bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Svet bez ľudí

Zaujíma vás, čo by sa stalo, keby z našej planéty zrazu zmizli ľudia? Ako dlho by po nás zostali stopy? Ktoré stavby by padli ako prvé a ktoré, naopak, by vydržali najdlhšie? A ktoré živočíchy by bez nás neprežili? Predpokladá sa, že napríklad šváby by vyhynuli spolu s nami, ale vtáky by mali raj na zemi a vyvinuli by sa v mnohé ďalšie druhy. Svet bez ľudí – aký by bol? Veľmi zaujímavo, plasticky a pútavo na to odpovedá kniha Alana Weismana.

Svet bez nás Alan Weisman: Svet bez nás

Alana Weisman je cenami ovenčený americký novinár, len okrajovo sa zaoberá dôvodmi, ktoré by mohli viesť k náhlemu „ vymiznutiu“ celého ľudstva. Zato však vplyv ľudí na prírodu a planétu rozoberá mimoriadne erudovane, napínavo.

Knihu „ Svet bez nás“ rozbieha tým, ako sa naše domy, činžiaky, budovy začnú rozkladať. Od nosných trámov, cez obloženie, strechu, podlahu. Čo sa stane s oceľovými potrubiami určenými na vykurovanie, ako dopadne komín. „ Pomerne neporušené zostanú iba kúpeľňové kachličky – pálená keramika sa totiž vyznačuje podobnými chemickými vlastnosťami ako skameneliny,“ píše Weisman. Na príklade New Yorku, ktorý sa zdá vo svojej veľkosti a „oceľovosti“ nezničiteľný, nádherne ukazuje jeho zánik. Autor nás zavedie do podzemí New Yorku, neskôr k východoafrickému jazeru Tanganika, do Bialovežského pralesa, do púštneho laboratória v južnej Arizone. Zaujímavo popisuje rozklad plastov v prírode či škodlivosť obľúbených granúl, ktoré sa pridávajú do kozmetických prípravkov a tak dobre vám pri kúpeli premasírujú pokožku...

Alan Weisman postavil svoje hypotézy na expertízach klimatológov, biológov, zoológov, paleontológov a ďalších odborníkov. V závere knihy je dokonca 21-stranový zoznam použitej literatúry. Takto spísané by to však bol iba suchopárny vedecký traktát. Weisman však k tomu pridal to svoje – píše ľahko, vie výborne vypointovať danú tému, dokáže skrátiť opis do podoby, ktorá aj laikovi ponúkne dôveryhodné závery. A zároveň pobaví.

Jeho myšlienkový experiment sa stal bestsellerom New York Times, získal viaceré ocenenia a knihu v roku 2007 vyhlásili za najlepšiu populárno-vedeckú publikáciu roka. Právom. Jeho úvahy „ Svet bez nás“ sú vlastne zrkadlom nášho dnešného správania sa k planéte.

Mib