bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skI.Radičová: Slovensko? Jeden z najkrajších kútov Európy...

 Aký má vzťah ku knihám? Čo si myslí o postavení mladých, nadaných Slovákov v zahraničí? Ako sa díva na rozčarovanie po kauze Gorila? Na to všetko sme sa pýtali Ivety Radičovej na nedávnom veľtrhu Svet knihy v Prahe. Sedela priamo v strede všetkého diania, v hlavnej hale holešovického výstaviska, stíhala podpisovať, fotiť sa, aj odpovedať – a všetko s úsmevom! Exkluzívne pre BUXcafé.sk

Iveta RadičováNa veľtrhu Svět knihy predstavila I. Radičová svoju novú knihu Krajina hrubých čiar, napísanú formou rozhovoru v spolupráci s Ľubou Lesnou. Literárna sála bola plná už hodnú chvíľu pred začiatkom, väčšine nedočkavých návštevníkov neostalo nič iné, než sa zhromaždiť vzadu a po stranách a zvedavo nakúkať ponad hlavy. Program moderoval Štefan Skrúcaný a k tomu zaspieval Peter Cmorík – viete si predstaviť príjemnejšie strávené víkendové popoludnie?

Čas bežal prirýchlo, zopár otázok od publika, autogramiáda a potom my.
Keď sme ju konečne mali na pár minút pre seba, ako prvé nás zaujímalo, čo ona a knihy – má vôbec pri toľkých aktivitách čas a silu otvoriť knižku, ponoriť sa do príbehu? „To viete, že mám!“ odpovedala takmer dotknuto – na čítanie si predsa človek vždy musí nájsť čas! Je pravda, priznala, že je veľmi vyťažená, ale vymyslela si vlastný spôsob. Najprv si vyberala knihy podľa toho, akú dlhú cestu mala pred sebou, či to bude hodinka vo vlaku alebo tri hodiny v lietadle. A v cieľovej stanici mala hotovo. Teraz viac cestuje autom, vysvetľovala, ale aj to sa dá všelijako obísť. Keď sa chce, nejaká možnosť sa vždy nájde.

V odpovediach pani Radičová nešetrí slovami – vraj potrebuje viac priestoru, pretože nechce nikomu nasilu, heslovito a povrchne vnútiť svoj názor, ale ho rozumne presvedčiť. A to sa nikdy nedá dokázať jednou prázdnou frázou...

Peter Cmorik


Keď už sme v tej Prahe, otázka ja namieste – mnoho ľudí zo Slovenska hľadá príležitosť v zahraničí. Nie je škoda, že takto krajina prichádza o talentovanú, nadanú mládež?

Stovky tisícov ľudí z rôznych kútov sveta potom pracujú v iných kútoch sveta, trebárs po štúdiu v Oxforde. A pokiaľ zastávajú zaujímavú prácu, prípadne dôležité pozície a funkcie, tak je to vnímané ako pozitívum, ako plus pre domovskú krajinu. Tak zostali v Británii študenti, ktorí prichádzali z Egypta, ale aj z Dánska, z mnohých iných krajín, alebo sa rovno presúvali pracovať do Kanady alebo inam.

Iveta RadičováMožno je pre nás ešte stále veľmi neobvyklé, že trh práce je otvorený, a že svojej vlastnej krajine môžeme prinášať plody, výsledky, produkty, aj keď nie sme priamo na Slovensku – že úspechom môžeme pomáhať Slovenskej republike aj svojim krajanom, aj keď pôsobíme niekde v zámorí. Takže to je taká druhá strana mince, ktorá je možno stále veľmi neobvyklá, a možno takto nevnímame svet, ale keď sa pozriete na špičkových profesorov na špičkových univerzitách, to sú osoby, ktoré, dá sa povedať, málokedy strávia dlhšie ako semester v tej istej posteli, pretože sa presúvajú z miesta na miesto a nie je to naozaj nič neprirodzené. Problémom je, či je to rozhodnutie slobodné, na základe vnútornej motivácie, alebo je neslobodné, to znamená, že nie je na výber – že by sme sa domov vrátili radi, ale nevieme doma nájsť uplatnenie. Ja poznám stovky prípadov, ktoré patria do tej prvej skupiny, ale keď je to tento prípad, beda krajine, ktorá nevie vytvoriť dobré a dostatočné podmienky pre ľudí, ktorí sú pokladom a ktorí môžu posunúť svoju krajinu o krôčik dopredu.

Keď som sa rozprávala napríklad so študentmi v Oxforde, všetci z Čiech, okrem dvoch, majú v pláne sa vrátiť do Českej republiky a čakajú ich zaujímavé zamestnania. Slováci takúto víziu zatiaľ nemajú, že by sa chceli vrátiť do Slovenskej republiky, a podčiarkujem, že nie preto, že by im nebolo ponúknuté zamestnanie. Ale dostali oveľa lákavejšie ponuky. Obe strany mince teda majú ten istý problém.

