Veľmi by som si chcela obzrieť niektoré miesta.....práve tým aký je to odlišný svet od nášho ma to láka....zatiaľ jediný môj kontakt s arabským svetom je môj gynekológ, ktorý odtiaľ pochádza. Je to veľmi "ľudský" lekár, ktorý pomohol priviezť na svet moju dcérku :)
(1. februára 2012 v 18:57)
ja by som povedala, že arabský svet je pre nás nepochopiteľný čo sa týka mentality, zvykov, náboženstva. Ja mám skúsenosť z dovolenky v Tunise. Sú to ľudia, so svojim svetom. Podľa mňa sú dosť divokým národom.Rada o arabskom svete čítam a dozvedám sa o ich kultúre.
(1. februára 2012 v 19:02)
ja nemam ziadnu skusenost zatial, ale verim ze je to velmi zaujimavy svet, plny zaujimavych ludi
(1. februára 2012 v 19:02)
Stalo sa x-pripadov ako si vzali arabi zenu z Europy a nakoniec to skoncilo unosom ich deti do arabskej krajiny kde plati šibnuty zakon, že deti patria otcovi.
(1. februára 2012 v 19:08)
Moj prvy osobny kontakt bol moj sused na internate Jasir, ktory bol z Alzirska a studoval na slovenskej vysokej skole po jednorocnom kurze slovenciny, ktoru vedel velmi dobre! Vedel aj super po anglicky a francuzsky a vela casu sme stravili rozpravanim o zivote a rozdieloch medzi nami. Doniesol mi ukazat vela fotografii z jeho rodnej krajiny, mal tam aj sneh, lebo maju aj hory, nie iba more a piesok... :) Pred par rokmi som bola 2x ako turista v Tunisku, a velmi sa mi pacila krajina, ludia, aj ich srdecnost a ochota, aj ked niektorym by sa to mohlo zdat otravne. Prekvapilo ma, ze v kaviarnach sedia iba muzi - otoceni smerom na ulicu (ako v divadle alebo kine) a popijaju silnu kavu alebo caj. Zazili sme aj vychod slnka na pusti pri solnom jazere a bolo to nadherne. Priniesli sme si velmi vela peknych zazitkov. Raz by som este rada navstivila krajinu ako Syriu, Izrael, Jordansko, dufam, ze sa mi to raz podari... :) Zaujemcom o Sudan a historiu tejto krajiny by som odporucila pozriet si film Vas, vis et deviens (Chod, zi a stan sa) - je to nadherny a silny pribeh maleho chlapca zo Sudanu, ktory sa dostane spolu s tisickami krajanov Zidov do Izraela, kde ma zacat novy a stastnejsi zivot...
(1. februára 2012 v 19:12)
Ešte nemám skúsenosti s arabským svetom, no veľmi ma zaujíma táto diametrálne odlišná kultúra, ktorá je pre mnohých ľudí niekedy nepochopiteľná. Ich zákony nás môžu dokonca desiť, ich postoj k ženám je až neuveriteľný. No je to ich kultúra. Prvú knihu autorky Arabský svet som prečítala už 2krát, pri niektorých častiach sa mi zatajil dych a bola som zhrozená ale i v úžasne. Je to zaujímavá krajina o ktorej by som sa rada dozvedela viac.
(1. februára 2012 v 19:19)
Ja osobne som si písala cez Facebook s Arabom, a bolo očividné, že je z úplne iného "sveta" ako ja. Nad takými normálnymi vecami sa pozastavoval. Ako napríklad že si pomaličky pôjdem robiť vodičák a podobné veci. Bolo ich dosť, ale toto ma najviac zaskočilo. Ale tiež si uvedomujem, že im sú rovnako nepochopiteľné veci, ktoré sa dejú tu, u nás. Je ťažké pochopiť ich mentalitu a zvyky, keď sme u nich nevyrastali a ani sme o takom čosi nikdy nepošuli. Darmo sa rôzne informácie dočítame z novín, keď to neprežijeme sami, na vlastnej koži ako to tam chodí. Majú tam úplne iné zákony, ako my. Ale musím povedať, ja ako žena, som veľmi rada že som sa tam nenarodila, inač viem, že by som to mala v živote veľmi ťažké. Často hovoríme, aké to máme ťažké, ako nemáme radi tento život a sťažujeme sa. Sťažujeme sa na Slovensko, sťažujeme sa na všetko. Ale keby sme tam išli na mesiac, oveľa viac by sme si uvedomili, čo máme TU. Jednoducho, oni sa tam maú oveľa horšie, ako my by som povedala a zároveň tam platia úplne iné pravidlá. Avšak viem, že tý ľudia za to nemôžu, ale oni tak boli už od malička vychovávaní. Ale musím uznať. Niektoré jedlá majú dobré :)
(1. februára 2012 v 19:47)
Môj najbližší stret s arabskou kultúrou bol v Egypte. Na jednej strane ma veľmi zarazilo ich boldelárstvo a neskutočný neporiadok všade mimo hoteových rezertov. Na druhej strane sa mi veľmi páči ich večný optimizmus (asi spôsobený nekonečne slnečným počasím :)). Dodnes máme nášho Egyptského kamaráta Ahmeda, ktorý je neskutočne šikovný. Obdivujem ako skvelo ovláda češtinu a trošku i slovenčinu. Ja by som sa asi arabsky tak dobre nenaučila. Páči sa mi tiež ako mladé arabky vedia nosiť ich tradičné šatky na tvárach a pritom vyzerajú moderne a trendovo. Arabská kultúra je pre mňa plná protikladov, má pre mňa štipku strachu z neznámeho a zároveň neskutočnú chuť spoznávať ju.
