bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Povinná angličtina. Čo vy na to?

Povinnú angličtinu pre tretiakov vláda neprerokovala.

Novela školského zákona, ktorú mala vláda ako záväzok v najbližšom období, tak neprešla. Dôvodom je nedostatok kvalifikovaných učiteľov. Najmä slušný angličtinár, minister Daniel Lipšic nástojí na tom, aby anglický jazyk neučili preškolení dejepisári či telocvikári, ale vyštudovaní angličtinári.

Súhlasíte? Aký je váš názor na povinnú angličtinu v školách?
Aké sú vaše skúsenosti s učiteľmi jazykov a do akej miery ovládate jazyky?


Povinná angličtina Povinná angličtina Povinná angličtina
Diskutujte, vymieňajte si názory a trom z vás pošleme šikovné slovníky z Lingea. Anglický, nemecký a ruský, ktorý je úplnou novinkou. Tieto vyše 700-stranové slovníky sú určené začínajúcim alebo mierne pokročilým študentom. Obsahujú viac ako 30.000 hesiel, tisíce príkladov a desaťtisíce prekladov, konverzačné okruhy a užitočnou pomôckou sú praktické poznámky o použití slov. Nechýba prehľad gramatiky s príkladmi a prehľadné grafické riešenie.

Zároveň sme pre vás pripravili 25% zľavu na vybrané slovníky a konverzácie Lingea, a k tomu skvelý darček. Viac informácií nájdete v Téme mesiaca.






Šikovné slovníky získavajú...


Cudzie jazyky sú naozaj bránou do sveta – potvrdili ste to aj mnohými svojimi príspevkami a skúsenosťami. Jazyky bezpochyby zvyšujú konkurencieschopnosť uchádzačov na trhu práce doma i v zahraničí. Jednoducho, ovládanie minimálne jedného cudzieho jazyka je v dnešných časoch nevyhnutnosť. Čo však v prípade, že vám angličtina, nemčina, francúzština, ruština či nejaká iná reč "neliezla“ do hlavy, alebo ste sa ju vôbec nemohli učiť? Existuje viacero spôsobov – individuálna alebo skupinová výučba, pobyty v zahraničí, kurzy, samoštúdium... Všetko si však vyžaduje financie, chuť, disciplínu a pevnú vôľu. Držíme palce.

3 šikovné slovníky (anglický, nemecký a ruský) z produkcie Lingea posielame:


Výhercovia:

denisa
Angličtina - Pri otázke, ako som na tom s jazykom, sa musím pobaviť, ale zároveň aj zaplakať. Na ZŠ som mala angličtinu, s čím som bola spokojná, až príliš. Na SŠ sme žiaľ nemali angličtinárku, tak nás dali na nemecký jazyk. Nemusím Vám hovoriť, že ako nás domotali, jazyk úplne znechutili a po škole som bola na tom tak, že hoci som mala 4 roky nemčinu, stále viac viem aj v súčasnosti z angličtiny. Práve tu vidím chybu, že je málo učiteľov/jazykárov. Zbytočne deti domotajú a potom to vyzerá tak, že okrem materinského jazyka, je znalosť toho cudzieho, minimálne. Hovorím o skúsenostiach, ktoré som si prežila a v súčasnosti prežíva aj moja sestra. A treba pripomenúť, že aj niektorí učitelia jazykári, si svoje povinnosti plnia systémom, čo aj tak z teba tlmočník nebude, kašlem na teba a následne, keď ide do tuhého, myslím maturitu, tak je oheň na streche (príklad z jednej strednej školy). Na moje šťastie a asi aj iných, sú tu skvelé knihy, pomocou ktorých sa viem neustále niečo doučiť, zopakovať, takže v jazyku sa zdokonaľujem, takto samostatne a pomocou facebooku, keďže mám zopár kamarátov, s ktorými komunikujem v angličtine a to je skúsenosť na nezaplatenie.
(Denise posielame Nemecko-slovenský, slovensko-nemecký šikovný slovník, aby sa v tej nanútenej nemčine ešte viac zlepšila.)