Iveta Radičová Vy ste sa pred chvíľou Števovi Skrúcanému zo žartu vyhrážali vraždou, ak pred vami ešte raz spomenie možnosť opätovnej kandidatúry. Predsa si však dovolím – pretože viem, že mnoho Slovákov žijúcich v zahraničí dochádza domov na voľby, hoci už vo svojej vlasti roky nežijú a neplánujú sa vrátiť – aj keby takých ľudí bola len hŕstka, necítite to ako svoju morálnu povinnosť?

Najprv, samozrejme, podčiarknem, že som to naozaj hovorila žartom... (smiech) Voči dobrému, dlhoročnému priateľovi som si to mohla dovoliť. Ale preto, že vy veľmi dobre viete, že na túto otázku už som odpovedala už asi päťsto dvadsaťkrát, a dostávam ju opakovane a znova – ja som si svoj záväzok a morálnu povinnosť plnila na Slovensku už trikrát: dvoje parlamentných volieb a jedny prezidentské voľby. A je mi ľúto dodnes, že som v tých prezidentských voľbách neuspela. Preto si myslím, že je pochopiteľné a zrozumiteľné, ak po troch kampaniach a voľbách hovorím, že do tých štvrtých už naozaj nenastúpim...

Po celé stáročia sme ako národ žili v niečom područí, ešte počas minulého storočia sme stáli vo zväzkoch, kde sme nemali hlavné slovo. Často sa ozýva skeptický názor, že v nás tá submisivita svojím spôsobom ostáva, že sme „národom krčmových expertov“... Čo vy na to?

Nesúhlasím zásadne. To by bolo popretie snahy všetkých tých, ktorí priniesli do spektra jazykov túto našu ľubozvučnú slovenčinu. To by bola neúcta voči všetkým, vďaka ktorým máme svoju kultúrnu podobu, voči mnohým úspešným vedcom, ktorí priniesli svetové objavy a patenty, aj voči tej našej domovine, pretože, ako hovoria geografovia, toto je jeden z najkrajších kútov Európy, kde máme tú česť žiť a pobývať.

A okrem toho, naozaj vzdávam úctu aj osobnostiam, ktoré dali život za lepšiu podobu nášho Slovenska, či už to bolo obdobie v 19. storočí, alebo neskôr, v období po druhej svetovej vojne, päťdesiate roky, tie politické obete, to všetko by bolo márne, nehovoriac o obetiach v roku 68, o neuveriteľnom čine študenta Palacha a podobne, až po drobné protesty, či prejavovania túžby po slobode ľudí, ktorí neboli ochotní ohýbať chrbát a zriekli sa prospechu, kariéry, dobrého „bidla“ v mene slobody, v mene možností slobodného prejavu, náboženských slobôd a podobne.

Neboli sme submisívni ani v boji proti fašizmu, ani v boji proti komunizmu.

Autogramiáda Pre mnohých bola Gorila veľkou ranou, a zvlášť ten pocit, že sa to zmietlo zo stola. Z čoho čerpať nádej, že sa veci obrátia k lepšiemu, keď nepríde žiadna viditeľná zmena?

Pred dvadsiatimi tromi rokmi by ste mi ani nemohli položiť túto otázku. Pred dvadsiatimi štyrmi bol pri tichom sviečkovom proteste rozohnaný dav bez toho, aby mali čo i len šancu vyjadriť, čo si myslia. Pokiaľ nedošlo k ničeniu či poškodeniu majetku, ktorý treba zaplatiť a nahradiť tým ľuďom, ktorým sa udiala škoda, proti týmto protestujúcim nikto nezasahoval, a nebol to ani zásah proti protestujúcim v rámci Gorily, ako skôr proti tým, čo sa na nich nalepili, tých extrémistov, ktorí podpaľovali brány a ničili a hádzali dlažobné kocky a prišli jednoducho provokovať.

Ale k podstate veci – myslím, že Gorila bola protestom proti zhubnému nádoru, ktorým naša spoločnosť žije, a to je korupcia. To, že toto bol spúšťač, beriem ako fakt, pričom rozsahom tých korupčných škandálov, a na to nie som hrdá ani pyšná, ani to nechcem zdôrazňovať, to konštatujem ako fakt, bolo neskonalé kvantum a množstvo. Gorila spustila občiansky protest.

Korupcia je druhá strana mince demokracie, pretože jednoducho tí, ktorí sú vyčlenení do súkromnej sféry a nemajú vplyv na spravovanie vecí verejných, hľadajú takéto kanály na ovplyvňovanie moci a vecí verejných. To je zákonité, ale ten rozdiel je v tom, či je korupcia odhalená, potrestaná, a či sú vyvodené dôsledky. Problém Slovenska hrubých čiar je v tom, že aj keď je odhalená, nie je potrestaná, a potom platí také všeobjímajúce – čo sme si, to sme si, ideme ďalej. V tom je asi tá hlavná skepsa a nespokojnosť.