(1. februára 2012 v 19:56)
Pocas letnej dovlenky v Tunisku som si nasla kamarata Araba. Kmunikovali sme po anglicky. Bol to fajn clovek,ale vzdy len kamarat. Isty cas sme si aj pisali,posielali rozne darceky. Pacilo sa mi,ako rozprava o svojej krajine. Iste zakutia by som aj ada navstivila. Ale zostalo len pri rozpravani a obrazkoch.Ale casom to ustalo. Z casu na cas si nanho pomyslim, ako sa ma,kolko ma zien ,kolko deti:-) Hm, a to je asi cas, aby som mu zase napisala. Ak sa spolu este skontaktujeme. Su to pekne spomienky. Je dobe mat kamaratov v kazdom kute sveta !
(1. februára 2012 v 19:59)
arabský svet mi príde niekedy ako iný svet...divný, s mnohými pre nás cudzími zvykmi, ktoré pre nás sú nepochopiteľné...ale pre každého z nás je tá "jeho" krajina výnimočná...možno si nevieme predstaviť žiť v arabskom svete, ale pýtali sme sa niekedy, či by oni vedeli žiť v tom našom? s naším jedlom, vianočnými zvykmi, oblečením??? cením si všetky národy, nech sú, aké sú...milujem spoznávanie krajín a veľmi rada o nich čítam...je krásne si otvoriť knihu a tak sa jednoducho preniesť do iného sveta...nepoznaného a pritom nádherného
(1. februára 2012 v 20:02)
Moja prvá láska bol Ziad al Anaswah z Jordánska a ja teraz píšem pod pseudonymom Anaswah. Milujem arabský svet, milujem Červené more, až tak, že sa tam chcem presťahovať...
(1. februára 2012 v 20:06)
Pri slove Arábia si ľudia okamžite spomenú na zahalené ženy. Zdá sa im to byť nenonrmálne a neprípustné, aby ženy boli zahalené. Kým Slovenky sa postupne viac a viac odhaľujú, Arabky sú zahalené všade kam chodia. Množstvu ľudí sa to zdá byť nenormálne, ale ja ich nemôžem odsudzovať. Uvedomujem si, že oni majú úplne iné zákony. A to si v prvom rade treba uvedomiť predtým, ako ich niekto začne odsudzovať. Taktiež je o nich všeobecne známe, že muži sú pánmi, a ženy sa im musia podriaďovať. Oveľa viac si môžu dovoľovať, ako ženy. Či už sa jedná o to odhaľovanie, alebo o mnohoženstvo, čo sa mne veľmi nepáči. I keď sa mi to nezdá byť veľmi pekné, voči ženám, oni sa už do takého sveta narodili, a pre tie ženy to je normálne. Celý život sú v tom vychovávané a nevidia, ako sa muži správajú inde, aké majú ženy postavenie v iných krajinách. Pri Araboch si tiež okamžite predstavím ich náboženstvo, ktorým je Islam. Dosť veľa ľudí ich odsudzuje, ale ajtak podľa mňa by sme NIKDY nemali odsudzovať kvôli jednotlivcovi všetkých. Aj na Slovensku je veľa zlých ľudí a veľa dobrých. Tak prečo by sme mali vďaka pár ľuďom všetkých hodiť do jedného vreca?
(1. februára 2012 v 20:11)
mám kona araba...teroristi...
(1. februára 2012 v 20:16)
Skúsenosti s arabským svetom nemám. Rada si prečítam knihy z tohto prostredia, ktoré priblížia ich kultúru. Napr. Trpká vôňa Orientu, Bez dcéry neodídem, V Afganistane Boh iba plače,Tisíc žiarivých sĺnk...
