bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Cesta slávy (27.7.2010)

Recenzia knihy Jeffreyho Archera. Kniha Cesta slávy rozpráva príbeh o Georgeovi Mallorym, ktorý mal dve vášne...a jedna z nich ho napokon zabila. Mal totiž trúfalý sen, pre ktorý bol ochotný urobiť všetko...dokonca na istý čas opustiť svoju milovanú manželku a tri nádherné deti. Rodina, to bola jeho prvá vášeň, ktorá mu dodávala sily, podporovala ho, povzbudzovala. Druhou vášňou bolo horolezectvo a sen vystúpiť na najvyššiu horu sveta, na Bohyňu – Matku Zeme, ako prvý človek v histórii...

Jeffreyho Archera Jeffrey Archer začína knihu v roku 1999, kedy sa našlo telo Malloryho na Evereste vo výške 8230 metrov. Našli tam aj nejaké jeho veci, ale nie fotku manželky Ruth, ktorú vždy nosil so sebou a ktorú chcel položiť na vrchol najvyššej hory sveta, keď ju zdolá. Otázkou teda je – podarilo sa to Mallorymu takmer 30 rokov pred sirom Edmundom Hillarym? Bolo vôbec možné s vybavením, aké mali horolezci v 20.rokoch zdolať Mount Everest?

J.Archer napísal nádherný a vzrušujúci príbeh o mužovi, ktorý pre svoj sen obetoval veľa. Bol skromný, vytrvalý, cieľavedomý, milujúci. Stále sa rozhodoval medzi dvomi vášňami a keď konečne prišiel na to, čo je najdôležitejšie, bolo neskoro. „Cesta slávy Prepáč, že mi toľko trvalo, kým som si uvedomil, že si pre mňa dôležitejšia ako sám život,“ píše Mallory v poslednom liste manželke Ruth predtým, ako sa pokúsi o posledný výstup na vrchol Everestu. Neskoro. On i jeho spolulezec Sandy Irvine zmizli na svahoch obrovskej hory. Vrchol však dosiahli... zatiaľ iba v tomto románe. Doteraz však nie je isté, či vrchol Mount Everestu naozaj dosiahli, hoci naposledy ho jeho kolegovia v nižšie položenom tábore videli len kúsok od najvyššieho bodu Zeme...

Ak by sa však časom podarilo dokázať, že George Mallory bol ako prvý človek na najvyššej hore sveta, museli by sa prepisovať učebnice histórie. Z nich by totiž museli vyčiarknuť sira Edmunda Hillaryho, ktorý so šerpom Tenzingom zdolali Everest až v roku 1953.

Cesta slávy je kniha, ktorá nie je plytká a hoci nie je taká napínavá ako iné Archerove knihy, príbeh vás natoľko vtiahne, že ho musíte dočítať do konca. Výborne opísal nielen hlavnú postavu Malloryho, ale aj historické okamihy tej doby v Anglicku, Ázii či New Yorku. Listy Malloryho žene Ruth či známe postavy anglickej histórie dodávajú dielu presvedčivosť a autentickosť. Archer odviedol tiež slušnú prácu pri zhromažďovaní podkladov a spracovaní horolezeckej tematiky.

Prečítajte si ukážky z knihy Cesta slávy.