Michaela Rosová pre BUXcafé.sk

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(25. mája 2018 v 20:09)
锘?a href="http://www.birkenstocks.us.org">birkenstocks</a> <a href="http://www.air-max-2018.us.com">air max 2018</a> <a href="http://www.canadagoosejacketoutlet.us">canada goose outlet</a> <a href="http://www.soccer-cleats.us.com">soccer cleats</a> <a href="http://www.nike-outletonline.us.com">nike outlet store</a> <a href="http://www.birkenstocks-outlet.us.com">birkenstock shoes</a> <a href="http://www.timberlandshoes-outlet.us">timberland outlet</a> <a href="http://www.cheapnike.us.com">nike sneakers</a> <a href="http://www.thenorthfaceoutletonline.us.com">north face outlet</a> <a href="http://www.coachoutletclearances.us.com">coach outlet clearance</a> <a href="http://www.supreme-newyork.us.com">supremenewyork</a> <a href="http://www.lacoste-poloshirts.us.com">lacoste polo shirts</a> <a href="http://www.redchristianlouboutinshoes.us.com">red bottom</a> <a href="http://www.airjordansretro11.us">retro jordans</a> <a href="http://www.beats-headphones.us.com">beats headphones</a> <a href="http://www.rihannafenty.us.com">puma fenty</a> <a href="http://www.adidasyeezy-shoes.us">yeezy boost</a> <a href="http://www.redbottomslouboutin.us.com">red bottoms louboutin</a> <a href="http://www.kyrie4-shoes.us.com">nike kyrie 4</a> <a href="http://www.yeezy--shoes.us.com">yeezy boost</a> <a href="http://www.bestreplicawatches.us.com">high quality replica watches</a> <a href="http://www.pandorabraceletsclearance.us.com">pandora jewelry 70 off clearance</a> <a href="http://www.wholesalejerseyschinasale.us.com">wholesale jerseys</a> <a href="http://www.pandoraring.us.com">pandora rings</a> <a href="http://www.mbt.us.org">mbt shoes</a> <a href="http://www.supremehoodie.us">supreme clothing</a> <a href="http://www.yeezyzebrav2.us.com">yeezy zebra</a> <a href="http://www.yeezybelugav2.us">yeezy beluga</a> <a href="http://www.pandora-rings.us.com">pandora rings official site</a> <a href="http://www.calvinklein-underwear.us">calvin klein online</a> <a href="http://www.christianlouboutinmens.us.com">christian louboutin</a> <a href="http://www.fitflop-sandals.us.com">fitflops sale</a> <a href="http://www.nike-factory.us.com">nike factory outlet</a> <a href="http://www.nikefactorystores.us.com">nike factory store</a> <a href="http://www.winlike96.us.com">win like 96 11s</a> <a href="http://www.clarksshoesforwomen.us.com">clarks shoes for women</a> <a href="http://www.north-face-jackets.us.com">north face jackets</a> <a href="http://www.pandora-charm.us">pandora charm</a> <a href="http://www.pandora-ring.us.com">pandora ring</a> <a href="http://www.clarksshoesforwomen.us">clarks boots</a> <a href="http://www.underarmourclearance.us">under armour clearance</a> <a href="http://www.nike-kyrie.us">nike kyrie</a> <a href="http://www.jordanretro12.us.com">jordan 12</a> <a href="http://www.adidas--nmd.us.com">adidas nmd</a> <a href="http://www.nike-airmax2018.us">air max 2018</a> <a href="http://www.calvinkleinonline.us.com">calvin klein online</a> <a href="http://www.ultraboost-adidas.us.com">ultra boost uncaged</a> <a href="http://www.adidas-outletstore.us.com">adidas shoes</a> <a href="http://www.pandora-necklace.us">pandora necklace</a> <a href="http://www.pandorajewelry70offclearance.us.com">pandora charms sale clearance</a> <a href="http://www.christianlouboutinmensshoes.us.com">christian louboutin shoes</a> <a href="http://www.redbottom-heels.us">red bottom</a> <a href="http://www.boostyeezy.us">yeezy shoes</a> <a href="http://www.vapor-max.us.org">vapor max</a> <a href="http://www.airvapormax2018.us">air max 2018</a> <a href="http://www.vapormax-flyknit.us">nike air vapormax</a> <a href="http://www.timberlandshoesuk.org.uk">timberland boots</a> <a href="http://www.christian-louboutins.org.uk">christian louboutin uk</a> <a href="http://www.balenciaga-triples.us">balenciaga sneakers</a> <a href="http://www.yeezys-boost.us.com">yeezy boost</a> <a href="http://www.timberland-femme.fr">timberland femme</a> <a href="http://www.yeezyboost350v2.us.org">yeezy boost 350 v2</a> <a href="http://www.asicsgellyte.us">asics gel</a> <a href="http://www.pandorajewelryus.us">pandora</a> <a href="http://www.louboutins-shoes.org.uk">christian louboutin</a> <a