Veronika Kubašová
Podľa mňa je to výborný nápad. Keď som ja chodila na základnú tak sme už v treťom ročníku mali nemčinu. Síce to bolo len takou hravou formou, doteraz tie dva roky nemčiny vo mne ostali a viem sa v nej celkom slušne orientovať. Potom som išla na osemročný gympeľ a tam hneď šup angličtina, pre mňa to bol síce šok, ale nejako som sa do toho pomaličky dostala a angličtina sa pre mňa stala samozrejmosťou. Učila som sa ju 10 rokov a momentálne rozmýšľam, že si urobím ďalší kurz, ktorý je zameraný skôr na komunikáciu ako na slovíčka a gramatiku, ktorú do nás hustili na strednej. (V tom vidím aj najväčší problém vyučovania jazykov) Na gympli nám ešte šupli francúzštinu, tá mi síce nejak nevoňala, no mám aspoň ten nejaký prehľad. Súhlasím však s názormi, že je potrebné, aby jazyky učili kvalifikovaný učitelia. Takmer ma porazilo, keď moja mladšia sestra, ktorá sa angličtinu učila už asi tretí rok, tvrdila, že množné číslo od mouse je mouses a že v knihe urobili chybu (m.č. je mice), lebo im to povedala "kvalifikovaná a vyučená" pani učiteľka. Tak toto je už vrchol. Potom keď prišla na strednú tak učiteľ len rukami zalamoval, čo to mali za učiteľku, že aj samouci majú lepšie výslovnosť:o)) Takže jednoznačne za!!!! Len nech sa deti učia, neskôr zistia aké to má výhody. Ovládam jazyky: angličtinu (dosť pokročilo), francúzština (pokročilo), nemčina (základy), poľština (slovom)
(Veronike posielame úplnú novinku - Rusko-slovenský, slovensko-ruský šikovný slovník, aby si rozšírila svoje už teraz výborné jazykové schopnosti.)

Barbora
Angličtinu určite povinne - Povinnú angličtinu áno, ale iba od učiteľov, ktorý ju naučiť vedia, hovoria prirodzene, prípadne s ňou majú dlhšie osobné skúsenosti (čas v zahraničí a pod.). Kľudne začať už aj v škôlke, nejakou hravou formou. A vôbec by som sa nebála pridať už na prvom stupni aj druhý jazyk, tie deti budú za to v budúcnosti vďačné, a pokiaľ bude kvalifikovaný učiteľ, určite z toho nebudú mať zmätok. Ja mám bohužiaľ zlé skúsenosti s vyučujúcimi. Hoci som mala AJ takmer celú základnú školu, neskôr na gymnáziu a teraz na VŠ, nenaučila som sa ju tak dobre, ako napríklad niektoré moje spolužičky, ktoré išli na rok na jazykovú školu. Až na jednu pani učiteľku, ktorá nás však mala iba krátko na zastupovanie, každý svoju úlohu naučiť nás angličtinu pojal typom napísať slovíčka do zošita, dať na úlohu nejaké cvičenia, pustiť pár krát nejaký text a gramatiku prečítať z učebnice. Preto som rada že ďalší semester strávim v zahraničí, kde sa dúfam zdokonalím nielen v AJ, ale získam aj základy ďalšieho jazyka. Inak celkovo by som viac podporovala na stredných, ale aj vysokých školách možnosť aspoň krátkeho (3 mesiac napríklad) pobytu v zahraničí, na výmennom pobyte s inou školou/univerzitou.
(Barbore posielame Anglicko-slovenský, slovensko-anglický šikovný slovník, ktorý sa jej snáď zíde na zahraničnom pobyte.)

