Andrzej Mularczyk – Post Mortem. Katyň
Ak máte na túto knihu vlastný názor, môžete ho prezentovať práve na tomto mieste.
V povojnovom Poľsku zvieranom Stalinovými prisluhovačmi je Katyň najväčším tabu, ktoré sa ľudia neodvážia ani vysloviť. Až na zanovitú Busiu, jej nevestu Annu a jej dcéru Weroniku. Všetky tri ženy – ktoré „vedia čakať“ – sa snažia vypátrať, čo sa stalo s majorom Andrzejom Filipiňskym. Hlavnými hrdinami románu Post mortem nie sú teda obete katynského masakra, ale pozostalí, ich príbuzní („...zabúda sa, že okrem obetí zasypaných pieskom sú ešte iné: tí, ktorí nepochovali svojich mŕtvych a musia s tým vedomím žiť...“). Mularczykova kniha má tiež niekoľko vrstiev – od hľadania či skôr odkrývania historickej pravdy o katynskej tragédii po konflikt matky a dcéry, pokiaľ ide o zaoberanie sa minulosťou a stratou niekoho blízkeho. Anna totiž nedokáže prekročiť tieň minulosti, čo jej dcéra patrične vyčíta, napokon je v plnom rozkvete života, chystá sa maturovať a nevládze len trúchliť. Obe ženy svojimi osudmi pripomínajú antické tragické postavy Antigonu, respektíve Penelopu. Dospievajúca dcéra Weronika si však neuvedomuje otcovu neprítomnosť tak intenzívne, ako jej mama Anna až do chvíle, keď sama stratí svoju lásku, mladého a talentovaného umelca Jura, o ktorého ju pripraví komunistický totalitný režim.
Andrzej Mularczyk veľmi farbisto a pútavo opisuje vnútorný zápas žien, ktoré stratili svojich najbližších a najmä ich bolesť z toho, že sa nikdy nedozvedeli o ich osudoch: „Lebo nevedieť je iba utrpenie.“
Dej knihy Post mortem spestruje aj vnútorný konflikt jednej z románových postáv, plukovníka Jaroslawa Selima, ktorý bol internovaný spolu s majorom Filipiňskym, no prežil masaker vďaka „ zrade“ svojich druhov. Nedokáže to však pred svetom a najmä samým sebou priznať až do chvíle, keď stretne nebojácnu Annu.
Román Post mortem je skvelou výpoveďou pohromy, akú predstavujú totalitné ideológie, ktoré sme zažili aj my, no dodnes sa s nimi nevieme spoločensky otvorene vyrovnať a zároveň ich jasným odsúdením. Príkladom chýbajúcej historickej pamäte či jednoducho neúcty človeka k človeku sú opakujúce sa genocídy, o čom nás presviedča masaker v Srebrenici.
Richard Cedzo
Viac o Katyň.
Pridať komentár
Komentáre
Kniha dňa
Súťaže
- S knihou okolo sveta – Hraj každý deň o knihu !!!SÚŤAŽ!!!
- HRAJTE o knihy s podcastom Knižný kompas, ktorý oslavuje!
- Blesková súťaž o 2x Škola noci - Vykúpená
- HRAJTE o poukazy do Školy varenia a kulinárske balíčky
- Preplnený mechúr. Nové dobrodružstvo smoliara Grega z obľúbenej série
- KNIHA za KOMENT počas apríla 2022 bola opäť úspešná
- Knižné hádanky na BUX.SK, nájdite si svoju zľavu a vyhrajte
- Veľká súťaž s novou sériou Cestovná agentúra Tajné svety
- PSIA DUŠA 2 pre všetkých milovníkov psov + SÚŤAŽ
- HRAJTE s filmom podľa knihy Nebezpečná láskavosť
Pikošky zo sveta kníh
- Modelová železnica a desivá vražda. Severský triler Zmenárik, z ktorého mrazí
- Nechcem, aby odhalil moje tajomstvá!
- Po hite Moja vina od Mrecedes Ron je tu druhá kniha Tvoja vina
- Objavte zdravie ukryté v prírode. Toto je Atlas liečivých rastlín
- 80% diét zlyháva, no tieto nové lieky fungujú... Sú to naozaj Zázračné lieky?