href="http://www.converseoutlet.us">converse sneakers</a> <a href="http://www.timberlandsbootsuk.org.uk">timberland boots</a> <a href="http://www.gel-asics.fr">asics gel quantum</a> <a href="http://www.fitflopus.us.com">fitflops</a> <a href="http://www.balenciaga-sneakers.us">balenciaga sneakers</a> <a href="http://www.balenciagasshoes.us.com">balenciaga shoes</a> <a href="http://www.timberland-outletstores.us.com">timberland outlet store</a> <a href="http://www.asics-running.us">asics sneakers</a> <a href="http://www.vapormaxplus.us">air vapor max plus</a> <a href="http://www.vapormax.us.org">nike air vapormax</a> <a href="http://www.fit-flops.us.org">fitflops</a> <a href="http://www.airmax-plus.us">air max plus</a> <a href="http://www.louboutinmens.us">louboutin mens shoes</a> <a href="http://www.eccoshoesformen.us">ecco shoes for women</a> <a href="http://www.airmax-2018.us.org">air max 2018</a> <a href="http://www.redbottomsshoesforwomen.us">red bottom shoes for women</a> <a href="http://www.vapormaxplus.us.com">nike vapor max plus</a> <a href="http://www.beatswirelessheadphones.org.uk">beats by dre</a> <a href="http://www.yeezysv2.us">yeezy boost 350 v2</a> <a href="http://www.vapormax-2018.us.com">vapor max</a> <a href="http://www.birkenstock-outlet.us.org">birkenstock shoes</a> <a href="http://www.redbottomslouboutin.us">red bottom shoes</a> <a href="http://www.birkenstocksshoes.us.com">birkenstock sandals</a> <a href="http://www.adidas-yeezys.us">adidas yeezy</a> <a href="http://www.timberland-shoes.us.org">timberland boots</a> <a href="http://www.beats-headphones.org.uk">beats wireless</a> <a href="http://www.ecco.us.org">ecco shoes outlet</a> <a href="http://www.asicsrunning.us.com">asics running shoes</a> <a href="http://www.pandoracharmsus.us">pandora charms sale clearance</a> <a href="http://www.redbottomsformen.us.com">red bottoms for men</a> <a href="http://www.asics-gel.us.com">asics gel lyte</a> <a href="http://www.louboutins-shoes.us.com">christian louboutin shoes</a> <a href="http://www.chaussurestimberlandboots.fr">timberland</a> <a href="http://www.pandoraus.us.com">pandora charms</a> <a href="http://www.birkenstocksandals-outlet.us.com">birkenstock outlet</a> <a href="http://www.airmax-canada.ca">nike canada</a> <a href="http://www.pandora-charms-it.com">pandora charms</a> <a href="http://www.nikeblackfridaydeals.us">nike outlet black friday</a> <a href="http://www.michaelkors-sacs.fr">michael kors</a> <a href="http://www.superdry-uk.org.uk">super dry</a> <a href="http://www.nike-vapormax.cz">nike air vapor</a> <a href="http://www.pandora-blackfriday.us.com">pandora cyber monday</a> <a href="http://www.longchamps-pliage.fr">sac longchamp</a> <a href="http://www.pandora-bijoux-soldes.fr">pandora</a> <a href="http://www.adidasyeezyit.com">yeezy boost 350 v2</a> <a href="http://www.pandorasbijoux.fr">bijoux pandora</a> <a href="http://www.uggbootsit.com">ugg</a> <a href="http://www.doudounemoncler-soldes.fr">moncler soldes</a> <a href="http://www.yeezy-it.com">yeezy boost 350 v2</a> <a href="http://www.pandorasitoufficialeit.com">pandora bracciali</a> <a href="http://www.louboutin-chaussure.fr">louboutin</a> <a href="http://www.bracelets-pandora.fr">pandora</a> <a href="http://www.yeezyuk.org.uk">yeezy boost 350 v2</a> <a href="http://www.australiapandorajewellery.com">pandora jewellery australia</a> <a href="http://www.pandora-sale.org.uk">pandora</a> <a href="http://www.nike-vapormax.fr">nike vapormax</a> <a href="http://www.airmax97-it.com">nike store</a> <a href="http://www.adidasblackfriday.us">adidas black friday</a> <a href="http://www.yeezysboost.fr">yeezy</a> <a href="http://www.nike-stores.de">nike air max</a> <a href="http://www.barbour-uk.org.uk">barbour</a> <a href="http://www.jewelry-pandora.org.uk">pandora jewelry</a> <a href="http://www.parka-canadagoose.fr">doudoune canada goose</a> <a href="http://www.skechers-uk.org.uk">skechers boots</a> <a href="http://www.yeezyboost.de">yeezy</a> <a href="http://www.hoganscarpeonlineit.com">scarpe hogan</a> <a href="http://www.airmax-97.de">nike air max</a> <a href="http://www.lacostesiteofficiel.fr">lacoste site officiel</a> <a href="http://www.adidasyeezy.org.uk">adidas</a> <a href="http://www.pandoraschmuck-online.de">pandora online shop</a> <a