(1. februára 2012 v 20:35)
Moj vztah k arabskemu svetu? Moj prvy kontakt s arabskym svetom bola kniha Bez dcery neodidem. Citala som ju asi ako 12-rocna a odvtedy som zacala citat vsetky skutocne pribehy tykajuce sa arabskeho sveta. Moj nazor nan nebol velmi pozitivny, pretoze v tychto knihach su vacsinou opisane negativne a tragicke pribehy arabskych zien. Potom som si nasla na Skype priatela z arabskej krajiny a cez neho som sa dozvedela velmi vela z moslimskeho sveta, co sa nedozviete zo ziadnej knihy. A moj nazor sa zmenil a vela som pochopila. Ludia z Europy arabsky svet casto nechapu a myslia si, ze vsetci odtial su teroristi. A takym odporucam precitat si napriklad taku knihu Arabsky svet-ina planeta?, ktora krasne opisuje ich zvyky a mentalitu. A moj velky sen je navstivit Egypt:-)
(1. februára 2012 v 20:50)
Už ako malé dieťa som snívala, že raz navštívim Egypt a hlavne pyramídy. Tie ma vždy fascinovali. Tento sen sa mi zatiaľ nesplnil, no v Tunise som stihla byť už 2-krát. Prvýkrát som tam šla plná očakávaní, že spoznám úplne odlišný svet, a splnilo sa mi to. Je pravda, že arabi vedia byť niekedy aj dotieraví, no nikdy si nedovolia viac, ako im človek povolí! Hlavne ma prekvapilo, ako sa rýchlo učia cudzie jazyky, alebo aspoň niektoré výrazy z nich. Najviac som si obľúbila ich kuchyňu, ktorá je však úplne odlišná od tej našej slovenskej. Veľmi ma zaujal obsah tretej knihy - Príbehy zo Sumhuramu. Omán je známou, krajinou, kde vládne sultán, zároveň je to veľmi bezpečná a rozvíjajúca sa krajina. Všetky tri knihy však musia byť zaujímave už tým, že o typicky mužskom svete ich napísala žena :)
(1. februára 2012 v 21:06)
myslim,ze moj mail box hovori za vsetko. Milujem Egypt jeho historiu. Mam doma 46 knih o egypte pyramidach cestopisy a vela som sa aj naucila. Zaoberam sa tym vyse 10 rokov. Nikdy sa tam asi nedostanem lebo sa bojim letiet ale milujem knihy. Viem ako to v pyramide vyzera co na ktorej strane je ale nikdy to asi neuvidim na zivo.Egypt je jednoducho uzasny.
(1. februára 2012 v 21:29)
Ja som navštívila 2-krát Tunisko (pokaždé na inom mieste) a raz som bola v Egypte, môžem povedať že to boli moje najlepšie dovolenky, ale musím podotknúť že Egypt má trošku navrch, ľudia najmä chlapi v hoteli sa správajú veľmi ochotne niekedy až otravne, za každú malú blbosť čakajú že im dáte bakšiš, ale v tomto to netreba preháňať pretože ak im dáte raz tak budú ešte snaživejší (otravnejší) po celú dovolenku vám nedajú pokoj a vždy od vás budú niečo očakávať, netreba si ich všímať. Do mesta by som odporúčala aby dievčatá, dámy, slečny nechodili samy pretože obchodníci sú veľmi otravní a neodbytní (ja som sa kvôli tomuto dôvodu zdržiavala najmä v hotelovom komplexe)a majú naučené slovenské riekanky ako napr Aka matka taka Katka (totižto veľa turistov je tam najmä zo Slovenska a Česka)Môj ocino má takú skúsenosť že keď sa išiel spolu s maminou prejsť tak sa ho malé detičky pokúsili okradnúť, prichytil ich práve pritom ako mu do vačku pchali ruky. Ku krajine by som povedala asi toľko že miestny obyvatelia si nevedia vážiť to čo majú pretože ako náhle človek vyjde z hotelového komplexu (ktorý je vo väčšine prípadov udržiavaný, so záhradami)tak všade okolo je bordel špina a smrad. Dostalo sa mi aj tej možnosti ísť na výlet na pyramídy: musím povedať že sú krásne, boli sme aj vo vnútri pyramídy ale tam bolo neskutočne teplo ani dýchať sa tam nedalo tak sme sa odtiaľ čo najrýchlejšie ponáhľali von, čo nebolo také jednoduché pretože vchod bol len jeden strašne úzky a ten pán čo mal na starosti vchod do pyramídy púšťal ľudí naraz aj dnu a von tak sa všetci ľudia na seba tlačili a bolo to ešte horšie. Vedľa pyramíd sa nachádza sfinga, musím povedať že tá má zaujala viac ako samotné pyramídy, cestou na tomto výlete sme boli aj v parfumérii a v predajni originálnych papyrusov - musím povedať že tento výlet bol fakt super, je to zážitok na celý život (neodporúčam ísť naňho s malými deťmi nemuseli by zvládať vysoké teploty ktoré sú tam, mojej malej sestre bolo celý čas zle). Ak sa náhodou niekto chce šnorchlovať, potápať tak v tomto tiež vedie Egypt oproti Tunisku. Nooo a aby som to ukončila môj vzťah k arabskému svetu je veľmi pozitívny,trochu ma prekvapila politická situácia v Egypte ale dúfam že sa to tam čo najskôr ukludní a aj ostatní ľudia si budú môcť túto úchvatnú krajinu navštíviť. Ja by som sa tam jednoznačne ešte niekedy chcela ísť pozrieť :D...užiť si relax pri mori s knižkou v ruke, pokochať sa pamiatkami :)
(1. februára 2012 v 21:34)
Arabsky svet, najprv som sa s nim stretla len cez knizky, co bolo pre mna trochu ako z ineho sveta. Potom som vycestovala a mojimi priatelmi sa stali aj ludia z arabskych krajin. Vtedy som trosku viac uvidela aj pod pokrievku, ako ziju ich rodiny, ktore tam nechali a ako tazko sa im dostavalo na zapad. A aj cez Slovensko, aj ked tomu asi tazko uverite. Je to tak. No a potom som videla nieco co mnou otriaslo a teraz ten svet povazujem za barbarsky, neferovy a maniacky a hlupy. Ak niekto hovori o pyramidach tak to je mozno uzasne a historicky krasne, to ano. A aj ich kuchyna je chutna a napadita. Ale ak hovorime o skutocnom arabskom svete, tak ten je skutocne tazky. Pre zeny a deti az prilis ...
