Kto koho vyciciaval?
Gilles Leroy: Alabama Song. Jeden z najväčších autorov 20.storočia Francis Scott Fitzgerald mal neuveriteľne búrlivý život. So svojou manželkou Zeldou si užívali ako nikto iný, večierky, párty, alkohol...šialená jazda životom. Aký bol však ich život búrlivý, taký bol pád tragický. Často sa hovorilo, že Zelda zničila tohto velikána, využívala ho na svoje materiálne potreby, vyciciavala ho. Viezla sa na vlne jeho úspechu. Bolo to však naozaj tak? Kniha Alabama song odkrýva nové tajomstvá, ktoré naznačujú, že všeličo bolo inak...
Za román Alabama song, ktorý opisuje búrlivý život slávnej dvojice, dostal francúzsky spisovateľ Gilles Leroy najprestížnejšie francúzske ocenenie Goncourtovu cenu. Je to vzrušujúci životopisný príbeh, odohrávajúci sa v prostredí americkej a parížskej medzivojnovej bohémy tridsiatych rokov. Pre Ameriku, ktorú si v 20. rokoch minulého storočia podmanil jazz, predstavovali ideálny pár. Mali všetky predpoklady na to, aby naplnili americký sen o kráse, úspechu a bohatstve. Spočiatku bolo ich manželstvo šťastné, no neskôr sa stalo doslova prekliatím. Koho vinou sa skončil tento „americký sen“? Všeobecne sa tvrdí, že bola na vine Zelda, ktorá Scotta údajne ničila a systematicky využívala.
Leroy naštudoval obrovské množstvo literatúry, archívnych dokumentov, navštívil USA, psychiatriu, kde skončila Zelda...jednoducho, za románom je kus piplavej práce, pretože chcel byť čo najvernejší. A niektoré odhalenia naozaj prekvapujú. Väčšina pôvodných svedectiev odsudzujúcich Zeldu pochádza od slávneho spisovateľa Ernesta Hemingwaya. Ten sa však so Zeldou Fitzgeraldovou nenávidel a Hemingwayovi vtedy predsa veril každý... Kniha Alabama song je aspoň čiastočným očistením Zeldy, nastoľuje akú-takú spravodlivosť a Leroy neskryto poukazuje na fakt: to Fitzgerald kradol jej texty, „vysával“ z nej inšpiráciu a pritom bránil, aby sa jej texty dostali na verejnosť.
Samotný štýl knihy je jedinečný – takýto tragický osud ženy sa nedal vyrozprávať bežným spôsobom a preto ho napísal z jej pohľadu. Jej očami. A treba povedať, že mu to ide skvele. Je to uveriteľné, najmä pasáže, keď sa Zelda zbláznila, keď sa prepadávala do čoraz väčšej prázdnoty a temnoty. Vtedy sa podľa mňa chytil aj autor do vlastnej pasce, pretože takisto musel prežívať moment zbláznenia.
Vo Francúzsku sa z knihy predalo štvrť milióna kusov, preložili ju do mnohých jazykov (medzi prvými do čínštiny), no v USA nadšení neboli. Vydavateľstvá síce ocenili štýl spracovania, ale mali problém s témou a obsahom. Dotklo sa ich najmä to, čo sa v knihe píše o Hemingwayovi.Navyše, ani vnučka Francisa Scotta Fitzgeralda nie je knihe údajne veľmi naklonená, pretože „ berie jej dedovi akúsi aureolu výnimočnosti, nedotknuteľnosti“.
Kvalitný príbeh, odvážna pôda, vynikajúci štýl a jedinečný pohľad ženy napísaný mužským perom.
Mib
Recenzia na knihu
Kniha dňa
Súťaže
- HRAJTE o knihy s podcastom Knižný kompas, ktorý oslavuje!
- Blesková súťaž o 2x Škola noci - Vykúpená
- HRAJTE o poukazy do Školy varenia a kulinárske balíčky
- Preplnený mechúr. Nové dobrodružstvo smoliara Grega z obľúbenej série
- KNIHA za KOMENT počas apríla 2022 bola opäť úspešná
- Knižné hádanky na BUX.SK, nájdite si svoju zľavu a vyhrajte
- Veľká súťaž s novou sériou Cestovná agentúra Tajné svety
- PSIA DUŠA 2 pre všetkých milovníkov psov + SÚŤAŽ
- HRAJTE s filmom podľa knihy Nebezpečná láskavosť
- Výhercovia súťaži na BUX.sk (2017 a 2018)
Pikošky zo sveta kníh
- Zabudnuté rozprávky málo známej slovenskej rozprávkarky
- Jane Eyrová - podmanivý príbeh osudovej lásky v novom preklade
- Dobrodružné, zábavné a vzrušujúce. Toto sú Rozprávky na dobrú noc
- Lucia Sasková má nový psychologický príbeh Trinásta
- Praktické cvičenia vhodné pre každú tvár. To je kniha Tvárová joga