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(14. septembra 2010)
Povinná angličtina?..je to presne to isté,ako kedysi povinná ruština.Nič čo sa robí priveľmi nasilu nie je úplne v poriadku.Ale zase na druhej strane patriť medzi jazykovo negramotných tiež nie je ktoviečo..Aspoň si zlepšíme štatistiku vo svetových tabuľkách gramotnosti národa :-)
(14. septembra 2010)
Tak ja si myslím, že povinná angličtina je dobrý nápad. LEbo naozaj teraz treba vedieť minimálne jeden cudzí jazyk. Ja mám skúsenosti s učiteľmi jazykov na škole veľmi zlé. Totiž stále nás niečo učili dokola iba z knižky a mala som pocit, že niekedy si neboli ani oni istí tým, čo nás učia. A ja a jazyky? Tak slovenčinu ovládam snáď dobre, potom angličtinu mám na pokročilej úrovni a v nemčine nejaké tie základné veci viem. Ale rada by som sa pustila do nejakého nového jazyka ako švédština alebo nórština.
(14. septembra 2010)
Angličtina je dnes už nevyhnutnosť, k tomu je dobré mať ešte nejaký druhý jazyk ako nemčina, francúzština ap. Na škole sme mali jazyky o ničom, slabé, samá teória, žiadna prax a potom to tak vyzeralo:-( Na výške ma skoro vyrazili, tak som zapla na plné obrátky, čítala som originál a vedľa neho preklad, išla som slovíčko za slovíčkom, mocovala som sa s tým. Pomohlo. No je pravda, že na školách máme nedostatok dobrých učiteľov a to určite treba napraviť!
(14. septembra 2010)
Povinnu anglictinu na skolu hodnotim kladne...Pretoze v dnesnej dobe aj tak vela ludi odchadza za pracou alebo za vzdelanim do krajin, kde sa bez cudzieho jazyka nezaobidu...Urcite by vsak bolo lepsie keby anglictinu uci nejaky anglicky lektor, pretoze len ten nauci poriadnej vyslovnosti...Osobne sa mi stalo to, ze na zakladnej skole nas ucila ucitelka, ktora vravela ze sa jednotlive slova maju vyslovovat tak alebo onak a na strednej na nas profesor zalamoval rukami, pretoze ta vyslovnost bola bieda...Co sa tyka mojich jazykovych schopnosti, tak by som povedal, ze anglictinu viem ako tak fajn, nemcinu poslabsie..a teraz sa chystam na spanielcinu.A po vystudovani VS by som si rad spravil statnice...Ved nie nadarmo sa hovori kolko jazykov ovladas, tolkokrat si clovekom :)
(14. septembra 2010)
Myslím, znalosť cudzích jazykov je v dnešnej dobe nutná asi tak, ako toho materinského, pretože zovšadial nás atakujú cudzie výrazy už aj v bežnom živote. Povinná angličtina je podľa mna veľmi dobrý nápad, už od mladého veku sa tomu venovať, pretože nieje horší pocit ako prísť do inej krajiny a strácať sa tam kvoly jazykovej bariére. Skúsenosti s učiteľmi jazykov? No pravdupovediac v školských časoch som nadával, ale teraz som rád za každé slovíčko, na ktoré si spomeniem, takže sa dohovorím v pohode anglicky, nemecky a niečo aj z tej španielčiny viem. Ale stále sa dokonalujem, stále sa učím nové.
(14. septembra 2010)
Podla mna je povinna anglictina dobry napad. Stale viac vidim ako moc je potrebna anglictina. Takze ak sa ju deti zacnu ucit co najskor, budu ju ovladat co je pre ich buducnost iba plus. Ja ovladam anglictinu pismom, horsie to je slovom. Stale sa neviem odhodlat zacat hovorit. V mojej praci komunikujem kazdy den v anglictine a teraz lutujem, ze som sa ju na skole neucila viac. Rada by som sa naucila aj dalsie cudzie jazyky, ale najskor musim zdolat anglictinu:-) A urcite by bolo vyborne keby na skolach ucili anglictinu vystudovani anglictinari. Bohuzial platy ucitelov su take ake su, takze titoludia si radsej najdu pracu v sukromnej sfere, lebo tam dostanu lepsi plat....
(14. septembra 2010)
