bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Miro Šmajda je normálny cvok (1.6.2011)

"Ty kokos, ten Dado má aký pekný hlas,“ zabával sa Miro Šmajda na prezentácii knihy Normálny cvok, ktorú moderoval Dado Nagy. Sám sa však hlási do Klubu normálnych cvokov, lebo to bola jedna z mála kníh, ktoré s chuťou prečítal. „Za celý život som prečítal tri vážne knižky,“ vypočítava s úsmevom Šmajda. „Prvá bola Starec a more, druhá zbierka básní Ivana Kraska a tretí bol Normálny cvok Petra Holku. Inak čítam skôr populárno-náučnú literatúru.“ Normálny cvok – príbeh o tom, čo všetko sme schopní urobiť pre lásku - sa stal pred 18.rokmi bestsellerom pre tínedžerov a teraz vychádza v čiastočne upravenom vydaní.

Krst knihy Normálny cvok od Petra Holku

Holka_Nagy Keď vyšielNormálny cvok“ v roku 1993 po prvý raz, stal sa doslova hitom. Počas niekoľkých mesiacov sa rozchytal na Slovensku a v preklade Jaroslava Čejku onedlho aj v susednom Česku. „Po príbehu siahol Slovenský rozhlas, neskôr nakrútili na jeho základe film a dokonca ho zaradili aj do školských učebných osnov,“ približuje úspech Normálneho cvoka Dado Nagy.
„Rozhlasové adaptácie sa mi veľmi páčili,“ priznáva Peter Holka, „ale len čo tú knihu vizualizovali...nuž, ten film sa mi nepáčil, lebo zrazu sa z toho stal rozťahaný, ucancaný príbeh a ja som pritom napísal dynamickú knižku. Aj preto som robil krátke kapitolky, krátke vety.“

Pre trio Peter Holka - Dado Nagy – Miro Šmajda boli dokonca pripravené špeciálne tričká s potlačenou obálkou knihy. Na prezentáciu prišli viacerí študenti, členovia Klubu Normálnych cvokov z Bratislavy či Šoporne a kolegu autora podporil aj Jozef Banáš.

Jednoducho, Normálny cvok je stále hitom. „Keď tá knižka v 93.roku vyšla, tak ma vláčili hore dolu po celom Slovensku,“ spomína Peter Holka, „lebo na vtedajšiu dobu to bola prvá taká odvážna kniha. Otvorene hovorila o drogách, boli tam erotické scény aj dosť vulgarizmov, ale mladí sa tak proste vyjadrujú.“

Šmajda1 Šmajda2

Miro Šmajda sa ku knihe dostal v škole na hodine literatúry a príbeh, jeho psychológia i postavy cvoka a Dory, ho nadchli. „Inak je sranda, že pred dvomi týždňami som stretol veľmi zaujímavé dievča a zhodou náhod sa volá Dora,“ prezradil Miro.

Normálny cvok“ je príbeh mladého chalana, ktorý vyrastal v slušnej rodine, ale zaľúbil sa do nesprávneho dievčaťa. Svoj príbeh rozpráva z polepšovne, kam sa dostal kvôli láske. Psychológ núti „ cvoka“ písať si denník, z ktorého sa dozvedáme o vzťahoch medzi trestancami a vychovávateľmi. O pokusoch o útek, o kamošovi Žolíkovi, ale najmä o jeho veľkej láske, Dore.

Prečítajte si úryvok z knihy Normálny cvok.

Spoločné foto



Pozrite si Mira Šmajdu v akcii:

 

Súťaž o novinku NORMÁLNY CVOK

s tromi autogramami - autora Petra Holku, moderátora Dada Nagya a speváka Mira Šmajdu.
Chcete tento bestseller pre -násťročných? Stačí napísať do diskusie pod týmto článkom, ktorá kniha či autor bol bestsellerom vašej mladosti. Ktorú knihu/autora ste v tínedžerskom veku milovali vy a prečo?
Píšte do zajtrajšieho dňa, do štvrtka. My vyberieme čisto subjektívne :-) - ktorá kniha/autor a zdôvodnenie sa nám bude páčiť najviac, tomu pošleme Normálneho cvoka aj s podpismi.