href="http://www.charmspandora.org.uk">pandora</a> <a href="http://www.adidas-yeezys.de">adidas schuhe</a> <a href="http://www.pandora-soldes2018.fr">pandora</a> <a href="http://www.hogansitoufficiale.com">hogan</a> <a href="http://www.nikeairvapor.cz">nike boty</a> <a href="http://www.moncler-officiel.fr">doudoune moncler</a> <a href="http://www.lacoste-homme.fr">lacoste homme</a> <a href="http://www.poloralphlauren-france.fr">polo ralph lauren pas cher</a> <a href="http://www.pandorajewelry.cz">pandora</a> <a href="http://www.nike-shoes-au.com">nike air max</a> <a href="http://www.airmax-boty.cz">boty nike</a> <a href="http://www.northfaceblackfriday.us.com">north face jackets black friday</a> <a href="http://www.canadagooseofficiel.fr">doudoune canada goose</a> <a href="http://www.airmax97.org.uk">nike air max</a> <a href="http://www.skechers-shoes.org.uk">skechers uk</a> <a href="http://www.yeezy350boostsv2.us.com">yeezy boost 350</a> <a href="http://www.pandorabracciali.it">pandora sito ufficiale</a> <a href="http://www.curry4shoes.us">curry shoes</a> <a href="http://www.timberlandbootsoutletstore.us.com">timberland boots outlet</a> <a href="http://www.anelli-pandora.it">anelli pandora</a> <a href="http://www.fitflopsshoessale.us.com">fitflop shoes</a> <a href="http://www.pandora-charm.us.com">pandora jewelry clearance</a> <a href="http://www.pandorasoldes-2018.fr">pandora soldes 2018</a> <a href="http://www.pandoracharms-jewelry.us.com">pandora rings</a> <a href="http://www.vapormax-flyknit.us.com">nike vapor max</a> <a href="http://www.vapor-max.us.com">nike air vapormax</a> <a href="http://www.yeezy-v2.us">adidas yeezy boost 350</a> <a href="http://www.kyrie-4.us">kyrie irving shoes</a> <a href="http://www.vapormax-2018.fr">nike air max 2018</a> <a href="http://www.pandorabracelet-jewelry.us.com">pandora jewelry official</a> <a href="http://www.yeezyboosts350.co.uk">adidas yeezy</a> <a href="http://www.jewelry-pandora.us.com">pandora charms</a> <a href="http://www.yeezyboost350v2.it">yeezy boost 350</a> <a href="http://www.jacketsclearance.us.com">north face outlet</a> <a href="http://www.birkenstocksoutlet.us.com">birkenstock outlet</a> <a href="http://www.yeezy-boost-350v2.us.com">adidas yeezy</a> <a href="http://www.yeezyboost350v2s.fr">yeezy boost 350 v2</a> <a href="http://www.yeezybluetint.us.com">yeezy boost 350 v2</a> <a href="http://www.airvapormax2017.us.com">nike air vapormax flyknit</a> <a href="http://www.vapormax2018.us.com">nike air max</a> <a href="http://www.airvapormax.cz">nike air vapormax</a> <a href="http://www.fitflop-clearance.com">fitflops sale clearance</a> <a href="http://www.vapormax-uk.com">air max 2018</a> <a href="http://www.vansoutletshoes.us.com">vans outlet store</a> <a href="http://www.pandorajewelrycharms.us">pandora bracelet</a> <a href="http://www.nikevapormax.cz">nike air vapormax</a> <a href="http://www.fitflopsale-clearance.us.com">fitflops sale</a> <a href="http://www.vapormaxflyknit.us.com">vapor max</a> <a href="http://www.hoganoutlet-online.it">hogan scarpe</a> <a href="http://www.vapormax2018.it">nike vapormax</a> <a href="http://www.hoganscarpeoutletonline.it">outlet hogan</a> <a href="http://www.vapor-max.us">nike air vapormax</a> <a href="http://www.ultraboost-adidas.us">ultra boost adidas</a> <a href="http://www.vapormax2018.fr">air max 2017</a> <a href="http://www.pandora--bijoux.fr">pandora soldes</a> <a href="http://www.yeezyzebrav2.us">yeezy zebra v2</a> <a href="http://www.discountbarbourjackets.us">barbour outlet store</a> <a href="http://www.yeezyboost-350.cz">yeezy boost</a> <a href="http://www.adidasyeezycz.com">adidas yeezy</a> <a href="http://www.hyperdunk2017.us">hyperdunk 2017</a> <a href="http://www.timberlandoutletstores.us">timberland boots outlet</a> <a href="http://www.birkenstocksandalsoutlet.us">birkenstock shoes</a> <a href="http://www.yeezyboost350.cz">yeezy boost 350</a> <a href="http://www.birkenstockshoes-outlet.us.com">birkenstocks</a> <a href="http://www.airmaxoutletstore.us.com">nike air max</a>
(23. augusta 2018 v 7:44)