(1. februára 2012 v 21:53)
Arabsky svet... Neviem to opisat, je to nieco, co mam vo vnutri v sebe, mozno niekde hlboko v srdci, mozno v genoch... Ale... Cely moj zivot citim k arabskemu svetu zvlastnu sympatiu. Mozno su to "spomienky z minuleho zivota", ak nieco take existuje, alebo len obycajna - uz spominana - sympatia. Neviem. Nie je to posadnutost, ani prehnany zaujem, iba si vzdy, ked mam na vyber, vyberiem ci uz destinaciu dovolenky, jedlo, nabytok, alebo hoci aj knihu - ma to nieco s nimi spolocne. Na dovolenke sme boli v Egypte - citila som sa tam ako doma - bolo mi to vsetko blizke, ako keby som uz chodila na podobnom mieste... Arabsku kuchynu milujem. Hlavne vegetariansku. Ale mam aj vela vyhrad voci arabskej kulture. Co je zase zvlastne - nejako to beriem osobne :-) To, ze zena je pre nich menejcenna, som, po pravde povediac, tak podmazovo citila vsade v egypte. Este vela vody v Nile pretecie, kym sa to zmeni :-( A este musim spomenut - paci sa mi dizajn interierov, nabytok inspirovany touto kulturou. Brusne tance - tuzim sa ich naucit. Tak isto aj arabcinu. No, v skratke - vela ludi sa arabskeho sveta boji - ja k nim strach necitim, citim tuzbu sa medzi nimi stratit...
(1. februára 2012 v 21:57)
S arabským svetom nemám skúsenosti, ale vždy ma zaujímali životy ľudí v iných krajinách. Čítala som knihy ako Slzy púšte, Púštny kvet, Predané dcéry a iné. Rada by som si určite prečítala ako to však funguje aj v iných oblastiach života týchto krajín, čo je v týchto knihách opísané. Myslím si že príbehy v takýchto knihách dodávajú silu ženám, ktoré žijú v nešťastných manželstvách s despotickými manželmi, ako aj ženám s nízkym sebavedomím. Prostredníctvom nich si uvedomujeme že sme dosť silné, aby sme zvládli akékoľvek prekážky!!
(1. februára 2012 v 23:31)
"Arabský svet"? V prvom momente ma vždy napadne to, že som voči Arabom pravdepodobne zaujatá...nevedela by som žiť vedľa niekoho, kto by ma bral za niečo menej. Nevedela by som žiť niekde, kde by som na každú prechádzku potrebovala doprovod. Nevedela by som žiť niekde, kde ukameňujú ženu za to, že JPP - jeden pán povedal - že je cudzoložnica. Nevedela by som žiť niekde, kde by som nemohla ísť na futbal :) Nemohla by som žiť niekde, kde by sa môj pohľad na svet obmedzil na tenký pásik okolo očí, prípadne ešte horšie, spod burky. Nemyslím si, že ženám v arabských krajinách to nevadí. To, že si zvykli, neznamená, že s tým súhlasia. Pýtal sa ich niekto na názor? Milujem svoju slobodu a som 100% presvedčená, že tam by bola obmedzená. Pyramídy, pamiatky, história - fajn, kuchyňa - veľmi fajn, ale inak dobré skúsenosti nemám. Kamarátka si na dovolenke našla priateľa Araba. Alebo skôr on ju. Potreboval ju len na to, aby sa odtiaľ dostal sem. Nevyšlo to, bolo treba okolo toho veľa vybavovania a viac sa neozval. Takíto "donchuani" sú aj inde, ale Arabi akoby vedeli presne, ako na to a žena sa cíti ako najkrajšia v celom vesmíre. Ono je to krásne. Na chvíľu. Neskôr príde vytriezvenie a ocitnete sa so šatkou na hlave a zmeneným náboženstvom. On si ho nezmení. Vy ako žena musíte. Nie, nie, nič pre mňa. A skláňam hlbokú poklonu každej jednej žene, ktorá sa vzoprie voči tomu, s čím nesúhlasí, či už je to v arabských krajinách, alebo inde, kde je ich sloboda neustále v nedohľadne.
