bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skTejto pasci sa nevyhýbajte!

Autor napínavej detektívky Pasca (Ikar) Marko Leino je vo Fínsku známy najmä ako úspešný filmový scenárista. Práve preto zasadil príbeh tejto knihy do sveta televíznej trilógie Podsvetie od režisérky Minny Virtanenovej. Prečítajte si recenziu z najnovšej Knižnej revue č.19, ktorá vychádza práve dnes.

PascaMarko Leino (preklad Peter Kerlik)
Dej sa odohráva po udalostiach filmovej trilógie, ale čitateľovi to nemusí prekážať. Pasca je samostatným dielom s vlastným príbehom a osobitným vývinom postáv, ktoré je čitateľsky mimoriadne príťažlivé.

Hlavná zápletka sa točí okolo prevozu veľkého množstva drog z Ruska cez Fínsko do Švédska. Autor však kladie dôraz najmä na osudy hrdinov, samotný príbeh prezentuje z pohľadu rôznych postáv: policajta z protidrogového úseku Juhu Viitasala, mladého Vesu Levolu alebo niektorého z členov rozvetvenej mafie. Každý z nich sa ocitne v nejakej pasci, preto je názov diela veľmi výstižný. Každý hrdina dúfa, že sa veci dajú do poriadku. Ako sme však z trilerov či detektívok zvyknutí, nie všetko sa vždy vyvinie tak, ako by sa malo...

Marko LeinoNajviac som sa stotožnil s postavami Juhu Viitasala a mladého Vesu Levolu. Prvý z nich okrem práce a svojej vlastnej minulosti rieši najmä závažné rodinné problémy. Druhý spomínaný, syn zločinca a alkoholika, je zatiahnutý do nekalých praktík aj napriek tomu, že s nimi nechce mať nič spoločné. Našťastie mu zostáva nádej, že sa z toho dostane a raz možno bude viesť normálny, slušný život.

Pasca je napísaná veľmi pôsobivo a lákavo, za čo vďačíme aj kvalitnému slovenskému prekladu. Musím sa priznať, že posledných približne päťdesiat strán som skoro ani nedýchal, čo sa mi už dávno nestalo. Okrem napínavého deja sa o to postarali až filmové strihy, rýchle striedanie kapitol a prekvapivý záver. Smutné je však na celej knihe to, že je veľmi reálna a všetko, čo sa tu odohralo, sa môže pokojne diať práve teraz...

Jakub Pokorný

 Práve dnes 18.septembra vychádza nová Knižná revue č.19 – okrem tejto recenzie tam nájdete aj mnohé ďalšie, ako napríklad na Banášov Kód 1, ktorý je aj na titulke časopisu. Tiež sa dozviete o mayskom proroctve, viere pre každého, ilustrátoroch, ktorí vystavujú v Bratislave. Predovšetkým však nechýba množstvo noviniek zo sveta kníh, recenzií, úryvky a zaujímavosti.

Ďalšie mrazivé príbehy nájdete na stránke www.severskekrimi.sk.

Knižná revue

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.