<a href="http://www.doudounecanadagoosesoldes.fr">canada goose</a> <a href="http://www.adidas-outletonline.us.com">adidas shoes</a> <a href="http://www.monclerofficial.org.uk">moncler official</a> <a href="http://www.michaelkorscanada-outlets.ca">michael kors canada</a> <a href="http://www.coachoutletstorehandbags.us.com">coach factory</a> <a href="http://www.australiapandorajewellery.com">pandora</a> <a href="http://www.jacketsoutletstore.us.com">north face clearance</a> <a href="http://www.bottega-veneta.com.co">bottega veneta handbags</a> <a href="http://www.vapormax-plus.us">vapormax plus</a> <a href="http://www.coach-handbags.ca">coach canada</a> <a href="http://www.oakley-sunglassesformen.us">oakley eyeglasses</a> <a href="http://www.coachoutlet2018.us">coach outlet</a> <a href="http://www.redbottomsforwomen.us.com">red bottom shoes for women</a> <a href="http://www.longchamphandbagsoutlets.us.com">longchamp outlet</a> <a href="http://www.vapormax.com.co">vapor max</a> <a href="http://www.pandorabraceletofficialsite.us">pandora jewelry official site</a> <a href="http://www.pandora-jewelryoutlets.us">pandora outlet online</a> <a href="http://www.asicsrunning.us.com">asics outlet</a> <a href="http://www.pandoras-jewelry.us">pandora</a> <a href="http://www.monclerwebsite.us">moncler coats</a> <a href="http://www.uggs-slippers.us.com">uggs slippers</a> <a href="http://www.beatsheadphoneswireless.us.com">beats headphones</a> <a href="http://www.birkinbags.us.com">birkin bag</a> <a href="http://www.yeezy-zebra.us">yeezy zebra v2</a> <a href="http://www.nike-kyrie.us">kyrie irving shoes</a> <a href="http://www.louboutin-shoes.us.org">louboutin</a> <a href="http://www.pandorasjewelry.us.org">pandora jewelry</a> <a href="http://www.ferragamooutlets.us">ferragamo outlet</a> <a href="http://www.pandorasito-ufficiale.com">pandora</a> <a href="http://www.fakeyeezyboost.us.com">fake yeezy boost 350</a> <a href="http://www.huarache-nike.org.uk">huaraches</a> <a href="http://www.reebok-shoes.us.org">reebok shoes</a> <a href="http://www.skechersoutlet.com.co">skechers go walk</a> <a href="http://www.lebron-soldier.us.com">lebron soldier</a> <a href="http://www.nikeclearancestore.us.com">nike store</a> <a href="http://www.adidas-yeezy.us.org">yeezy shoes</a> <a href="http://www.pandorablackfriday.us">pandora jewelry black friday</a> <a href="http://www.katespade-outletsonline.us">katespade</a> <a href="http://www.vapormax-flyknit.us.com">nike vapor max</a> <a href="http://www.yeezyboost350v2.cz">yeezy boost 350</a> <a href="http://www.ray-bans-sunglasses.us">ray bans</a> <a href="http://www.kyrieirving-shoes.us">kyrie shoes</a> <a href="http://www.yeezyboost-350.it">adidas yeezy</a> <a href="http://www.adidas-yeezys.de">adidas online shop</a> <a href="http://www.nikestore2018.us">nike black friday deals</a> <a href="http://www.longchampbag.us">longchamp bags</a> <a href="http://www.jordan11-red.us.com">red jordan 11</a> <a href="http://www.adidasoutlets.us">adidas shoes</a> <a href="http://www.pandorascanada.ca">pandora charms</a> <a href="http://www.kobeshoes12.us">kobe 9</a> <a href="http://www.birkin-bag.us">hermes birkin</a> <a href="http://www.yeezyboosts350v2.us.com">yeezy boost</a> <a href="http://www.michaelkorsoutletonline-official.us">michael kors outlet</a> <a href="http://www.yeezys-boost.org">yeezy</a> <a href="http://www.nikevapor.us.com">vapormax flyknit</a> <a href="http://www.yeezy350v2shoes.us.com">yeezy boost</a> <a href="http://www.airjordan-shoes.us.org">air jordan</a> <a href="http://www.pandorasale.us.com">pandora charms sale clearance</a> <a href="http://www.airmax-97.eu">nike air max 97</a> <a href="http://www.pumasshoes.us">puma outlet store</a> <a href="http://www.adidasyeezy.com.co">yeezy boost 350 v2</a> <a href="http://www.coach-wallets.us">coach outlet store online</a> <a href="http://www.polooutletstores.us">polo ralph lauren outlet</a> <a href="http://www.huarache-shoes.us">huarache shoes</a> <a href="http://www.yeezyboost350v2s.fr">adidas yeezy</a> <a href="http://www.redbottomslouboutin.us.com">red bottoms louboutin</a> <a href="http://www.adidas-ultra-boost.us.com">ultra boost adidas</a> <a href="http://www.braceletpandora.fr">pandora</a> <a href="http://www.fitflopsale-clearance.us">fitflop shoes</a> <a href="http://www.yeezyboostv2.ca">adidas yeezy</a> <a href="http://www.pandoracharmsale.us">pandora charms sale</a> <a href="http://www.pandorajewelrysite.us.com">pandora</a> <a href="http://www.airmax-canada.ca">nike air max</a> <a