(2. februára 2012 v 8:24)
Krásny mrazivý dník prajem. Keď sa povie Arabský svet, tak sa mi vynorí spomienka na kamarátku a jej priateľa Amita, ktorý pochádzal z arabského sveta, kultúry, náboženstva, jednoducho Arab ako vyšitý :). A kamarátka Slovenka ako repa. Veľa som od kamarátky počúvala, ako žije, aké má zvyky, ako sa prejavuje v bežnom živote a často som jej vravela...spamätaj sa, veď je to chalan z inej planéty a tak sa to aj skončilo, po jednej návšteve u nich doma prišla so slzami v očiach a povedala, je koniec. V ich rodine a v ich živote ona ako ,,chudobná" kresťanská Slovenka nemala ani malé miestečko. A on ma sklamal, lebo je nechal odísť a to sa skutočne milovali. A asi neboli pripravení o svoju lásku, ktorá prekoná všetko bojovať. O to viac som bola prekvapená, keď sa mi ozvala nedávno na FB iná kamarátka a oznámila mi, že ona je vydatá do Káhiry a že je neskutočne šťastná. Má milujúceho manžela, rodina ju prijala úplne úžasne, rešpektujú jej vieru, zvyky, dokonca aj Vianoce oslavujú :). Napriek tomu, že je žena zo Slovenska, rešpektujú ju a obdivujú naše slovenské zvyky a tradície :). Majú nádherného synčeka a čakajú dievčatko na ktoré sa všetci veľmi tešia.Cestujú po krajine, spoznávajú pamiatky a krásne miesta. Keď sa niekto chystá tam na dovolenku, vždy vie poradiť kam áno a kam nie. Keď tam boli nepokoje, manžel jej navrhol, aby na čas odcestovala so synčekom na Slovensko, aby boli v bezpečí, no ona to odmietla, zostala tam, kde je doma, po boku svojho arabského manžela. Takže asi tak, toto sú moje bezprostredné skúsenosti s Arabským svetom. A sú rozdielne. Čítala som aj knižky z arabskou tématikou a myslím si, že ženy to tam naozaj majú ťažšie ako muži, ale po boku milujúceho muža a rodiny sa to dá zvládnuť :). Som pozvaná na dovolenku, tak uvidím, ako to tam v skutočnosti je. Už teraz sa teším. Každopádne si myslím, že ten ich svet je iný ako ten náš , ale každopádne ho netreba hneď odsúdiť, treba ho spoznať, možno aj za pomoci krásnych knižiek :)
(2. februára 2012 v 8:59)
Dobrý deň, som síce chlap, ale táto téma ma veľmi zaujíma. Neviem prečo, ale fascinuje ma ich kultúra, príroda, náboženstvo, štýl života a v neposlednom rade krásne záhadné ženy, či brušné tanečnice. Ale čo ma zaujíma asi najviac, je ich úžasná arabská kuchyňa, ktorú zbožňujem a všade hľadám pravé arabské recepty a suroviny a doma vyváram... Som učiteľ a ešte nikdy mi nevyšli peniažky na ,,návštevu" krásneho arabského sveta. Raz snáď našetrím a splním si svoj sen aspoň jeden krát za život sa tam pozrieť, veď nenadarmo sa hovorí, lepšie je raz vidieť, než stokrát počuť. Teraz potajme čítam manželkine knižky s arabskou tématikou a kochám sa tým ich fascinujúcim svetom. No nielen kochám, ale často som zhrozený nad tým, aké to tam mnohé ženy majú ťažké. Chlapom tam (a nielen tam) asi nič nevraví, že ženu ani kvetom neudrieš :(. No nič, dnes nám aspoň niečo fajné arabské uvarím na večeru. Jedna z knižiek by ma určite potešila( teda manželku), ešte takú nemáme...Každopádne na Valentína dobrá inšpirácia, ďakujem.
(2. februára 2012 v 9:11)
Ja zatiaľ nemám žiadnu osobnú skúsenosť s arabským svetom, ale rada by som sa tam išla pozrieť a dozvedieť sa viac o ich kultúre. Zdá sa mi byť veľmi zaujímavá, aj na základe niekoľkých besied a prednášok, na ktorých som sa zúčastnila.
(2. februára 2012 v 9:25)
len pridavam k mojmu vcerajsiemu komentaru:jedna z tychto kniziek by bola uzasnym darcekom k mojim dnesnym meninam ;)
(2. februára 2012 v 10:33)
Nás všetkých,ktorí nežijeme v nejakom arabskom štáte veľmi zaujíma ich kultúra a knihy písané z ich prostredia. Veľa krát si aj poplačeme a nepochopíme ako môžu žiť tak ako žijú a pre tie ženy tam by sme radi niečo urobili aby nemuseli tak trpieť. Bola som v Egypte ale čo sa týka dovoleniek,každý si pochvaluje,lebo nevieme ako ludia žijú mimo rezortu....Pre nás je to krásna krajina,slnečná, pri mori ,tak čo si ôžme viac priať ???....Ale ludia ,ktorí tam žijú by vedeli asi rozprávať aké to tam je... A potom nás ani neprekvapuje,že moslimská a arabská literatúra má taký úspech....Každý si rád prečíta o inej kultúre a ešte k tomu ked vás tie knihy chytia za SRDCE!!!!! a je v nich aj nejaké posolstvo,viera,odvaha a hlavné postavy sú silné a pokorné....