Knihu Normálny cvok s podpismi posielame....
Ďakujeme, že ste sa s nami podelili o svoje najobľúbenejšie tínedžerské knihy. Bodaj by aj dnešné deti nachádzali lásku ku knihám a podobným príbehom ako bola Anna zo Zeleného domu, mayovky ap. Ťažko sa nám rozhodovalo, ale napokon sme sa zhodli - bestseller pre -násťročných Normálny cvok s podpismi autora Petra Holku, moderátora Dada Nagya a speváka Mira Šmajdu pošleme Tomášovi Paluchovi za jeho riadky o knihe Tajný denník Adriana Molea. Tomáš, blahoželáme a pošli nám na facebook@ikar.sk svoju adresu, novinku Normálny cvok ti pošleme ešte tento týždeň.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(1. júna 2011)
u mňa jednoznačne viedla séria Medzi nami dievčatami. 45 tenkých ružových kníh :D Prečítala som ich x-krát a zakaždým som sa na tom dobre bavila. aj teraz sa na tom bavím, že aj napriek sladkým tínedžerským knižkám zo mňa vyrástla metalistka :D
(1. júna 2011)
Mojím najlepším spoločníkom počas ZŠ ale aj počas celej SŠ bola jednoznačne séria kníh o Harrym Potterovi ktorú napísala Joanne K. Rowlingová, táto kniha mi nikdy nemohla chýbať medzi učebnicami v školskej taške :D...každú z týchto kníh som čítala niekoľkokrát, videla som všetky filmy a už sa neviem dočkať posledného filmu
(1. júna 2011)
pre mna asi stale ostava, Anna zo Zeleneho domu, moja srdcovka, precitala som ju nespocetne vela krat a vzdy som sa velmi ale veeeelmi pobavila :)a tiez pritahovala katastrofy ako Anna
(1. júna 2011)
Pre mňa to bol jednoznačne Karel May. Prečítala som od neho snáď všetky knihy a niektoré aj viackrát. Knihy som najskôr prečítala ja a potom ju vždy čítal ocino, ktorému to trvalo vždy o niečo dlhšie ako mne. Milovala som na Mayovkách, že boli plné dobrodružstva a pre mňa ďalekých krajín a zaujímavých ľudí. Mojím obľúbeným hrdinom bol Old Shatterhand a vždy som hovorila, že ak sa vydám, tak jedine za neho. Síce som už z toho vyrástla, môj muž sa na Old Shatterhanda moc nepodobá, ale Mayovky si prečítam stále rada.
(1. júna 2011)
Marija Juric-Zagorka - Gričská čarodejnica... milovala som tieto knihy, čítala som ich s baterkou pod perinou... napínavé, romantické, krásne.... :-)
(1. júna 2011)
Absolútne najlepšia kniha, ktorú som ako puberťák čítal bola Tajný denník Adriana Mola. Dosť mi pomohla prekonať niektoré ťažké chvíle, keď mi nikto nerozumel.
(1. júna 2011)
Tak mojou naj knihou v mladosti boli Traja mušketieri. PRedstavovala som si že aj mňa zachráni nejaký ten fešný mušketier a že budeme jazdiť na koňoch, že sa bude za mňa biť aj s kardinálom. Proste túto knihu som prečítala x-krát a vždy ma knižka vtiahla do deja a ja som sa ocitla vo svete galantnosti, bojov a lásky.
(1. júna 2011)
Na strednej škole sa mi dostala do ruk kniha: Žit, hoci aj na kolenach (Jiři Vacek) Je to drama muža, ktory prežil zavislost na drogach, čitala som ju niekolko krat a vždy som v nej našla niečo čo mi dalo vela. Mam rada knihy tohoto typu.
(1. júna 2011)
