bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skDobrodružné pátranie. Recenzia knihy Démonológ

Po prečítaní anotácie som sa tešil, že sa začítam do príbehu plného napätia, tajomna, mrazivej atmosféry a gradujúceho deja.

Všetko tomu nasvedčovalo – americký profesor dostane pozvanie od neznámej ženy, aby v Benátkach posúdil nevídaný fenomén. V snahe pomôcť jedenásťročnej dcére Tess lepšie prežiť rozchod rodičov ju vezme so sebou.

Keď však na adrese od ženy nájde zviazaného muža posadnutého démonom, ktorý sa vzápätí zmocní aj jeho dcéry, rozbieha sa boj s časom a temnými silami. Znie to dobre, však? Nuž, zdanie niekedy klame...

Pritom námet knihy Démonológ vôbec nie je zlý. Hlavná postava David Ullman sa venuje skúmaniu starovekých démonických síl, no najväčšiu pozornosť zameral vo svojom výskume na boj dobra a zla vo vrcholnom diele Johna Miltona Stratený raj. Satan stojaci na čele padlých anjelov čaká na vhodnú chvíľu, aby povstal a pomstil sa nebeským mocnostiam za poníženie a príkoria po vyhnaní z neba. Práve Davidova špecializácia sa stane stimulom, ktorý ho dovedie až do Talianska, aby sa stal akýmsi sprostredkovateľom, apoštolom diabla v jeho ovládnutí sveta. Má priniesť dôkaz o jeho existencii a získať mu tak zástupy nasledovníkov. Ale ani keď mu démon unesie dcéru, nemieni sa podvoliť. Je odhodlaný získať Tess späť, a to za každú cenu.

Ak sa nazdávate, že na čitateľa čaká dobrodružné pátranie v Benátkach po stopách skrytých v Stratenom raji, hororové prvky, exorcizmus či epická záverečná bitka, budete sklamaní. Po prvej stovke strán sa román mení na akýsi cestopis po amerických štátoch, pretože David sleduje znamenia, ktoré ho majú priviesť za dcérou, pričom odhaľuje pôsobenia nadpozemských síl.

Možno to niekoho zaujme, ale priznám sa, že som mal problém pokračovať v čítaní. Motivovala ma iba chuť zistiť, ako to celé dopadne. A napokon aj samotné vyvrcholenie prišlo potichu a mierumilovne. Nadprirodzený motív sa mi celkovo javil nedotiahnutý, odvolávky na Stratený raj sú len zbežné a pre dej nemajú až taký význam.

Keby to autor prepísal na kriminálku o pátraní zúfalého otca, malo by to väčšie „grády“. Práve protivník a nájomný vrah, ktorého má David v pätách, držal celý príbeh nad vodou. Ak teda nebudete mať od novinky Andrewa Pypera mylné očakávania, knižka Démonológ by sa vám mohla zapáčiť.

Recenzoval: Marek Zákopčan

Práve dnes, 2.apríla 2014 vychádza nové číslo Knižnej revue, v ktorej nájdete množstvo zaujímavostí, recenzií noviniek, udalostí zo sveta kníh. V dvojtýždenníku o knihách nájdete aj súťaže, stĺpčeky autorov vrátane toho o e-knihách, diár či prehľad spisovateľských jubilantov.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.