(2. februára 2012 v 11:32)
Pekný deň, ja som už zo staršej generácie a napriek tomu som sa ešte nikdy do žiadnej krajiny ďalekého arabského sveta ešte nedostala. Žiaľ pri troch deťoch a teraz 4 vnúčatách sa asi ani nedostanem. Ale táto téma ma fascinuje už dávno a zamilovala som sa do knižiek s tématikou tohoto nádherného, no na druhej strane krutého sveta. Nemyslím si, že je to niečo, čo je z inej planéty, skôr je to život, ktorý je odlišný od toho nášho a preto nás tak fascinuje. Prvá knižka, ktorú som doslova zhltla bola kniha Bez dcéry neodídem a potom to už išlo. Musela som mať každú, ktorá vyšla Trpká vôňa Orientu,V Afganistane Boh iba plače, Tisíc žiarivých sĺnk, Púštny kvet, Predané dcéry,Slzy púšte a teraz čítam Svitanie nad púšťou. Do ich sveta sa už žiaľ asi nedostanem (dôchodok je dôchodok) , ale prostredníctvom týchto úžasných kníh obdivujem ich mentalitu, kultúru, pamiatky, kuchyňu, prírodu, more a najmä silu a odhodlanosť žiť a milovať hlavných hrdiniek. Vždy sa úplne ponorím do ich sveta a prežívam to s nimi, ako keby som bola tam. Vo svete, ktorý je pre nás taký cudzí a možno preto taký príťažlivý. A na konci každého príbehu je vždy neuveriteľne krásna myšlienka, ktorá nesie posolstvo pre každého človeka, takže iná planéta to určite nie je. Aspoň že sú tieto nádherné knižky, pomocou ktorých sa dostaneme všade, kde chceme.
(2. februára 2012 v 12:19)
Knižku s arabskou tematikou som asi nečítala ani jednu (ba - Tisíc a jedna noc, detská verzia:D), videla som pár filmov, a dokázala by som si predstaviť, že by som sa o ch živote dozvedela viacej. I náboženstve, tradíciach, ktoré aj z neho vyplývajú, prečo sú tak striktne dodržiavané, o ich kultúre, kuchyni...:D chcela by som sa aspoň v myšlienkach a pri dobrej knihe "ponoriť" do ich sveta, ktorý my vnímame inak a oni zasa inak. Neviem odhadnúť, či sa niekedy na "juh" dostanem, ale minimálne ten Egypt - budem šetriť a šetriť..:D ale darček v takejto podobe by ma potešil minimálne rovnako :)
(2. februára 2012 v 12:52)
Do arabsky hovoriacej krajiny som sa zatiaĺ nedostala.zato arabsky hovoriaca krajina si opakovane našla cestu ku mne: cez arabských študentov, ktorí bývali v našom meste / a jeden chcel dať ockovi za mňa 40 tiav :D, vraj to bolo vyznamenanie, lebo kurz žena-ťava bol 1:1 / , potom cez strýka, ktorý žila a pracoval v arabsky hovoriacich krajinách a cez obrazy, ktoré si odtiaľ priniesol ú absolútne iné, ako naše a absolútne nádherné/ a nakoniec som ležala aj v pôrodnici s mamičkou, ktorá mala manžela z arabskej krajiny a nasmiali sme sa na mnohých jej aj mojich príbehoch s ľuďmi... Robili jej problém kvôli menu pre dieťa, aj kvôli arabsky písanému občianskemu preukazu... a naviac pravidelne spôsobovala šok, keď do mobilu vravela po arabsky a vtedajšie obavy z terorizmu u mamičiek plných hormónov robili svoje. Keď som sa jej pýtala,prečo vraví arabsky aj s tými svojimi blízkymi, ktorí vedia po slovensky, povedala, že nech sa započúvam..Ten jazyk má vraj omnoho viac odtieňov slov a emócií, tvrdila, že na také pocity, ako je rozhovor o narodení dieťaťa /bola štyridsiatnička a bolo to jej prvé, už bola zmierená s tým, že nebudú mať žiadne/ je slovenčina príliš chudobná. Každá iná kulúra je pre mňa zaujímavá- aj ľudia a ich tradície aj strava. Tiež sa rada delím o tú našu- ktorá je mi najprirodzenejšia a najbližšia. Čítať knihy o "cudzej" kultúre je veľmi bezpečný spôsob , ako sa o nej dozvedieť. A prežívať príbehy s ĺuďmi, ktorí to zažili na vlastnej koži je naozaj dobrodružstvo. Ak je kniha dobre napísaná, môže byť skvelým bezpečným dobrodtužstvom. :)
(2. februára 2012 v 12:55)
Po zhliadnutí poludňajších správ si vravím, že to náš svet je iná planéta...