href="http://www.asicsgelquantum.fr">asics gel</a> <a href="http://www.eccoshoesau.com">ecco</a> <a href="http://www.airvapormax2018.us">vapor max</a> <a href="http://www.pandorabracelet-uk.org.uk">pandora uk</a> <a href="http://www.vapor-max.us">air vapormax</a> <a href="http://www.ferragamo-belt.us">ferragamo outlet</a> <a href="http://www.offwhitenike.us">off white</a> <a href="http://www.pandorajewelrycharmsinc.us.com">pandora charms</a> <a href="http://www.kd10-shoes.us">kd 10 shoes</a> <a href="http://www.toryburch2018.us">tory burch black friday sale</a> <a href="http://www.pandora--bijoux.fr">pandora soldes</a> <a href="http://www.moncleroutletonlinesito.com">moncler sito ufficiale</a> <a href="http://www.official-pandorajewelry.us.com">pandora jewelry clearance</a> <a href="http://www.pandorasoldes-2018.fr">pandora soldes 2018</a> <a href="http://www.jordan11winlike96.us.com">win like 96 11s</a> <a href="http://www.puma-outlets.us">puma outlet</a> <a href="http://www.pandorarings.us.org">pandora</a> <a href="http://www.canadiangoosejackets.us">canada goose</a> <a href="http://www.pandoracharm.ca">pandora canada</a> <a href="http://www.chaussure--nike.fr">nike air max</a> <a href="http://www.canadagooseclothing.us">canada goose</a> <a href="http://www.balenciaga-sneakers.us">balenciaga sneakers</a> <a href="http://www.birkenstocksoutlet.us">birkenstock outlet</a> <a href="http://www.moncleruk-jackets.me.uk">moncler jackets</a> <a href="http://www.nike-outlets.us.org">nike outlet online</a> <a href="http://www.pandorajewelry70offclearance.us.com">pandora jewelry 70 off clearance</a> <a href="http://www.michaelkors-outlets.com.co">michael kors outlet online</a> <a href="http://www.adidasyeezy.me.uk">yeezy</a> <a href="http://www.fakeyeezy.us.com">yeezys for sale</a> <a href="http://www.birkenstockssandals.us.org">birkenstock sandals</a> <a href="http://www.michael-korsoutletcanada.ca">michael kors handbags</a> <a href="http://www.superdry-uk.org.uk">superdry sale</a> <a href="http://www.christianlouboutinsoutlets.us">christian louboutin</a> <a href="http://www.bluetint.us">blue tint</a> <a href="http://www.kyrie-4.us">kyrie 3</a> <a href="http://www.adidasshoesoutlets.us">adidas outlet</a> <a href="http://www.adidassuperstarwomen.us.com">adidas superstar women</a> <a href="http://www.northfacejackets2018.us">north face black friday deals</a> <a href="http://www.kyrie4-shoes.us.com">nike kyrie 4</a> <a href="http://www.yeezy-boost.cz">yeezy</a> <a href="http://www.fitflopus.us.com">fitflops</a> <a href="http://www.jacketoutlet.us.com">north face jackets</a> <a href="http://www.airmax-2017.org">nike air max 2017</a> <a href="http://www.raybanglassessale.us">ray bans glasses</a> <a href="http://www.newjordanscomingout.us.com">new jordans</a> <a href="http://www.jordan-retro.us.org">retro 12</a> <a href="http://www.pandora-jewelleryaustralia.com">pandora jewellery</a> <a href="http://www.pandoraslevy.cz">拧perky pandora slevy</a> <a href="http://www.pandora--australia.com">pandora</a> <a href="http://www.goyard-bags.us.com">goyard bags</a> <a href="http://www.thenorthface-canada.ca">north face</a> <a href="http://www.nikeuktrainers.org.uk">nike uk</a> <a href="http://www.northfaceoutletonline.com.co">the north face outlet</a> <a href="http://www.fitflopuk.org.uk">fitflops</a> <a href="http://www.coachcybermonday.us">coach black friday</a> <a href="http://www.nike-sneakers.us.org">nike outlet</a> <a href="http://www.soccercleats.us.org">nike soccer cleats</a> <a href="http://www.air-max97.us">air max 97</a> <a href="http://www.birkenstocksandalsoutlet.us">birkenstock sandals</a> <a href="http://www.eccoshoesformen.us.com">ecco shoes for men</a> <a href="http://www.red-bottoms-shoes.us">red bottoms louboutin</a> <a href="http://www.adidas-yeezy.cz">adidas yeezy</a> <a href="http://www.michaelkorsblackfridaysale.us.com">michael kors black friday deals</a> <a href="http://www.ugg-soldes.fr">ugg pas cher</a> <a href="http://www.katespadeoutlet-handbags.us.com">kate spade outlet online</a> <a href="http://www.northfacewomensjackets.us">north face jackets for women</a> <a href="http://www.yeezyzebra.us.com">yeezy zebra</a> <a href="http://www.lebron15shoes.us">nike lebron 15</a> <a href="http://www.pandorajewelry.cz">pandora