Pri otázke, ako som na tom s jazykom, sa musím pobaviť, ale zároveň aj zaplakať. Na ZŠ som mala angličtinu, s čím som bola spokojná, až príliš. Na SŠ sme žiaľ nemali angličtinárku, tak nás dali na nemecký jazyk. Nemusím Vám hovoriť, že ako nás domotali, jazyk úplne znechutili a po škole som bola na tom tak, že hoci som mala 4 roky nemčinu, stále viac viem aj v súčasnosti z angličtiny. Práve tu vidím chybu, že je málo učiteľov/jazykárov. Zbytočne deti domotajú a potom to vyzerá tak, že okrem materinského jazyka, je znalosť toho cudzieho, minimálne. Hovorím o skúsenostiach, ktoré som si prežila a v súčasnosti prežíva aj moja sestra. A treba pripomenúť, že aj niektorí učitelia jazykári, si svoje povinnosti plnia systémom, čo aj tak z teba tlmočník nebude, kašlem na teba a následne, keď ide do tuhého, myslím maturitu, tak je oheň na streche (príklad z jednej strednej školy). Na moje šťastie a asi aj iných, sú tu skvelé knihy, pomocou ktorých sa viem neustále niečo doučiť, zopakovať, takže v jazyku sa zdokonaľujem, takto samostatne a pomocou facebooku, keďže mám zopár kamarátov, s ktorými komunikujem v angličtine a to je skúsenosť na nezaplatenie.
(14. septembra 2010)
Minister Lipšic má veru pravdu, že angličtinu by mal učiť vyštudovaný angličtinár. Resp. ak by aj dejepisár po čase zistil, že mu je výučba angličtiny bližšia, mal by absolvovať nejaké ďalšie, aspoň krátke štúdium spojené so skúškami. Platy v školstve sú však bohužiaľ také, že na školách sú často radi, ak je angličtinu ochotný učiť aspoň dejepisár, pretože keď niekto ovláda jazyk vynikajúco, pracuje ako tlmočník alebo v inej, podstatne lepšie platenej sfére. Čo sa nutnosti výučby jazykov týka, je nás bohužiaľ len pár miliónov, nám sa prispôsobovať nikto nebude, takže učiť sa jazyky je skutočné potrebné, keďže nežijeme v izolácii. A moja skúsenosť s učiteľom jazyka? Úplne najviac ma naučil Američan, ktorý nevedel po slovensky. Ovládam celkom dobre angličtinu, ako-tak ruštinu, pasívne nemčinu a základy francúzštiny. No a pochopiteľne výborne češtinu, ale to sa hádam ani neráta :-)
(14. septembra 2010)
Som za povinnú AJ už od 1.roč. ZŠ, čím skôr sa dieťa s jazykom zoznámi, tým lepšie,v dnesšnej dobe začínajú s angličtinou už v škôlke- aj moja dcéra, od 4 rokov sa hravou formou zoznamovala s angličtinou už v škôlke, chodí do triedy pre nadané deti, AJ majú od 1.ročníka a v 4.roč. sme jej pridali ešte jazykovku,baví ju to, chodíme každý rok do UK a tam mala tendenciu ma opravovať:-)Jazyky sú veľmi potrebné.Ja som bola nemčinárka, ale po škole som jazykom nehovorila a všetko som zabudla. Od SŠ som prešla na AJ, tiež veľa zabúdam, ale stačí mi pobyt v cudzine a človek sa do toho rýchlo dostane. Bez angličtiny je človej v cudzine stratený, vidím to na mojich oričoch- nevedia sa dohovoriť a je to potom frustrujúce.....
(14. septembra 2010)
preklep: vidím to na mojich RODIČOCH....:-)
(14. septembra 2010)
Podľa mňa je to výborný nápad. Keď som ja chodila na základnú tak sme už v treťom ročníku mali nemčinu. Síce to bolo len takou hravou formou, doteraz tie dva roky nemčiny vo mne ostali a viem sa v nej celkom slušne orientovať. Potom som išla na osemročný gympeľ a tam hneď šup anličtina, pre mňa to bol síce šok, ale nejako som sa do toho pomaličky dostala a angličtina sa pre mňa stala samozrejmosťou. Učila som sa ju 10 rokov a momentálne rozmýšľam, že si urobím ďalši kurz, ktorý je zameraný skôr na komunikáciu ako na slovíčka a gramatiku, ktorú do nás hustili na strednej. (V tom vidím aj najväčší problém vyučovania jazykov) Na gympli nám ešte šupli francúzštinu, tá mi síce nejak nevoňala, no mám aspoň ten nejaký prehľad. Súhlasím však s názormi, že je potrebné, aby jazyky učili kvalifikovaný učitelia. Takmer ma porazilo, keď moja mladšia sestra, ktorá sa angličtinu učila už asi tretí rok, tvrdila, že množné číslo od mouse je mouses a že v knihe urobili chybu (m.