(2. februára 2012 v 13:48)
Arabský svet, je krásny a myslím, že sa nepomýlim, keď napíšem, že je to svet dvoch brehov. Na jednom brehu sa nachádza bohatý východ a na druhom brehu chudobný západ na severe Afriky. Myslím si, že každý tu doteraz písal len o tom svete plnom krásy, bohatstva, arabskom jedle a silných arabských ženách. To je všetko krásne, ale arabský svet je aj chudobný Sudán, kde okrem pár miliardárov žije celý národ v strašnej chudobe a biede. Kamarát sa stadiaľ pred pol rokom vrátil a doteraz bojuje z následkami malárie a následkami nedostatku vody a jedla, ktorými tam počas svojho ročného pobytu trpel. Takže ak sa pozeráme na arabský svet z tohto pohľadu, tak je to iná planéta :(. Bohužiaľ! Žijú tam síce ľudia ako my, ale ... ako im pomôcť???
(2. februára 2012 v 14:28)
Zbožňujem knihy o arabskom svete, asi preto, lebo život, v týchto krajinách je úplne odlišný a to ľudí zaujíma a priťahuje. Mala som možnosť pracovať 3 mesiace v Tunisku a mala som len dobré skúsenosti. V hoteli, kde som pracovala, bol len mužský kolektív. Neboli dotieraví, len milo priateľskí a dávali nám toľko komplimentov za deň, koľko žiadny slovenský muž nie je schopný dať žene za celý život. Odchádzala som z tejto krajiny s takým zvýšeným sebavedomím, ako nikdy. Je pravda, že žiť by som tam určite nechcela, pretože som za zrovnoprávnenie mužov a žien a nadradenosť mužov by mi veľmi vadila. Neexistujú tam dopravné predpisy..na križovatke, kto prvý odbočí, ten ide..žiadne smerovky, načo..v obchodíkoch je nutné zjednávať, doslova sa v tom vyžívajú. Na začiatku povedia prehnane vysokú cenu napr. 100 a nakoniec to kúpite za 5, ak máte šťastie. Priamo hotel bol krásny, ale za bránami hotelov je to častokrát katastrofa, doslova sklad odpadov. Arabský svet ma veľmi priťahuje a túžim ešte navštíviť Egypt, aby som mohla porovnávať. Prípadne sa vrátiť už len na dovolenku do Tuniska, do toho istého hotela, spolu so spolužiačkami, aby sme mohli spomínať na staré časy a opäť nabrať sebavedomie. Odporúčam všetkým slovenským ženám, vyberte si dovolenku v arabskej krajine.
(2. februára 2012 v 15:08)
Dobrý deň, mne osobne sa páči arabský svet. Samozrejme má svoje klady a zápory, čo sa mi na ňom páči a čo nie. Ale osobne sa mi páčia hlavne ich kultúrne pamiatky, priam ma fascinujú a dúfam, že sa mi raz podarí aj samotnú arabskú pôdu navštíviť.
(2. februára 2012 v 19:25)
Pri slovku "Arábia a Arabi" mi na um prijde ich náboženstvo, ktorým je Islam. Islam je veľmi zaujímavý aj tým, že neuznávajú Bibliu, ale Korán, čo je pre nás veľmi nezvyčajné. My dodržiavame iba desatoro božích prikázaní ale oni? Oni to majú horšie. Ženy musia byť úplne zahalené, či je zima a či leto. Viete si predstaviť, byť v úplných horkách zahalený a nemať odkritú ani časť tela? Dokonca aj rukavice musia nosiť. Taktiež je u nich povolené mnohoženstvo. Všeobecne má u nich žena veľmi nízke slovo, a je plne podriadená mužovi. Avšak MY to nedokážeme pochopiť, pretože mi máme iný štát, iné veci dodržujeme. Ale musím povedať, zaujímajú ma aj takéto štáty, a veľmi rada by som sa o nich dovedela čoraz viac a viac. Taktiež majú veľmi dobré kuchyňu a iste majú kopec vynikajúcich vecí
(2. februára 2012 v 20:16)
osobnú skúsenosť s arabským svetom nemám, jedine cez knihy s touto tematikou a tých som prečítala už dosť. túto by som si tiež velmi rada prečítala :-)))
(2. februára 2012 v 20:22)
Arabský svet bol pre mňa vždy zahalený rúškom tajomnosti. Vždy ma fascinovalo ich zmýšľanie. Nazrieť do ich životov sa mi podarilo len na chvíľu a to na dovolenke v Egypte. Plno obchodov a v nich obchodníci, ktorí chcú predať svoj tovar za výhodné ceny. My ako neskúsení Európania sme nevyžili možnosť vyjednávať s nimi a kúpili sme papyrus za cenu akú stanovil predavač aj keď bola určite veľmi predražená. Vtedy som si uvedomila, že z arabského sveta musím ešte veľa spoznávať. Preto by som sa chcela ešte aspoň raz v živote vybrať niekam a spoznať ich kultúru. Keďže na to nemám dostatok finančných prostriedkov ostáva to len v rovine a snov a preto by som sa chcela priblížiť k tomuto svetu aspoň formou nejakej peknej knižky, ktorá by ma veľmi potešila. :)
(2. februára 2012 v 20:35)
Můj vztah k arabskému světu je celkem neutrální. Řídím se totiž zásadou "žij a nech žít" a myslím, že do jejich kultury a způsobu života jim nemáme co mluvit. Pokud budou chtít něco změnit (zejména postavení žen), musí ta potřeba změny vzejít od nich, od jejich žen. Nemůžeme nikomu nic vnucovat násilím. Druhá věc je, jak bych v jejich kultuře obstála já, zcela emancipovaná evropanka? A tady jsem si jistá, že neobstála. Jsou jen dvě možnosti, buď bych stála v čele jejich feministického hnutí anebo byla ukamenována. Nejspíš postupně obojí.