Bolo ich veru dosť, ťažko vybrať, ale asi úplne NAJ bola vtipná knižka DORKA DĚLÁ NEPLECHU od E.Marešovej. Jedného krásneho dňa som ju našla vo vlaku a kým som prišla do cieľa, skoro celá bola prečítaná. Chýbal jej obal a celkovo bola v biednom stave, ale doteraz má, už pekne opravená, miesto v mojej knižnici. Dorka mi bola blízka svojim výmyselníctvom, pretože ako dieťa som bola podobný huncút a bola napísaná ľahkým vtipným štýlom, ktorý sa mi ako malej super čítal, napriek tomu, že v češtine, doteraz zbožňujem české knihy :))
(1. júna 2011)
Nie je to síce až tak dávno, čo som prekročil prah dospelosti, ale na druhej strane viem, že tínedžerským časom odzvonilo ako poslednej hodine v škole. Predsa však mi ešte tu a tam zaznie v ušiach ozvena mladíckeho smiechu a ja s pocitom sentimentálnej nostalgie siaham po mojich pokladoch. Moja najobľúbenejšia tínedžerská kniha je "Tajný denník Adriana Molea" od Sue Townsendovej. Knihu, ktorej hlavný hrdina má v jej úvode 13 a 3/4 roka, som začal čítať ako čerstvý tínedžer, čiže ako 12-ročný, takže som pár veciam ani nerozumel. Možno aj preto som sa ju rozhodol prečítať druhý krát. Ďalší raz som chcel vyskúšať, či aj ja budem v tom istom veku prežívať to isté. Pravda je, že som sa veľmi - až nezdravo chcel podobať hlavnému hrdinovi. Aj ja som túžil byť intelektuál, aj keď som ani poriadne nevedel, možno len tušil, čo to slovo znamená. Prostredníctvom knihy som začal spoznávať obdobie puberty, ktoré ma ešte len čakalo, dobu 80. rokov, ktorá bola nenávratne preč a západný svet Veľkej Británie, ktorý mi učaroval. Táto kniha je zábavná, poučná, milo naivná. Bola pre mňa vlastne takou encyklopédiou puberty, príručkou, čo ma čaká, čo ma neminie, aj keď niektoré veci ma našťastie, iné nanešťastie minuli. Podobne ako Adrian, aj ja som písal básne a trocha mi to ostalo aj dodnes. A som rád. Podľa jeho vzoru som si tiež začal písať denník, zapísal som dva malé hrubé zošity. Láskavý, milo naivný štýl, typicky anglicky suchý, ironický až sarkastický humor, žiadne siahodlhé kapitoly, ale denné zápisky v rozsahu od jedného riadku po niekoľko strán, so všetkým, čo k tomu patrí: od novoročných predsavzatí po zoznam vianočných darčekov. Pohľad na 80. roky vo všetkých oblastiach života očami dospievajúceho mladíka z nižšej strednej, vlastne dokonca robotníckej triedy. P.S. "Tajný denník Adriana Molea" v knižnom vydaní spojený s pokračovaním "Strasti a útrapy Adriana Molea" som prečítal asi sedem krát, videl som rovnomenný britský televízny seriál, ktorý som si aj nahrával. Vystrihoval som si články z novin a časopisov, ktoré súviseli či už s knihou, so seriálom alebo s ďalšími troma knižnými pokračovaniami, ktoré tiež neunikli mojim prstom a očiam. Pred pár rokmi som si kúpil už šiestu knihu o Adrianovi Moleovi, ktorý rastie a dozrieva spolu so mnou.
(1. júna 2011)
Tou mojou "naj" knižkou bola Anna zo zeleného domu od L.M. Montgomeryovej. Annu som mala rada, jej trapasy boli skvelé! Popri nich, tie moje nestáli za reč :-)