bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Eknihy na Bux.skČaká nás bitka o posledné zdroje energie?

Limit Frank Schätzing exkluzívne pre Knižný web

Vesmírna scifi opera. Thrillerová rozkoš,“ hodnotí novinku na knižnom trhu známy milovník nielen jedla či divadla, ale aj kníh Jozef Bednárik. Román Limit je aj o tom, ako si svetové veľmoci usilujú uchmatnúť si čo najväčší kus Mesiaca. Nemecký bestsellerista Frank Schätzing umiestnil príbeh do roku 2025. USA ťažia na Mesiaci hélium-3 a vesmírnym výťahom ho dopravujú na Zem. Zdá sa, že zásobovanie našej planéty energiami je definitívne vyriešené. Svetu už nevládnu politici na čele štátov, ale šéfovia mnohonárodných koncernov a vtedy sa excentrický multimiliardár Julian Orley so skupinou prominentných hostí z celého sveta vydáva na dobrodružný výlet do vesmíru...

Frank Schätzing Na pultoch kníhkupectiev už nájdete novinku Limit a my vám prinášame exkluzívny rozhovor s autorom Frankom Schätzingom pre Knižný web. V plnom znení. Ako vznikal tento úžasný thriller? Pri vydaní bestselleru Pomsta oceána prezradil, že tento príbeh, alebo lepšie povedané, námet príbehu sa mu prisnil... Má podobný zážitok v súvislosti so svojou najnovšou knihou Limit?

Frank Schätzing: „Nie, od Pomsty oceánu som spával dobre a nemal som nijaké nočné mory. Za nápad napísať Limit vďačím jednému článku v novinách, ktorý som na konci 90. rokov čítal a podľa ktorého sú na Mesiaci veľké zásoby Hélia-3. Z textu som sa dozvedel, že izotopy môžu pomôcť vyriešiť náš problém s energiou. Človek sa však musí dostať na Mesiac.“

Knižný web: Dej Limitu sa odohráva v roku 2025. Priekopnícke technológie vniesli revolúciu do kozmických letov... Hélium-3 má vyriešiť energetické problémy sveta. Je podľa vás Limit scenárom blízkej budúcnosti? Čaká nás bitka o posledné zdroje energie na Zemi?

Frank Schätzing: „Vždy boli konflikty pre globálne energetické zdroje. Aj vojny – Irak môže byť príkladom. Prečo by to teda v prípade Mesiaca malo byť inak? Ak by sa potvrdil predpoklad výskytu Hélia-3 na Mesiaci a ľudstvo by začalo s jeho ťažbou, bola by to zlatá baňa. Celý svet by sa stal posadnutý Héliom-3 a my by sme boli svedkami pretekov, ktorých víťaz by uplatnil nároky na nový zdroj energie. Žiaľ, je to tak. Ak sa niekde nachádza niečo, čo všetci chcú, tento rozruch sa dá predpokladať. Najmä ak ide o nevyčerpateľný zdroj energie. Vypuknú ďalšie vojny pre ropu, vodu, vlastne pre všetko, čoho nedostatok sa dá predpokladať.

Knižný web: Prečo ste sa alternatívne zdroje energií rozhodli „hľadať“ práve na Mesiaci? Je naozaj naša planéta, resp. bude v blízkej budúcnosti v tomto smere totálne vyčerpaná?

Frank Schätzing: Vybral som si Mesiac jednoducho preto, lebo tam sa tento zdroj energie nachádza. Hélium-3 je skutočné. Vedci pracujú na fúznom reaktore a človek sa snaží využiť každú príležitosť, aby sa zbavil závislosti od ropy. O tom, že atómová energia “nefunguje”, sme sa opäť mohli nedávno presvedčiť a uhlia ubúda. Tak čo vlastne zostane? Solárna energia, vietor a voda, prípadne teplo, ktoré produkuje Zem. Osobne dúfam, že týmto mixom naše energetické požiadavky uspokojíme, ale ak to nepostačí na zásobovanie celého ľudstva, človek bude vďačný za každú alternatívu.

Knižný web: Má byť Limit výzvou na vážne premýšľanie vedcov, čo bude ak nastane koniec epochy ropy?

Frank Schätzing Frank Schätzing: Myslím si, že zodpovední vedci, podnikatelia či politici by sa mali myšlienkami v knihe Limit zaoberať, pretože čas, keď sa ropa minie, sa blíži.

Knižný web: Myslíte si, že môže dôjsť aj k totálnej katastrofe, ktorá vráti ľudstvo o niekoľko storočí späť?

Frank Schätzing: Dopad veľkého meteoritu by nás mohol veľmi rýchlo katapultovať do doby kamennej. Preto nutne potrebujeme zvýšiť rozpočet na vývoj systému ochrany pred meteoritmi. Ale inak nepoznám inú katastrofu, ktorá by vývoj spoločnosti tak zabrzdila. Globálna atómová katastrofa nebude, nanajvýš tak jeden alebo dva nukleárne teroristické útoky. Čo je, samozrejme, zle, ale nebude to znamenať koniec našej civilizácie.

Knižný web: Viacerí vás prirovnávajú k otcovi vedeckej fantasticky Julesovi Verneovi, ktorý ovplyvnil svojimi knihami celé generácie priekopníkov, vedcov a výskumníkov. Cítite sa ako Jules Verne 21. storočia?

Frank Schätzing: Nie, mám čo robiť, aby som bol Frankom Schätzingom :-) . Ale vážne, nikdy som sa nesnažil byť niekým iným, vždy som sám sebou. Teší ma, pravdaže, ak moje knihy prinútia čitateľa zamyslieť sa.

Knižný web: Chceli by ste letieť na Mesiac?

Frank Schätzing: Bojím sa lietania...

Knižný web: Ako dlho ste sa pripravovali na napísanie Limitu? Akú literatúru ste študovali?

Frank Schätzing: Dva roky som rešeršoval a v tom čase som prečítal vari každú knihu, každý článok, ktorý sa zaoberal touto témou. Najdôležitejšie boli, samozrejme, rozhovory, ktoré som viedol s expertmi: s kozmonautmi, fyzikmi, astrológmi, architektmi, programátormi, politikmi, bádateľmi… Musel som kompletne vymyslieť svet budúcnosti, všetko muselo do seba logicky zapadať, aby si čitateľ mohol fiktívny rok 2025 skutočne predstaviť.

Knižný web: A ako dlho vám trvalo jeho samotné napísanie? Limit má takmer 1100 strán...

Frank Schätzing: Napísanie tejto knihy mi trvalo dva roky. Moja manželka sa so mnou počas tohto obdobia bavila len o triedení rukopisu. Akoby som bol ufo. Deň a noc som neúnavne sedel vo svojej pracovni a písal. Medzi rokmi 2007 až 2009 bola omnoho väčšia šanca zazrieť v okolí Kolína ufo, ako sa stretnúť osobne so mnou :-) .

Prečítajte si úryvok z megahitu Limit.