bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skČo je to dobrý thriller?

Ak je dobrý thriller taký, že ho čítate do noci, nemôžete ho odložiť, napokon aj tak zaspíte od únavy z ťažkého dňa, no hneď po prebudení sa tešíte, ako si knihu po návrate z práce opäť otvoríte...tak je Larssonova trilógia Millennium určite dobrý thriller. Pred pár dňami vyšla tretia časť, v ktorej rozohrávajú hlavné postavy boj s tajnou políciou, dozviete sa všeličo o pozadí švédskych tajných, o období studenej vojny, špiónoch, spolupráci so Sovietmi... A tiež, že „špión, ktorý nechá svojho vtáka riadiť vlastný citový život...To nie je dobrý špión.“ Tým sa totiž všetko zauzlilo a zamotalo.

Obálka titulu Vzdušný zámok, ktorý vybuchol Stieg Larsson: Vzdušný zámok, ktorý vybuchol

Škoda, že Stieg Larsson zomrel a nenapíše nič podobné...alebo aj úplne iné. Dokáže totiž vynikajúco rozohrať šachovú partiu, v ktorej každý každého sleduje, jeden skvelý ťah strieda druhý, obe strany sa snažia na seba čosi našiť. Všetko je premyslene a logicky vystavané.
A posledné desiatky strán smerujú k veľkolepému finále, keď s uspokojením sledujete, ako kúsky do seba zapadajú a napĺňajú sa premyslené stratégie, naplánované akcie.


„ Vzdušný zámok, ktorý vybuchol“ je opäť o dvoch hlavných postavách. Vynikajúca hackerka Lisbeth je v nemocnici po tom, čo jej otec-bývalý špión strelil guľku do hlavy...našťastie Lisbeth prežila. Novinár Mikael sa jej snaží pomôcť očistiť meno a vyriešiť hrozivú minulosť.
Larsson je brilantný rozprávač a majster vo vykreslení charakterov postáv. Mikael aj Lisbeth sú postavy plastické, také živé, ako váš sused či predavačka v obchode. Nemáte problém sa s nimi stotožniť, prežívať ich problémy aj úspechy. Strachujete sa, keď ich ohrozujú, keď Lisbeth bojuje o život. A tešíte sa, keď im veci vychádzajú.

Stieg Larsson výborne pracuje so strihom.
Je neuveriteľné, ako šikovne dokáže zamotať, či skôr zauzliť príbeh a potom postupne, logicky ho rozmotáva. Všetko je uveriteľné, premyslené, žiadne skoky, primitívne náhody, keď si autor nevie rady s ďalším vývojom.

Prezrádzať viac z deja by bol „zločin“ spáchaný na čitateľovi, tak len dodám: trilógia Millennium je vynikajúce čítanie, ktoré vás nepustí. Aj napriek tomu, že každá z kníh má približne 500 strán, navyše vo formáte blížiacom sa k A4. Je to však knižka ako stvorená na dovolenku – Larsson sa totiž nedá čítať na etapy, na to je pridobrý.

Mib