cz</a> <a href="http://www.nikekyrie-4.us">kyrie 4 shoes</a> <a href="http://www.airmax97-it.com">nike air max</a> <a href="http://www.poloralphlauren-femme.fr">ralph lauren</a> <a href="http://www.yeezy-350.co.uk">yeezy boost 350 v2</a> <a href="http://www.yeezysboost.fr">adidas yeezy</a> <a href="http://www.airvapormax.it">nike air vapormax flyknit</a> <a href="http://www.yeezybelugav2.us">yeezy beluga 2.0</a> <a href="http://www.yeezybelugav2.us.com">yeezy beluga 2.0</a> <a href="http://www.nikeoutletstoresonline.us">nike outlet</a> <a href="http://www.yeezy-boost.it">yeezy boost 350 v2</a> <a href="http://www.longchamps-sacs.fr">longchamp</a> <a href="http://www.underarmourclearance.us.com">under armour outlet online</a> <a href="http://www.monclers-jackets.us">moncler coats</a> <a href="http://www.vapormaxflyknit.org">vapor max</a> <a href="http://www.kobebryant-shoes.us.com">kobe shoes</a> <a href="http://www.jordan12.com.co">jordan 12</a> <a href="http://www.airmax-boty.cz">nike air max</a> <a href="http://www.northfaceblackfridaydeals.us">north face black friday deals</a> <a href="http://www.goyard-handbags.us">goyard wallet</a> <a href="http://www.timberlandoutletstores.us">timberland outlet</a> <a href="http://www.canadagoose-jacket.us">canada goose jackets</a> <a href="http://www.coach-purses.us.org">coach outlet</a> <a href="http://www.pandora-necklace.us">pandora earrings</a> <a href="http://www.kdshoes10.org">kd 10</a> <a href="http://www.polo-outlet.us.org">polo shirts</a> <a href="http://www.polo-shirts.com.co">polo ralph lauren</a> <a href="http://www.timberland-pro.us.com">timberland boots</a> <a href="http://www.pandorabijoux-soldes.fr">pandora soldes</a> <a href="http://www.mbt-clearance.us">mbt shoes clearance</a> <a href="http://www.jewelry-pandora.us.org">pandora jewelry</a> <a href="http://www.christianlouboutinredsoles.us">christian louboutin red soles</a> <a href="http://www.redbottomsformen.us.com">red bottoms for men</a> <a href="http://www.nikeshox.com.co">cheap nike shox</a> <a href="http://www.ralphlaurenoutlets.com.co">ralph lauren outlet</a> <a href="http://www.valentino-shoes.us">valentino</a> <a href="http://www.timberland-outletstores.us.com">timberland shoes</a> <a href="http://www.longchampus.us.com">longchamps</a> <a href="http://www.katespade-sale.us">kate spade surprise sale</a> <a href="http://www.airmaxshop-australia.com">nike australia</a> <a href="http://www.handbags-coach.us.com">coach outlet</a> <a href="http://www.moncler-sale.us.com">moncler jackets</a> <a href="http://www.birkenstocks-outlet.us.com">birkenstocks</a> <a href="http://www.kd10shoes.com.co">kd 10 shoes</a> <a href="http://www.ferragamoshoesoutlets.us.com">ferragamo shoes</a> <a href="http://www.birkenstocksshoes.us.com">birkenstock shoes</a> <a href="http://www.airmax97.us.org">air max 97 ultra</a> <a href="http://www.adidasoutlet-stores.us">adidas outlet</a> <a href="http://www.nike-airvapormax.us">nike vapor max</a> <a href="http://www.pandorasbijoux.fr">pandora</a> <a href="http://www.adidas-outletstore.us.com">adidas outlet store</a> <a href="http://www.northfaceclearance.com.co">north face outlet</a> <a href="http://www.michaelkors-wallets.us.com">michael kors wallets</a> <a href="http://www.curry4s.us.com">steph curry shoes</a> <a href="http://www.hoganscarpesonline.it">hogan outlet online</a> <a href="http://www.kyrie3basketballshoes.us">kyrie 3 basketball shoes</a> <a href="http://www.airforce1shoes.us">air force 1 shoes</a> <a href="http://www.air-max.com.co">nike air max</a> <a href="http://www.airpresto.us.com">nike presto</a>
(11. januára 2021 v 1:06)
Medication prescribing information. Short-Term Effects. <a href="https://viagra4u.top">where can i get generic viagra for sale</a> in US. Actual information about medication. Get information now. <a href=https://aroundtheworldinvideos.com/america/usa/top-10-best-places-to-live-in-georgia-usa-for-2020/>Everything trends of medicines.</a> <a href=https://wallcorners.com/product/scandinavian-style-fashion-wall-art-perfume-cosmetics-modern-wall-paintings-woman-bedroom-decoration-picture-make-up-poster/#comment-100507>All information about meds.</a> <a href=https://hotelsangiorgio.net/my-product/tra-mare-e-pineta/#comment-59064>Actual about medicament.</a> 1557bc1