bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSvet nie je bezpečné miesto

Psychopati sa voľne pohybujú medzi nami a premýšľajú o zabíjaní.

Popredný autor hororov Stephen King napísal pozoruhodnú kriminálnu drámu o uvažovaní narušeného človeka vo vzťahu k okolitému svetu a snahe iných, tiež nie práve stabilných ľudí, zabrániť vražednej katastrofe. Realizmus knihy Pán Mercedes vzbudzuje v najlepších okamihoch napätie silnejšie ako zásah nadprirodzena v iných Kingových dielach a dokazuje kvality tohto autora, ktorému býva občas vyčítané, že píše až príliš veľa.

Hneď v úvode románu napísal King silnú scénu, v ktorej mladý muž Brady Hartfield v ukradnutom mercedese nabúra do davu ľudí čakajúcich na otvorenie veľtrhu práce. Na pozadí ekonomickej krízy vrah prehlbuje nešťastia mnohých rodín o ďalší rozmer, straty príbuzných a vyvolanie neistoty opätovného zásahu v akomkoľvek väčšom dave. Úlohu odhaliť vraha dostal detektív Bill Hodges, ktorému sa to však do odchodu do dôchodku nepodarilo. Po istom čase, už penzionovanému, Billovi príde od vraha list a Bill začne po ňom pátrať na vlastné riziko.

King v knihe niekoľkokrát použije trik v podobe opísania toho, čo už postavy nezažijú. Vetami typu: „Z domu odíde bez predtuchy, že sa už nevráti." dosahuje silnú mieru dramatického napätia a motivuje čitateľov pokračovať v čítaní bez ohľadu na dennú alebo nočnú hodinu. Čitateľ navyše od začiatku pozná vraha, čo ozvláštňuje príbeh. Jedna z línií románu, venovaná Bradymu, zachytáva myšlienkové pochody psychopata a sú to názory temné, bezvýchodiskové.

Brady je nihilista, neverí v zmysel života, morálku ani v žiadne náboženstvo. Vlastný život preňho nemá hodnotu, zovšeobecnil to však na životy všetkých ľudí. „Vrahovia aj obete spadli do vesmírnej nuly, čo obklopuje jednu osamelú modrú planétu a všetkých jej činorodých obyvateľov. Všetky náboženstvá klamú. Každé morálne prikázanie je ilúzia. Dokonca aj hviezdy sú prelud. Pravdivá je iba tma a dôležité je iba to, aby sa človek vyjadril, kým do nej vstúpi. Aby zarezal do pokožky sveta a zanechal jazvu. Napokon, čo iné sú dejiny? Iba jazvy."

Kingove postavy so silnými vnútornými konfliktami poznáme aj z iných diel. Už vo svojom geniálnom románe Žiarenie ukázal majster napätia vývoj človeka prenasledovaného vnútornými démonmi: od občasného prasknutia nervov po zmenu na zabijaka. Oproti Bradymu detektív Hodges predstavuje iný typ Kingovej postavy: vyhoreného jedinca, osamelého, bez budúcnosti. Intuitívne chápe, že sa blíži väčšia katastrofa, pretože vraždy poháňajú ich vykonávateľov ďalej, k podobným alebo rozsiahlejším skutkom. Stephen King na väčšiu dynamiku deja využil aj prostredie virtuálnej komunity, jej anonymitu, hranie a zamieňanie rolí, neschopnosť slabších jednotlivcov odolávať manipulátorom.

Zápletku knihy Pán Mercedes King čerpal zo skutočnej udalosti, kedy žena v aute nabúrala do reštaurácie McDonalds. King zamýšľa vytvoriť trilógiu s detektívom Hodgesom, pričom vydanie druhého dielu je plánované na rok 2015 a na oficiálnej stránke Stephena Kinga môžu priaznivci nahliadnuť na obálku pokračovania s názvom Finders Keepers. King nestráca nič zo svojej vitality a jeho realistické diela sú minimálne rovnako desivé ako jeho hororové príbehy.

Ján Blažovský
http://inforum.artforum.sk/recenzie/recenzie/8feb6f/svet-nie-je-bezpecne-miesto

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(9. októbra 2017 v 13:39)
1