č. je mice), lebo im to povedala "kvalifikovaná a vyučená" pani učiteľka. Tak toto je už vrchol. Potom keď prišla na strednú tak učiteľ len rukami zalamoval, čo to mali za učiteľku, že aj samouci majú lepšie výslovnosť:o)) Takže jednoznačne za!!!! Len nech sa deti učia, neskôr zistia aké to má výhody. Ovládam jazyky: angličtinu (dosť pokročilo), francúzština (pokročilo), nemčina (základy), poľština (slovom)
(14. septembra 2010)
Anglictina ako taka sa mi paci..ucila som sa ju od piateho rocnika cize 5 rokov..no ako dieta sa mi moc nechcelo a teraz mi to urcite moc chyba v praci kde skoro vsade je vitana..tento zakon sa mi urcite paci a dufam,ze moje deti sa ju budu ucit s radostou :)
(14. septembra 2010)
Ja s tym len suhlasim, moja dcera ma anglictinu uz od prveho rocnika, aj v skolke ked sa dalo.... Ale na co by som obzvlast dala pozor su kvalitni vyucujuci :)
(14. septembra 2010)
Súhlasím s tým, aby sa v školách angličtina učila - v dnešnom svete sa človek bez jazykov nezaobíde a hovoriť po anglicky je priam nevyhnutnosť. Čím samozrejme nechcem podceňovať iné jazyky, tie by som však ponechala ako druhý či tretí jazyk v poradí a bolo by na rozhodnutí žiakov/študentov, ktorý si vyberú. Na druhej strane treba tiež zobrať do úvahy, že zaviesť povinnú výučbu angličtiny znamená aj vyššiu potrebu učiteľov tohto jazyka. Otázka, kto by mal učiť, je ošemetná - niekedy nevyštudovaný angličtinár môže byť lepším učiteľom ako ten, kto tento predmet vyštudoval. Nie je však riešením nechať cudzí jazyk učiť kohokoľvek. Preto si myslím, že ak niekto chce učiť angličtinu (alebo iný cudzí jazyk) a nemá vyštudovanú príslušnú aprobáciu, mal by absolvovať nejaký základný kurz obsahujúci aj didaktiku a po ňom samozrejme skúšku, ktorá by ho potom oprávňovala kvalifikovane vyučovať. To by však chcelo komplexné riešenie tejto otázky a to sa nedá zo dňa na deň.
(14. septembra 2010)
Paatrím k staršej generácii, ktorá sa učila povinne len ruštinu, pracovala som v zdravotníctve, kde jazyky neboli nevyhnutné, teraz ľutujem, že neovládam aspoň základy AJ, často chodíme na dovolenky a potom je nám ťažko už aj v jedálnom lístku sa orientovať:-) Vnučky sa učia od škôlky, je to výborné a v živote sa nestratia. uvažujem nad nejakým kurzom pre začiatočníkov. Určite je nevyhnutné v dnešnej dobe ovládať aspoň 1 svetový jazyk a jazykári by mali byť aj patrične ohodnotení, aby neodchádzali zo školstva.
(14. septembra 2010)
Povinná angličtina je úžasná vec. Je smutné, keď v dnešnej dobe naše deti nevedia poriadne po anglicky. A napokon, učebnice angličtiny pre prváčikov sú napísané naozaj dobre, deti sa učia hravým spôsobom. Ide však o to, či máme kvalitných učiteľov angličtiny aj vo vyšších ročníkoch. Lebo za mojich čias to bolo tak, že niekedy sme my, žiaci, vedeli na vysokej škole cudzí jazyk lepšie, ako učiteľ, ktorý nás učil.
(14. septembra 2010)
Dobrý deň. Ja som za to, aby sa deti začali učiť angličtinu už na 1. stupni základných škôl. Sám zo svojej skúsenosti s jazykmi, keď som sa začal učiť nemčinu v piatej triede ZŠ mal som veľmi dobrú učiteľku, lebo ešte aj teraz využívam základnú slovnú zásobu, ktorú som sa vtedy naučil. S angličtinou to už bolo u mňa trochu komplikovanejšie. Ale práca, ktorú vykonávam ma donútila dosiahnuť komunikačný level na čom mal veľký vplyv služobné cesty, kde som bol donútený rozprávať v anglickom jazyku. Ale ešte aj teraz by som potreboval nejakú metódu ako sa naučiť a hlavne zapamätať si nové slovíčka....... Nášho synčeka (má rok a 3 mesiace) plánujeme už v predškolskom veku prihlásiť na nejaký kurz detskej angličtiny.