(2. februára 2012 v 20:45)
Vzťah k arabskému svetu mám veľmi pozitívny. Ich kultúra je pre mňa viac než zaujímavá. Zaujal ma najmä ich jazyk, ktorý je pre mňa síce dosť krkolomný, no nádherný. Odmalička ma fascinovali cudzokrajné odevy, a zbožňujem aj tie orientálne (ako sa napríklad prezentujú v seriáli Sultán). Táto kultúra je pre mňa naozaj veľmi zaujímavá, a rada by som sa o nej dozvedela viac, keď budem staršia.
(2. februára 2012 v 20:55)
Osobnú skúsenosť s týmto svetom nemám. Neskutočne ma však zaujíma história Egypta. Najviac som sa tejto oblasti začal venovať na gymnáziu, kde som si ako tému stredoškolskej odbornej činnosti vybral faraóna Tutanchamona. V Egypte som ešte nebol, no veľmi ma tá krajina priťahuje. V zbierke svojich kníh mám aj romány s touto tematikou (Zneuctená, Slzy púšte, Kaspický dážď), no ešte som sa k nim nedostal, lebo sa o ne trhajú kamaráti a celá rodina :) Pre mňa je tento svet zatial takmer nepopísaným papierom...
(2. februára 2012 v 21:34)
Arabský svet? To je ako iná planéta. Tajomný, mystický. Nádherný a smutný. Plný tradícií a moderna. Snúbi sa tu láska k rodine s láskou k životu. Prísne pravidlá v protiklade k voľnému prístupu k životu. Je to svet plný kontrastov. Svet plný tajomnej histórie. Svet plný boja za vieru a lásky k bohu. Svet, ktorý je pre mňa ako svet z inej planéty, ktorý stále nanovo objavujem, spoznávam a napriek tomu ma vždy niečim novým prekvapí. Svet, ktorý je zatracovaný a vyzdvihovaný inými kultúrami asi najviac na svete. Ten kto pochopí ich chápanie života, pochopí veľa. Mne sa tento svet veľmi páči a rada o ňom čítam alebo sa inou formou dozvedám niečo nové:-)
(3. februára 2012 v 16:56)
Nebudem klamať, doteraz som ho nespoznala, a asi ani už nespoznám. Bol, je a bude, a preto ho treba akceptovať taký, aký je. Ľudia žijú v rôznych svetoch. Sú v nich spokojní aj nespokojní, šťastní aj nešťastní. A tak je to, podľa mojej mienky, aj s arabským svetom.
(7. februára 2012 v 15:26)
arabsky svet nieje ina planeta
(8. februára 2012 v 9:32)
Aký je arabský svet? Hmmm, podobnú otázku si môže položiť každý z nás-"Aký je svet okolo mňa?". Pre niekoho krásny,pre iného trpký. Život je taký ako si ho sami spravíme, učili nás od malička. Ale, naozaj je to tak? Vidíme to denne v správach, čítame v novinách či knižkách, že život v niektorých krajinách sveta sa s ľuďmi nemazná. Pri čítaní knižiek z arabského sveta som mala pocit, že to nemôže byť pravda. Zneuctená, Upálená zaživa, Slzy púšte, Krásna -všetky poukazujú na ťažké postavenie ženy v spoločnosti. Žena je tu považovaná za niečo menejcenné, niekde dokonca ako záťaž. Práve takéto knižky otvárajú čitateľom oči, poukazujú na to, aby sme si viac vážili čo máme, pretože to, čo je pre niekoho bežnou súčasťou života, je pre iného luxus či sen. Samozrejme, toto je odvrátená časť tohto sveta, nie všade je to takto...
(5. apríla 2012 v 23:54)
mam pozitivny vztah vela a rada citam o tomto mystickom svete mam aj osobnu skusenost moj svagor je arab pochadza z Maroka je to velmi pohodovy clovek s velkym srdcom mame ho velmi radi
(10. júna 2013 v 20:04)
zoznamila som sa s mužom z Dubaja cez zoznamku Badoo. Nechcela som si s ním písať, lebo nemám rada vzťahy na diaľku. Je polovičný moslim. Je pilot. Takze je scestovaný,citi sa europsky.Váži si starých ľudí, je úctivý k ženám. Vždy gentleman. Nerozpráva oplzlosti, nie je vulgárny a sexisticky orientovaný.Pôvodné hodnoty života a náboženstvo sú pre neho všetko. Nemám výhrady voči nemu žiadne. Pracovitý a starostlivý. Zatiaľ sme ako priatelia. Uvidíme neskôr. Ozvem sa :-) /možno/