bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSlovensku hrozí štátny prevrat!

Vydesili sme vás titulkom? Nie, neobávajte sa, Slovensku hrozí štátny prevrat iba v najnovšej knihe Nepriateľ štátu mladého, úspešného autora Jozefa Kariku. Akčný politický triler je voľným pokračovaním bestsellerov V tieni mafie a Čas dravcov. Nepriateľ štátu je kontroverzná kniha o nebezpečných témach. Viac prezradí samotný autor.

Odhaľte najväčšie sprisahanie slovenských politických špičiek!

  • Aký je váš najnovší román a o čo v ňom ide?

Nepriateľ štátu je nadupaný triler plný akcie a zákulisného diania, z ktorého sa čitateľom zakrúti hlava. Hlavnou postavou je opäť mafiánsky bos Michal Harvan používajúci tvrdé metódy podsvetia. Tentoraz sa boj o moc rozohrá na najvyššej štátnej i politickej úrovni. Zatiaľ čo v predchádzajúcich knihách bol Harvan chladný stratég, teraz sa ocitne uprostred diania. Stratégiu si musí vytvárať pod obrovským tlakom, v krátkom čase a takpovediac „za pochodu“. Stoja proti nemu nielen politické esá, ale aj vojenskí profesionáli, agenti tajnej služby a špeciálne silové zložky.

Tento román považujem za najkontroverznejší z celej trilógie. Na slovenské pomery možno až príliš otvorene hovorí o skorumpovanosti politických špičiek, okrádaní národa pod pláštikom národovectva, manipulácii s verejnosťou, vzťahoch s Maďarmi, prvom Slovenskom štáte, Hlinkovej garde a ďalších nebezpečných témach.

  • Čo okrem akcie a zimomriavok tento triler ponúka?

V Nepriateľovi štátu sa zavŕšia osudy a vzťahy postáv, ktoré čitatelia poznajú z predchádzajúcich častí. Napríklad vzťah Michala Harvana k Soni – malému dievčatku, ktoré si osvojil v  závere Času dravcov. Zároveň sa tu rozhodne aj o posledných zvyškoch ľudskosti a citov, ktoré tomuto mafiánskemu bosovi ešte zostali. Nepriateľ štátu sa dá čítať aj ako samostatný triler s elektrizujúcim dejom a nečakanými zvratmi, dovolím si povedať, od prvej po poslednú stránku.

  • Myslíte si, že katastrofický scenár, aký v knihe opisujete, u nás naozaj hrozí?

Asi všetci cítime, ako na Slovensku stúpa napätie. Politici hrajú svoje mocenské hry, bujnie korupcia a politikárčenie. Ozajstné spoločenské problémy sa buď neriešia alebo sa zametajú pod koberec. Pokiaľ sa naša spoločnosť a najmä politici nespamätajú, je iba otázkou času, kedy aj u nás dôjde k nepokojom, výbuchom násilia a katastrofám, aké v knihe popisujem.

  • Nepriateľ štátu je teda aj varovaním pred tým, čo sa môže stať?

Čitatelia nazrú za oponu diania a možno uvidia aj veci, o ktorých doteraz nevedeli. Tieto informácie považujem za dôležité, lebo sa môžu dotýkať budúcnosti každého z nás.  

 

 

Jozef Karika pracoval ako redaktor v televízii. Zameriaval sa najmä na politické a investigatívne reportáže. Je držiteľom Ceny Literárneho fondu za publicistiku a niekoľkých ďalších novinárskych i literárnych ocenení. Debutoval knihou Zóny tieňa (2005), neskôr vydal publikácie Mágia peňazí (2007), KPMPZ (2007) a Brány meonu (2009). V Spojených štátoch vydal súbor esejí pod názvom Liber 767. V roku 2010 mu vyšla knihaV tieni mafie, ktorá sa stala takmer ihneď bestsellerom nielen na Slovensku, ale aj v Čechách. Aj jej voľné pokračovanie – V tieni mafie 2: Čas dravcov (2011) sa tiež zaradilo medzi najpredávanejšie slovenské romány.

Niektoré Karikove texty vyšli v amerických antológiách The Best of KontonManifesting Prosperity.

Mária Lešková