(14. septembra 2010)
Môj syn má angličtinu od prvého ročníka .Som za to,aby sa angličtina vyučovala na školách čo najskôr,deti sú schopné sa ju naučit pomerne rýchlo a ľahko.V budúcnosti sa im určite zíde.
(14. septembra 2010)
Práve som zaviezol dcérku do jazykovej školy na angličtinu. V škole sú slabí jazykári a aj ke´d sa delia na 2 skupiny a je ich len 10, nestačí to. V dnešnej dobe sa uplatnia len najlepší z najlepších a pokiaľ to deťom aspoň trochu "myslí" a začne sa skoro, ide im to ľahko, oveľa lepšie ako učiť sa jazyk až v dospelosti. Rozprávam plynule po anglicky, bol som na študijnom pobyte v Austrálii a dalo mi to najviac, hlavne som nemla možnosť rozprávať po slovensky a bola to najlepšia škola. Som za to, aby sa jazyky vyučovali už od 1.roč. ZŠ.
(14. septembra 2010)
Od ZŠ som sa učila nemčinu a dali mi dobré základy, pokračovala som ajj na SŠ a ke´dže som študovala cestovný ruch, jazyky boli samozrejmosťou, učila som sa ich rýchlo a rada, zdá sa mi, že kedysi boli na školách kvalitnejší pedagógovia. Dnes sú riaditelia škôl radi, že vôbec niekoho nájdu a potom to tak vyzerá. V nemčine som sa vynikajúco zdokonalila v hoteli v rakúskych Alpách. Hovorím plynule, v AJ mám ešte medzery:-)
(14. septembra 2010)
Suhlasim s tym, aby sa uz deti ucili povinne anglictinu. Ved je uplne jasne, ze bez znalosti tohto jazyka sa uz takmer vobec za hranicami Slovenska nedohovorite. A zvysenie hlasu, ci vyrazna gestikulacia, ktore doprevadzaju pomaly a zretelne povedane vety (ale po slovensky, ako to praktizuje jeden znamy) v zahranici nepomozu. ;) Jednoznacne zdielam nazor p. Lipsica, ze anglictinu (alebo ktorykolvek cudzi jazyk) musi vyucovat naozaj clovek, ktory jazyk nielen studoval, ale aj vie, ako ho vyucovat (t.j. ma pedagogicke vzdelanie, alebo minimalne prax, takze ziadni "rychlo preorientovani" rustinari.). Takze mozno by som zvazila (je to podnet pre MS SR), aby mohli vyucovat aj ucitelia zo sukromnych skol, alebo dokonca boli oslveni zahranicni ucitelia (napr. cez EURES) s ponukou na vyucbu AJ (ale aj inych jazykov) na Slovensku. Mozno by sme boli prekvapeni, kolko z nich (mozno absolventov) by chcelo prist sem, ucit rok, alebo dva, nazbierat skusenosti, pocestovat, spoznat novch ludi, kulturu...
(14. septembra 2010)
Uz som z tej starsej generacie, ktora sa povinne ucila rustinu, a z vlastnej skusenosti musim napisat, ze urcite sa treba ucit jazyky a co najviac a od co najmensieho veku. Treba vsak absolvovat kvalitne vyucovanie. Podla mna sa najlepsie ucia jazyky vtedy, ked je moznost stravit nejaky cas v zahranici alebo aspon tak, ze ucitel je tzv. native speaker/ domorodec. Drzim vsetkym detom na Slovensku palce, aby mali povinne anglictinu, pretoze to neskor maximalne ocenia.
(14. septembra 2010)
Povinnú angličtinu áno, ale iba od učiteľov, ktorý ju naučiť vedia, hovoria prirodzene, prípadne s ňou majú dlhšie osobné skúsenosti (čas v zahraničí a pod.). Kľudne začať už aj v škôlke, nejakou hravou formou. A vôbec by som sa nebála pridať už na prvom stupni aj druhý jazyk, tie deti budú za to v budúcnosti vďačné, a pokiaľ bude kvalifikovaný učiteľ, určite z toho nebudú mať zmätok. Ja mám bohužiaľ zlé skúsenosti s vyučujúcimi. Hoci som mala AJ takmer celú základnú školu, neskôr na gymnáziu a teraz na VŠ, nenaučila som sa ju tak dobre, ako napríklad niektoré moje spolužičky, ktoré išli na rok na jazykovú školu. Až na jednu pani učiteľku, ktorá nás však mala iba krátko na zastupovanie, každý svoju úlohu naučiť nás angličtinu pojal typom napísať slovíčka do zošita, dať na úlohu nejaké cvičenia, pustiť pár krát nejaký text a gramatiku prečítať z učebnice. Preto som rada že ďalší semester strávim v zahraničí, kde sa dúfam zdokonalým nielen v AJ, ale získam aj základy ďalšieho jazyka. Inak celkovo by som viac podporovala na stredných, ale aj vysokých školách možnosť aspoň krátkeho (3 mesiac napríklad) pobytu v zahraničí, na výmennom pobyte s inou školou/univerzitou.
(14. septembra 2010)
Je mi ľúto, že táto novela povinnej výučby angličtiny zatiaľ neprešla. Na druhej strane chápem nedostatok kvalifikovaných učiteľov, ktorý migrujú za prácou do zahraničia pri lepších platových podmienkach. Na základnej aj strednej škole sme mali angličtinu, avšak dalo mi to dosť slabé základy kvôli nekvalifikovaným učiteľov. V tom čase, ako študentka, mi to bolo skôr pozitívom, že nás netlačili do štúdia tohto jazyku. Avšak po ukončení školy, kde som aj študovala nemecký jazyk, kde podmienky vyúčby boli rovnaké ako pri angličtine, som sa dostala do situácie, kde tento jazyk som zrazu potrebovala. Ale nakoľko vlastnou vôľou a chuťou som sa angličtinu naučila na celkom slušnej úrovni, som dostala štipendium študovať na vysokej škole v anglickom jazyku. Momentálne denne rozprávam aj s manželom anglicky, nakoľko nie je Slovák, a popritom sa aj naše 1 a pol ročné dieťa učí tento jazyk od nás, ktorý jednoznačne v budúcnosti využije. Začínam sa venovať aj samoštúdiu nemeckého jazyka, ktorý mi dal len skromné základy na strednej škole. Súhlasím s tvrdením "koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom", pretože človek v dnešnej dobe len s jedným jazykom neuspeje. Preto som ZA povinnú výučbu jazykov na školách, aj keď sa to deťom veľmi páčiť nebude, ale časom to určite ocenia :)
(15. septembra 2010)
S cudzím jazykom treba začať čo najskôr. Je škoda, že sa s tým nezačalo už dávno. Bez cudzieho jazyka sa teraz človek už nezaobíde.
(19. septembra 2010)
Učiť sa jazyky je nepochybne v dnešnej dobe nutné. Ľudia sa ale búria pre to slovíčko POVINNÁ. Je nám to asi jednoducho dané, že keď sa niečo musí bez možnosti voľby, dvíha nám to adrenalín bez ohľadu na to, či je to skutočne dobrá vec. Možno je to pozostatok v nás z minulej doby a možno sa nám len páči hovoriť B, keď nám niekto tvrdí A. Aby však tá povinnosť učiť sa cudzí jazyk bola i efektívna, je potrebný kvalifikovaný učiteľ. Dobrý v jazyku, ktorý učí a aj dobrý pedagóg, lebo kto sa na hodinu teší, zvládne toho s menšou námahou oveľa viac. Tak ako ja angličtinu, šlo mi to takpovediac samo, lebo sme sa na hodine nielen drilovali gramatiku, ale aj voľne diskutovali o veciach, ktoré nás študentov zaujímali. A naopak, dodnes nemám rada nemčinu, lebo na jazykovej škole išla naša učiteľa podľa presne stanovených osnov neberúc do úvahy individuálne potreby žiakov a hodina spočívala v odprednášaní lekcie z učebnice.
(20. septembra 2010)
Práve dnes som svoju 5-ročnú dcérku prihlásila v školke na angličtinu. Myslím si, že takouto formou (hravou)ako sa učia v škôlke je dobrý štart ako nabehnúť na učenie v škole. Určite treba sa učiť cudzie jazyky - zídu sa stále či idete len na dovolenku alebo chcete pracovať v zahraničí.
(22. septembra 2010)
Povinna anglictina je rovnaka hlupost ako povinna rustina kedysi. Vediet jazyk je perfektna vec, ale aby mi ju stat nutil?